Warsztaty językowo – logopedyczne – Wymierające słowa i związki frazeologiczne.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz Europejskiego Dnia Logopedy logopeda szkolny oraz nauczyciele biblioteki przeprowadzili „Warsztaty językowo – logopedyczne – Wymierające słowa i związki frazeologiczne” dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej.

Podczas warsztatów uczniowie aktywni ćwiczyli narządy artykulacyjne oraz brali udział w ocaleniu zapomnianych słów języka polskiego. Zorganizowano głosowanie na najpiękniejsze polskie słowo. Uczestnicy warsztatów wybrali słowo RODZINA, co mocno pokrzepiło zebranych uczniów, jak również nauczycieli.

Ponadto w czasie warsztatów uczniowie pracowali w grupach. Ich zadaniem było dobranie odpowiednich znaczeń do rzadko używanych słów. Okazało się, iż najmłodsi nasi uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem, a przy okazji nabyli nowe słownictwo.

Ostatnią aktywnością dla uczniów było wyjaśnienie związków frazeologicznych, zawierających słowa „język” i „mowa”. Pomimo zmniejszającego się używania związków frazeologicznych uczniowie nie mieli trudności przy właściwym dobraniu znaczeń.

Podczas warsztatów wszyscy znakomicie się bawili, a jednocześnie przyczynili się do ratowania języka polskiego przed wymieraniem słów.

Koordynatorzy warsztatów

Kamila Dudziec