Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego

Zadania i cele świetlicy szkolnej

Pracownicy świetlicy zobowiązani są do prowadzenia zajęć w sposób urozmaicony i dostosowany do potencjału dzieci. Należy dążyć, aby były one formą odpoczynku od zajęć szkolnych, a jednocześnie pobudzały dzieci do dalszego samokształcenia i rozwoju.

Zadania świetlicy:

• Zapewnienie wychowankom opieki i bezpieczeństwa w godzinach pracy rodziców.
  • Tworzenie warunków sprzyjających harmonijnemu rozwojowi psychofizycznemu dzieci.
  • Kształcenie u uczniów kompetencji kluczowych.
  • Pomoc dzieciom w wyrównywaniu braków oraz w pokonywaniu trudności w nauce.
  • Przestrzeganie Praw Dziecka i Praw Ucznia oraz upowszechnienie wiedzy o tych prawach.
  • Ukazanie dzieciom potrzeby dbania o własne zdrowie i higienę osobistą.
  • Zapewnienie wychowankom aktywnego wypoczynku, dbanie o rozwój fizyczny dzieci.
  • Kształtowanie kulturalnej postawy wobec drugiego człowieka i środowiska.
  • Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
  • Współpraca z rodzicami, nauczycielami, wychowawcami oraz specjalistami z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Cele dydaktyczne:

• Rozwijanie procesów poznawczych dziecka tj.: myślenie, mowa, uwaga, spostrzegawczość itp.
  • Wzbogacanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów.
  • Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów.
  • Przekazywanie wiadomości na temat tradycji narodowych.
  • Podkreślenie znaczenia 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
  • Zapoznanie dzieci z otaczającym  światem oraz normami obowiązującymi w społeczeństwie.
  • Wprowadzenie różnorodnych zajęć (dydaktycznych, ruchowych, twórczych, tematycznych itp.) oraz innowacji.
  • Zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami.
  • Przekazywanie wiadomości na temat kultury osobistej dziecka.
  • Przekazywanie wiadomości dotyczących profilaktyki zdrowotnej.
  • Wzbogacenie wiedzy dzieci w zakresie posługiwania się komputerem oraz zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z multimediów.
  • Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych poprzez czytanie prasy i literatury dziecięcej, konkursy recytatorskie i czytelnicze.
  • Kształtowanie sprawności manualnej poprzez udział w zajęciach plastycznych, technicznych, muzycznych i zabawach.

Cele wychowawcze:

• Przestrzeganie zasad zachowania się w szkole, świetlicy.
  • Kształtowanie u uczniów postawy sprzyjającej ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu.
  • Kształtowanie postawy patriotycznej, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także innych kultur.
  • Wspieranie działań edukacyjnych szkoły poprzez włączenie się w realizowany plan pracy szkoły.
  • Wdrażanie wychowanków do poczucia ładu i porządku poprzez poszanowanie wyposażenia świetlicy.
  • Kształtowanie prawidłowych postaw społecznych oraz wychowanie do wartości.
  • Wdrażanie do odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych osób.
  • Zwiększenie poczucia własnej wartości dziecka i wiary w siebie.
  • Kształtowanie prawidłowej postawy wychowanka i sprawności fizycznej.