Żółty talerz

CO TO JEST „Żółty Talerz”?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista.

Uczniowie najczęściej odpowiadają: „To są te konkursy, na których rysuje się zdrowe jedzenie na żółtym talerzu i te pyszne kanapki i soczki, którymi częstują na przerwie”. Oczywiście, wszyscy wiedzą, że program Żółty Talerz ma coś wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Ale nie wszyscy mają świadomość, że nasza szkoła otrzymuje dofinansowanie do obiadów od Kulczyk Foundation. Właśnie dlatego obiady są nie tylko pyszne, ale przede wszystkim zdrowe i gotowane z produktów najwyższej jakości. W ramach programu w szkole są organizowane konkursy plastyczne, warsztaty kulinarne i różne akcje prozdrowotne.

Podstawowe informacje na temat programu ŻÓŁTY TALERZ:

• Żółty Talerz to program wsparcia systemu żywienia dzieci stworzony przez Kulczyk Foundation z siedzibą w Warszawie;
  • Fundatorzy Kulczyk Foundation to rodzeństwo Dominika i Sebastian Kulczyk;
  • Program realizowany jest przy współudziale największych polskich organizacji pozarządowych;

Program realizowany jest przy współudziale największych polskich organizacji pozarządowych:

• Caritas diecezjalnymi
  • Polskim Czerwonym Krzyżem
  • SOS Wioskami Dziecięcymi
  • Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, a także placówkami szkolnymi i przedszkolnymi

W ramach programu Dominika i Sebastian Kulczyk, fundatorzy Kulczyk Foundation, przeznaczyli środki finansowe na realizację czterech strategicznych celów:

• Więcej dzieci jedzących w stołówce
  • Lepsze jakościowo i zdrowsze jedzenie
  • Mobilizacja dorosłych do pomocy w żywieniu dzieci
  • Łatwiejszy dostęp do wiedzy o zdrowym żywieniu.

Program, poza realizacją czterech strategicznych celów, kładzie nacisk na następujące wyzwania:

• Należy mówić o żywieniu wszystkich dzieci zamiast o „dożywianiu”.
  • Dziecko zje dobrze tylko wtedy, jeśli wszystkim wokół będzie na tym zależało.
  • Także samo dziecko, jeśli damy mu taką wiedzę, może nauczyć dorosłych, co znaczy prawidłowe żywienie!

Szkoła Podstawowa nr 231 uczestniczy w programie od września 2018 roku

W naszej szkole regularnie odbywają się akcje prozdrowotne programu Żółty Talerz np.

• ”Podziel się kanapką” – z okazji  Światowego Dnia Walki z Głodem Samorząd szkolny i Szkolne Koło PCK przygotowali  pyszne zdrowe kanapki,
  • z okazji Europejskiego Dnia Jedzenia i Gotowania uczniowie zrobili pyszne soczki marchewkowo-jabłkowe
  • 25 stycznia uczniowie zorganizowali akcję ”Pyszna, zdrowa sałatka owocowa”,

SP 231 uczestniczy w programie Żółty Talerz we współpracy z Mazowieckim Oddziałem Okręgowym PCK w Warszawie;