Pomysły plastyczne oraz inspiracje dla rodziców

KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE

1. DŁOŃ

Odrysowujemy swoją dłoń na kartce. Następnie zastanawiamy się do czego jest podobna i w co możemy ją zamienić. Dorysowujemy do dłoni to co nam przypomina z czym się kojarzy lub w co ją chcemy zmienić.

2. PLAMY

Praca obejmuje następujące elementy. Pierwszy wykonanie plamy, drugi dorysowanie do niej skojarzeń. Plamę możemy wykonać przez położenie na kartce kilku kropel tuszu i rozdmuchanie ich przy pomocy słomek w różne strony. Obracamy kartką w różne kierunki i dorysowujemy flamastrem elementy, poprawiamy kontury plam.

Drugi sposób wykonania tej pracy to złożenie kartki na pół. Jedną stronę nakrapiany tuszem i przykrywamy drugą stroną. Po rozłożeniu uzyskujemy dwie identyczne plamy, do których dorysowujemy skojarzenia.

Trzeci sposób to rozlanie na górnej powieszeni kartki i poruszanie kartką w różne strony. Tworzymy w ten sposób zacieki, które wykorzystujemy do tworzenia dowolnych obrazków.

3. OBRAZEK Z GUZIKÓW

Wybieramy kilka guzików i przyklejamy je do kartki. Po przyklejeniu ich domalowujemy farbą, dorysowujemy kredkami linie i plamy, które wraz z guzikami tworzą całość.

4. PORTRET

Najpierw czytamy wiersz A. Dobrakowskiej „Portret”.

Portret
„Marzę ciągle o portrecie.
Może go namalujecie?
Twarz mam trochę nietypową,
garderobę kolorową.
Kto mnie widzi – ten się śmieje!
To z sympatii – mam nadzieję!
To, co noszę na swej głowie
przypomina ciut sitowie.
Więc uwielbiam kapelusze,
toczki, czapki, pióropusze.
Teraz bierzcie kredki, karton,
namalujcie mnie, bo warto”.

Zadaniem dzieci jest narysowanie postaci z wiersza według własnych wyobrażeń.

krokotak.com

mrprintables.com