Nasza szkoła laureatem w akcji „Warszawskie Święto Drzewa”

Miło nam poinformować, że nasza szkoła ponownie została doceniona za przeprowadzone działania w akcji „Warszawskie Święto Drzewa – milion drzew dla Warszawy”. Znaleźliśmy się w gronie 14 laureatów na 150 zgłoszonych placówek oświatowych.

Tegoroczne obchody Święta Drzewa rozpoczęła biblioteka szkolna 8 X warsztatem dendrologicznym . W zajęciach wzięła udział klasa III e. Warsztaty prowadziła Zofia Kłosińska nauczyciel bibliotekarz. W czasie warsztatów podkreślono ogromną wagę obecności drzew w naszym otoczeniu. Uczniowie wspólnie skatalogowali 18 gatunków drzew rosnących wokół szkoły i uczyli się rozpoznawać je po liściach i korze. Warsztaty uświadomiły dzieciom znaczenie drzew i wielką potrzebę ich nasadzania, szczególnie w miastach. Na koniec warsztatów ogłoszono konkurs  pt. Skąd ja się urwałem?”

Ponadto biblioteka przeprowadziła następujące formy pracy:
– zorganizowanie wystawki książek związanych z tematem ,,drzewo” – zarówno literackich jak i edukacyjnych ,
– przygotowanie kart do teatrzyku kamishibai wg utworu Elizy Piotrowskiej pt. „ Bajka o drzewie”,
– projekt plastyczno-dendrologiczny ”Portrety naszych drzew” przeprowadzony na pierwszym poziomie edukacyjnym,
– przygotowanie lekcji bibliotecznej na temat: ”Drzewa – odwieczni towarzysze ludzkiego życia”z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai pt.  „Bajka o drzewie”dla klas I – III,
– przygotowanie lekcji bibliotecznej na temat: „Wpływ jakości atmosfery na lasy” oraz pokazy fimów o najciekawszych drzewach świata dla klas IV – VIII,
– przeprowadzenie 9 lekcji bibliotecznych na temat Światowego Dnia Drzewa dla klas z obydwu poziomów edukacyjnych.

W obchody Warszawskiego Święta Drzewa aktywnie włączyła się świetlica szkolna. Zorganizowano tu wiele zajęć, podczas których dzieci:
– rozwiązywały krzyżówkę, której hasła stanowiły różne gatunki drzew,
– dyskutowały, dlaczego ważne jest, aby szanować drzewa,
– posługiwały się kluczem do rozpoznawania drzew i krzewów,
– tworzyły przestrzenne drzewa z odrysowanej dłoni,
– rozpoznawały drzewa po ich liściach,
– szkicowały wybrany liść,
– wyklejały plasteliną ilustracje z wybranymi liśćmi i owocami drzew.

Podsumowując tegoroczne działania w konkursie  „Warszawskie Święto Drzewa – Milion Drzew dla Warszawy” informujemy, iż objęły one około 300 uczniów.

Więcej informacji oraz zdjęcia z udziału w akcji można znaleźć na stronie:

Zajęcia z dziećmi przeprowadziły:
Nauczyciele bibliotekarze: Zofia Kłosińska i  Lilianna Trepczyńska-Sacała oraz nauczyciel świetlicy: Marta Barszczowska.