InterAct

Nasza szkoła otrzymała certyfikat zaświadczający o wdrożeniu i zrealizowaniu programu InterAct.

W roku szkolnym 2021/2022 oraz 2022/2023 wdrożyliśmy i realizowaliśmy program InterACT. Jest to program edukacji antydyskryminacyjnej stworzony przez dr Mary Weidner (z West Virginia University w USA) i zaadaptowany do warunków polskich przez dr hab. prof. UŚ Katarzynę Węsierską z udziałem członków Koła Naukowego Młodych Logopedów Uniwersytetu Śląskiego. Program adresowany jest do dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Celem programu jest kształtowanie adekwatnych postaw wobec różnych form niepełnosprawności, a także zaburzeń w komunikowaniu się, w tym zmiana postaw społecznych wobec jąkania. Poprzez udział w sesjach InterACT dzieci uczyły się, jak adekwatnie reagować i skutecznie wspierać osoby z różnymi formami niepełnosprawności oraz osoby jąkające się.

Najważniejsze przesłanie programu brzmi: Każdy z nas jest inny i każdy taki sam – każdy z nas jest wyjątkowy! Budujmy świat bezpieczny i przyjazny dla wszystkich dzieci.

W ramach programu nauczyciele odbyli stosowne szkolenia, a następnie wspólnie
z dziećmi uczęszczającymi do świetlicy szkolnej realizowali założenia programu.

Szkolny koordynator programu

Kamila Dudziec