Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca kojarzy nam się przede wszystkim z Pierwszym Dniem Wiosny. Jednak w tym dniu również obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki.

Symbolem tego dnia są dwie kolorowe skarpetki. Sama data, czyli kombinacja liczb 21 i 3 nie jest też przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa mają ich 3. Stąd inna nazwa tej choroby to trisomia 21.
Związku z tym w świetlicy szkolnej mówiliśmy właśnie o osobach z Zespołem Downa. W czasie zajęć został wyemitowany film edukacyjny, którego głównym bohaterem jest chłopiec z Zespołem Downa. Wspólnie uczniami dyskutowaliśmy, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i jest to naturalną rzeczą. Uczniowie doszli do wniosków, że osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas i tak, samo jak my bawią się, śmieją, chodzą do szkoły i mają swoje marzenia. I nie ma znaczenia tutaj różnica w liczbie chromosomów. Następnie powstały piękne kolorowe skarpetki, na znak solidarności z osobami z zespołem Downa.

Patrycja Gańko