Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Search

Boże Narodzenie

TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE

SIANKO POD OBRUSEM
Sianko pod obrusem oznacza ubóstwo, w jakim narodził się Pan Jezus. Kładziemy je pod białym obrusem, co nawiązuje do jego ubranka. Sianko jest symbolem skromności, oraz również ma sprowadzić dobrobyt na domowników. W niektórych rejonach naszego kraju wyciąga się źdźbła siana spod obrusa. Ta osoba, która wyciągnie proste, najdłuższe źdźbło, będzie miała powodzenie w kolejnym roku. W dawnych czasach po skończonej Wigilii, karmiono nim zwierzęta, aby były zdrowe.

DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM
Opłatek symbolizuje placek paschalny. Nawiązuje do biblijnego dzielenia się chlebem. Mówi się, że jeśli ktoś dzieli się opłatkiem, ten dzieli się miłością i przebacza winy. Opłatek jest symbolem: stanowi pojednanie, zaufanie i przyjaźń. Opłatek jest biały, co oznacza niewinności. Dzielimy się opłatkiem, zamian usiądziemy do wigilijnej wieczerzy. W czasie dzielenia się opłatkiem składamy sobie życzenia.

CHOINKA
Chyba wszystkim Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z choinką. Strojenie choinek przywędrowało do nas z Niemiec. Pierwsze drzewka zaczęto przystrajać na przełomie XVIII i XIX wieku. Według tradycji powinniśmy ją ubierać 24 grudnia, czyli we Wigilię. Ozdoby na niej mają swoje znaczenie, na przykład światełka symbolizują przyjście Chrystusa.

DWANAŚCIE POTRAW    
W czasie Wigilii, zgodnie z tradycją powinno podawać się dwanaście potraw. Liczba ta symbolizuje apostołów, których było dwanaście.

ŚWIECA WIGILIJNA
Paląca się świeca ma być zaproszeniem do rodziny Maryi i Józefa, chodzi o to, aby w każdym domu narodził się Pan Jezus.

PASTERKA
Według tradycji wieczór Wigilijny należy zakończyć pasterką, czyli mszą o północy. Symbolizuje ona przybycie pasterzy do Betlejem.

KOLĘDY
W okresie trwania Bożonarodzeniowym śpiewamy kolędy. Polska jest jednym z krajów, który ma ich najwięcej. Najbardziej popularną jest Cicha Noc. Można jej wysłuchać, aż w 175 językach, a powstała w 1818 roku.

Opracowanie: Patrycja Mercik

„Lampki choinkowe” – gra
https://bajdocja.blogspot.com/2019/12/lampki-choinkowe-gra.html?m=1&fbclid=IwAR3GXMtkTS63P7wjZJcVMTb-FGUm9oqCKeVl6BxhSmzMD9cLA6UCyl0NT1U

Skip to content