28 grudnia – Dzień Gry w Karty

Czy lubicie grać w karty? Na pewno tak, gdyż karty cieszą się ogromną popularnością już od X wieku, kiedy to wymyślono je w Chinach. Do Europy karty trafiły około XIV wieku. Najstarsze zachowane europejskie karty pochodzą z Francji.

Gra karciana może różnić się w zależności od reguł. Może być bowiem grą z udziałem co najmniej dwóch uczestników, choć można grać także w pojedynkę, stawiając pasjanse, czyli układankę karcianą, do nawet 20 (w przypadku pokera, czyli gry wymyślonej w XIX wieku). Znanych jest wiele rodzajów gier karcianych – dla przykładu – makao, poker, brydż, tysiąc. Niektóre z nich wymagają przyjęcia skomplikowanej strategii.

Do najbardziej lubianych przez dzieci gier karcianych należy Piotruś, w której uczestniczyć może od 2 do 4-5 graczy. Talia do gry składa się z 25 kart, w tym z niemającego pary „czarnego Piotrusia”. Piotruś wyrabia u najmłodszych spostrzegawczość, rozwija skojarzenia, a także ma dobry wpływ na rozwój relacji społecznych.

To co, nabraliście ochoty na partyjkę gry w karty? Miłej zabawy!

opracowanie: Paulina Kędziora