Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Search

20 grudnia – dzień ryby

Ryby to zwierzęta oddychające skrzelami, poruszające się przy pomocy płetw. Czy wiecie, że odkryto już ponad 32 tysiące gatunków ryb? W Polsce występuje ich około 120 gatunków. Warto wiedzieć, że nauka zajmująca się zwyczajami ryb to ichtiologia. Ryby występują we wszystkich strefach oceanów i mórz. Skóra u większości gatunków pokryta jest łuskami.

Rybie mięso jest bardzo zdrowe. Zawiera dobrze przyswajalne tłuszcze, odżywcze białko, jod, fosfor, potas, wapń oraz witaminy A i D. Ryby stanowią także surowiec do wyrobu nawozów, klejów czy karmy dla zwierząt. Co ciekawe, z łusek uklei produkuje się sztuczne perły. Z rybami wiążą się jeszcze inne dziedziny: dla przykładu akwarystyka – dziedzina wiedzy dotycząca hodowli ryb, wodnych zwierząt i roślin w akwariach oraz wędkarstwo, czyli rodzaj hobby i sportu polegający na łowieniu ryb przy pomocy wędki.

Polskie najpopularniejsze ryby to: płoć, leszcz, karp, karaś, kleń, lin, okoń, sandacz, szczupak, węgorz, sum, miętus czy pstrąg. A teraz kilka ciekawostek. Największa ryba na świecie to rekin wielorybi, którego długość może wynosić nawet 18 metrów. Niektóre osobniki mogą ważyć nawet ponad 10 ton. Zaś najmniejszą rybą świata jest babka filipińska, której długość to zaledwie 14 milimetrów.

Na ryby czyha obecnie dużo zagrożeń, a wśród nich wyróżnić należy: przełowienie, czyli zbyt dużą eksploatację łowisk i zanieczyszczenie środowiska, czyli pogorszenie warunków życia ryb. Dzieje się tak najczęściej z powodu zatrucia wody wskutek ogromnej ilości plastiku, która trafia do mórz i oceanów. Zatem – jeśli chcecie poprawić jakość życia ryb – unikajcie plastiku, używajcie lnianych toreb na zakupach, kupujcie jedzenie w szklanych opakowaniach i nie śmiećcie w pobliżu zbiorników wodnych. Ryby będą Wam za to bardzo wdzięczne…

opracowanie: Paulina Kędziora

Skip to content