Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Search

Szopka bożonarodzeniowa

Tradycja tworzenia szopek wywodzi się z Włoch, a konkretnie z Asyżu, gdzie św. Franciszek, z okazji wigilii Bożego Narodzenia zorganizował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę. Została ona umiejscowiona w Greccio, w grocie niedaleko klasztoru. Znajdował się tam naturalnej wielkości żłóbek, zwierzęta, oraz ludzie odgrywający role świętej Rodziny. Początkowo szopki powstawały przy zakonach franciszkańskich, lecz z czasem tradycja ich budowy rozpowszechniła się na cały świat.

Wśród współczesnych szopek możemy znaleźć zarówno szopki z tradycyjnymi figurkami, instalacje ruchome, stajenki, w których znajdują się żywe zwierzęta, jak również całe przedstawienia historii betlejemskiej odgrywane przez ludzi. Coraz częściej przy budowie szopek wplata się w nie jakiś element regionalny czy historyczny, co sprawia, że są ciekawym źródłem informacji o miejscu, w którym się znajdują.

Najpopularniejsze szopki bożonarodzeniowe w Polsce, które warto zobaczyć, znajdują się w Bazylice w Panewnikach, w Poznaniu przy pl. Bernardyńskim. W Wambierzycach w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej rodzin znajduje się najstarsza ruchoma szopka w europie.

W kościele Najświętszej Marii Panny we Wrocławiu jest piękna szopka, w której umieszczone się postacie z bajek, zabawki i kolejka elektryczna.

Szopki warte obejrzenia znajdują się także min. w Watykanie na Placu Św. Piotra. W Rzymie w muzeum szopek można zobaczyć szopki z całego świata. We Włoszech niezwykle popularne są tzw. “żywe szopki”, czyli przedstawienia sceny narodzin Jezusa z udziałem ludzi i zwierząt. Biorą w nich udział mieszkańcy miasteczek, w których dana szopka się znajduje. Są to bardzo duże przedstawienia, w których udział bierze nawet 500 osób!

W Czechach można zobaczyć szopkę składającą się z 1400 figurek. Szopka została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa.

Własna szopka

Spróbuj wykonać własną szopkę z pudełka np. po butach. Figurki do szopki można wykonać z rolek po papierze toaletowym. Potrzebne będą: rolki po papierze toaletowym kolorowe papiery, brokatowe kartki itp. nożyczki , spinacze, pudełeczko na żłóbek, bibuła, pudełko kartonowe (po butach lub innych rzeczach) .

Sposób wykonania:

Rolki po papierze toaletowym owiń kolorowym papierem i przypnij spinaczem. Wykonaj figurki według własnego pomysłu. Pudełko kartonowe ozdób również według własnego pomysłu (możesz wykleić kolorowym papierem, pomalować farbami). Na końcu umieść w nim wykonane figurki. Poniżej przykładowe zdjęcia pomocne w wykonaniu pracy.

Anna Górecka -Pindor

Skip to content