Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Search

Świetlicowy kalendarz świąt nietypowych

24 kwietnia – Europejski Dzień Śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, o czym pewnie często przypominają Wam mamy i babcie. Ma dodać energii rano i nasycić na całodzienne wyzwania, takie jak nauka i sport.

Idealne śniadanie jako pierwszy posiłek dnia powinno składać się z wartościowych węglowodanów (na przykład: pełnoziarniste pieczywo czy płatki), białka i tłuszczy (na przykład: mleko, jogurty – najlepiej naturalne, sery, twarożki, ale także orzechy i kiełki). Ma być sycące i powinno być smaczne, by dobrze nastawić się na nowy dzień.

Czy wiecie, że w różnych zakątkach Europy spożywa się na śniadanie inne potrawy i produkty? Śniadanie we Francji najczęściej jada się na słodko. Składa się na nie croissant (rogalik) z czekoladą lub bagietka z konfiturą, a do picia podaje się kawę. Istnieje też bardzo popularny tost francuski, czyli kromka chleba obsmażona w jajku. Z kolei w Anglii jada się śniadania wytrawne i dość tłuste – jajka, bekon, parówki wieprzowe, fasolę w sosie pomidorowym. Zaś śniadanie wiedeńskie, czyli podawane w Austrii, to najczęściej bułeczki kajzerki i jajka w szklance, czyli na miękko z dodatkiem szczypiorku, przygotowywane właśnie w szklance. Ciekawe, prawda? Z kolei śniadanie w Polsce to najczęściej kanapki z serem czy szynką i warzywami, na przykład pomidorem i ogórkiem, często płatki na mleku, ale też jajecznica czy parówki. Ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej przywędrował do nas zwyczaj picia soku pomarańczowego do śniadania. Wy także na pewno macie swoje ulubione dania na śniadanie. Nieważne, czy będzie to jajko na twardo lub sadzone czy może omlet. Najistotniejsze jest, aby nigdy nie zapominać o śniadaniu, nawet jeśli bardzo się spieszymy. Warto także urozmaicać sobie ten posiłek na przykład sezonowymi owocami…

A może już dziś wprowadzicie jakieś nowości do Waszych rodzinnych śniadań? Może będzie to koktajl owocowy lub warzywny, owsianka z orzechami i rodzynkami, placek owsiany, budyń  jaglany albo naleśniki z serem? Do takiego śniadania warto wypić kubek zdrowej zielonej herbaty albo filiżankę naparu z rumianku. Wasze organizmy Wam za to podziękują…

A jeśli potrzebujecie inspiracji, zobaczcie wraz z rodzicami poniższy filmik autorstwa 5-minutowe sztuczki. Znajdziecie tu wiele bardzo ciekawych pomysłów na poranne smakołyki…
https://www.youtube.com/watch?v=wCa8MHFgTp0

opracowanie: Paulina Kędziora

24 kwietnia – Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii

Na co dzień bawiąc się z naszym psem, karmiąc rybki, sprzątając po kocie, czy czyszcząc klatkę kanarka, nie myślimy o tym, jak ważny jest zawód weterynarza, a przecież kochając i dbając  o naszych pupili, powinniśmy pamiętać o tym, że ten „zwierzęcy lekarz” jest bardzo ważny. Dlatego właśnie powstał Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii, by uświadomić, jak istotną rolę odgrywają oni w społeczeństwie. To właśnie weterynarz pomaga bowiem zachować zdrowie naszego pupila, abyśmy jak najdłużej mogli cieszyć się jego towarzystwem.

Praca weterynarza jest bardzo piękna, ale i trudna. Nie wystarczy kochać zwierzęta. Należy też być odważnym, chcąc – na przykład – przebadać dużego psa czy konia. 24 kwietnia, kiedy to weterynarze obchodzą swoje święto, warto pomyśleć, jak bardzo pomagają oni naszym ulubieńcom i docenić ich pracę. Warto przy okazji przypomnieć sobie, czy na pewno nie zapomnieliśmy o szczepieniach naszego czworonoga. Trzeba bowiem pamiętać, że to my – jako ich opiekunowie – odpowiadamy za zdrowie i bezpieczeństwo naszych domowych zwierzątek, zapewniając im obok pokarmu i schronienia także opiekę lekarską.

Jeśli zainteresowała Was praca lekarza weterynarii i chcielibyście zobaczyć, jak wygląda praca w lecznicy dla zwierząt, zapraszamy do obejrzenia filmiku autorstwa Dobry zawód – fajne życie:
https://www.youtube.com/watch?v=9tXQhkh4aYU

opracowanie: Paulina Kędziora

24 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

Młodzież to grupa osób pomiędzy 11 a 19 rokiem życia. Jest to czas dojrzewania, rozwoju, wielu przemian w świadomości młodych ludzi. W tym przedziale wiekowym młody człowiek rozwija swoje umiejętności, zainteresowania, poszukuje pasji, autorytetów, a także zgłębia wiedzę o świecie. Tę fazę rozwoju kończy etap, w którym młodzi ludzie osiągają zdolność decydowania o sobie, odkrywają sens swojego istnienia i odnajdują własną tożsamość.

Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży obchodzony jest od 1957 roku na wniosek Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej, której siedziba mieści się w Budapeszcie, na Węgrzech. Obecnie organizacja ta podejmuje działania w obronie młodzieży, a najważniejszym wydarzeniem przez nią organizowanym jest Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.

Młodzieży, tak jak i młodszym dzieciom, przysługują różne prawa, ustalone przez władzę państwa. Na pierwszym miejscu jest oczywiście dobro i ochrona młodzieży. Młody człowiek dopiero wkracza w świat, a warto zwiększać uczestnictwo młodzieży w życiu społecznym, na przykład przez angażowanie się w wolontariat. Już od 13 roku życia młodzież może aktywnie pomagać potrzebującym, mimo że ma ograniczoną zdolność prawną. Jego opiekun ustawowy (na przykład: rodzic) może bowiem wydać zgodę na wolontariat swojego syna lub córki przez podpisanie zgody na zawarcie porozumienia wolontariackiego.

Jeśli zaciekawiły Was prawa dzieci i młodzieży, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku dotyczącego tego tematu, autorstwa SP nr 24:
https://www.youtube.com/watch?v=hbfLxqiefqw

opracowanie: Paulina Kędziora

23 kwietnia – Ogólnopolski Dzień Geografa

Geograf, czyli osoba zajmująca się geografią – nauką przyrodniczą i społeczną, dotyczącą powłoki ziemskiej, jej zróżnicowania przyrodniczego i powiązań pomiędzy środowiskiem a człowiekiem, doczekał się swojego święta. Ta pasjonująca dziedzina naukowa, badająca wodę, ziemię, klimat i wiele innych ciekawych zjawisk, jest bardzo lubiana przez uczniów.

A jak Wy możecie uczcić ten dzień? Nic prostszego. Można to zrobić, choćby ucząc się flag różnych państw albo nazw stolic Europy, czy czytając o najbliższym otoczeniu. Zatem obudź w sobie małego geografa-podróżnika i wybierz się na spacer z mapą. Ustal z rodzicami, co warto zobaczyć, zwiedzić. A może poszukasz quizów geograficznych dla dzieci online, w których będziesz mógł sprawdzić znajomość kontynentów?

Na początek radzimy, abyś odkurzył globus i wyszukał na półce atlas Polski. A może tak się wciągniesz w badania geograficzne, że zaplanujesz dla Waszej rodziny fascynujące wakacje w Polsce? Być może określisz, jakie góry, jeziora, parki narodowe czy krajobrazowe albo miasta warto zobaczyć, by poznać bliżej najpiękniejszy kraj świata, czyli swoją ojczyznę… Zatem do dzieła!

A tymczasem zapraszamy Was do obejrzenia bardzo interesującego filmiku o kontynentach świata autorstwa Audiobajki.pl:
https://www.youtube.com/watch?v=8DFteNCRgtw

opracowanie: Paulina Kędziora

23 kwietnia – Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień 23 kwietnia to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, a uroczystość obchodzona jest w ponad 100 krajach na całym świecie. W tym dniu świętują autorzy książek, ilustratorzy oraz wydawnictwa książek. Świętowanie odbywa się poprzez wydarzenia związane z czytaniem, min.: spotkań z autorami książek. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Dzień Książek doczekał się także swojego hymnu. Wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, dzięki Wrocławiowi stał się Światowym Hymnem Książki i w symboliczny sposób łączy wszystkich czytelników na świecie. 

Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”.

opracowanie: Patrycja Mercik

22 kwietnia – Dzień Fasolowych Cukierków Jelly Bean

22 kwietnia obchodzimy dzień cukierków, które są w kształcie fasolek. Powstały w roku 1861, kiedy bostoński cukiernik, przekonał ludzi do wysyłania cukierków żołnierzom wojny secesyjnej.

Są w różnych kolorach a ich sumiki dzielą na dobre i niedobre. Wyprodukowanie jednej fasolki zajmuje około jednego dnia. Pierwsze smaki cukierków to: bardzo wiśniowy, piwo korzenne, carem soda, mandarynka, zielone jabłko, cytryna, lukrecja oraz winogrono.

Obecnie fasoli występują w następujących smakach: mandarynka, zielone jabłko, jagoda, kokos, arbuz, wiśnia, śliwka, banan, lionka, winogrono, cytryna, grejpfrut oraz malina. Natomiast te niedobre smaki to: skisłe mleko, zepsute jajko czy woda po brudnych naczyniach.

opracowanie: Patrycja Mercik

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to akcje prowadzone co roku w kwietniu, których zadaniem jest prawowanie postaw proekologicznych wśród całego społeczeństwa. Jest to największa tego typu akcja ekologiczna na świecie. Po raz pierwszy obchodzona była w 1970 roku. Inicjatorem tego dnia był John McConnel. W Polsce natomiast pierwsze obchody tego dnia odbyły się 1990 roku.

Obchody tego dnia polegają na organizacji imprez, wydarzeń plenerowych oraz wspólnego zbierania śmieci, sadzenia drzew, podpisywania petycji mających charakter ekologiczny oraz promowanie filmów ekologicznych. Podczas organizacji pierwszego Dnia Ziemi około 20 milionów ludzi spotkało się na ulicach, aby zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej. Skutkiem tego wydarzenia było utworzenie ruchu ekologicznego. W roku 2011 w Afganistanie z tej okazji posadzono 28 milionów drzew przez ruch Dnia Ziemi. W 2012 roku w Chinach 100 000 osób jeździło rowerem, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Codzienne powinniśmy dbać o nasze środowisko, nie tylko jednego dnia w ciągu roku. Pamiętajmy o recyklingu, wyrzucaniu śmieci do kosza, oszczędzaniu wody, nie wycinajmy niepotrzebnie las.

W tym roku dzień ten jest obchodzony pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”.  Zachęcamy Was również do obejrzenia filmu edukacyjnego „Dzień Ziemi”. Link do filmu znajdziecie poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc

opracowanie: Patrycja Mercik

20 kwietnia – Dzień Języka Chińskiego

Dzień Języka Chińskiego, jest obchodzony w ramach obchodów dni języków organizacji Narodów Zjednoczonych. Język ten, chociaż jest uznawany za najtrudniejszy język na świecie jest uznawany w Singapurze oraz Tajwanie za język urzędowy. Jest najtrudniejszy bowiem dzieli się na kilka dialektów. Najbardziej popularnym jest język mandaryński, powstał on w latach 50 XX wieku. W szkołach ten język był uczony od 1956 roku. Językiem chińskim posługuje się w samych Chinach około 840 mln ludzi.

opracowanie: Patrycja Mercik

19 kwietnia – Dzień Czosnku

Czosnek najczęściej kojarzy nam się z przykrym zapachem, ale to małe, niepozorne warzywo kryje w sobie wiele skarbów.

Ludzie uprawiają czosnek od 5 tysięcy lat. Ta roślina o wyrazistym smaku jest nie tylko popularną przyprawą i dodatkiem do dań, ale ma także cenne właściwości lecznicze.

Czosnek pospolity pochodzi z Azji Środkowej, zaś czosnek niedźwiedzi naturalnie występuje na terenie Europy. Obydwa gatunki wykorzystywane są jako roślina jadalna, lecznicza, a nawet ozdobna. Czosnek zawiera całe bogactwo witamin i mikroelementów, a wśród nich witaminy: A, B1, B2, B6, C, PP, jak również magnez, fosfor, żelazo, sód, wapń i potas. Cała skarbnica zdrowia!

Ma właściwości bakteriobójcze. Działa jak naturalny antybiotyk. Dla zdrowia warto wypijać przed snem szklankę mleka z 1-2 ząbkami czosnku. Niegdyś czosnek uważany był także za roślinę magiczną.

Jeśli chcielibyście samodzielnie wyhodować czosnek na swoim kuchennym parapecie lub balkonie, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku (autorstwa Bogusława Mazura), jak się do tego zabrać. Poproście o pomoc rodzica lub starsze rodzeństwo, a już wkrótce będziecie cieszyć się własną uprawą tego zdrowego warzywa.
https://www.youtube.com/watch?v=NHDcDRD25Rg

opracowanie: Paulina Kędziora

19 kwietnia – Dzień Rowerowy

Rower to jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy, napędzany siłą mięśni poruszających nim osób lub osoby, za pomocą przekładni mechanicznej wprawianej w ruch nogami. Niegdyś nosił nazwy „welocyped” i „bicykl”, zaś jego współczesna polska nazwa pochodzi od nazwy angielskiej firmy Rover produkującej te pojazdy.

Dzisiejszy rower to jednoślad dwukołowy. Wyróżnić można rowery różnego typu: miejskie, szosowe, górskie, trekingowe, torowe, tandemy (przeznaczone dla dwóch lub więcej osób), siedmioosobowe czy jednokołowe oraz wiele innych typów. Sport rowerowy, czyli kolarstwo, dzieli się na: szosowe, torowe, przełajowe i górskie. Osobną dyscyplinę stanowi BMX.

Oficjalnym twórcą roweru jest Karl Freiherr Drais von Sauerbronn, który zaprojektował ten pojazd w latach 1813-1817. Rower był potem wielokrotnie udoskonalany.

Rower jest bardzo tanim i ekologicznym środkiem transportu. Nie emituje spalin, nie zanieczyszcza środowiska, przynosząc jego użytkownikowi szereg walorów zdrowotnych. Jazda na rowerze modeluje bowiem sylwetkę, zwiększa pojemność płuc, dotlenia krew, ma pozytywny wpływ na serce. Podczas jazdy na rowerze poprawia się kondycja organizmu, a sam sport wpływa pozytywnie na samopoczucie. Poza tym podczas wycieczek rowerowych lepiej poznajemy nasz kraj i najbliższą okolicę.

Rozpoczynając wiosną sezon rowerowy, dobrze jest pamiętać, aby przygotować swój pojazd do wypraw. Umyć go, sprawdzić łańcuchy, przerzutki, podpompować opony, a także sprawdzić sprawność działania hamulców. Nie można zapominać również o przygotowaniu dobrego kasku (być może ze starego już wyrośliście?) czy zamka do roweru. Konieczne jest także przypomnienie sobie przepisów ruchu drogowego, bo zakładamy, że kartę rowerową już posiadacie. A jeśli nie, czas najwyższy, by przystąpić do egzaminu, zdobyć kartę rowerową i czuć się bezpiecznie na drodze oraz być odpowiedzialnym za siebie oraz innych jej użytkowników.

A zatem czas opracować trasę, spakować prowiant i wyruszyć w dal na rowerową wycieczkę. Życzymy miłych wrażeń! Ale zanim wskoczycie na swój rower, zobaczcie krótki filmik o bezpieczeństwie na drodze autorstwa 123 Edukacja:
https://www.youtube.com/watch?v=gSzVtcWBd_w

opracowanie: Paulina Kędziora

18 kwietnia – Dzień Ochrony Zabytków

Czym jest zabytek? Zabytek to forma dziedzictwa kulturowego. Może być nim cenna budowla, kościół, rzeźba, statua, ale także pomnik przyrody (na przykład Dąb Bartek) o wartości pamiątkowej, mający znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe. Najważniejsze zabytki w skali światowej figurują na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Polsce jest takich zabytków aż 16. Są to – dla przykładu – Stare Miasto w Krakowie, Warszawie i Zamościu, Królewskie Kopalnie Soli w Bochni i Wieliczce, Puszcza Białowieska, Zamek Krzyżacki w Malborku czy drewniane kościoły w Małopolsce.

A dlaczego należy chronić zabytki? Zabytki podlegają ochronie, po to aby móc cieszyć oczy i uczyć historii przyszłe pokolenia. A jak Ty możesz chronić zabytki? Przede wszystkim: nie niszcz żadnych budowli, nie śmieć wokół nich. Należy bowiem uszanować ich wartość i często zwiedzać, podziwiając ich wykonanie. Zabytki uwrażliwiają na piękno i uczą o przeszłości. Bez nich świat byłby o wiele uboższy i brzydszy…

A jakie są Wasze ulubione zabytki? Może znacie jakiś zabytek w Waszym sąsiedztwie? Jeśli chcielibyście poznać najważniejsze zabytki naszego kraju, zapraszamy na film (autorstwa Strzał w 10-kę) opowiadający o 10 zabytkach Polski o największej wartości:
https://www.youtube.com/watch?v=V-Sj11eWFMU

opracowanie: Paulina Kędziora

17 kwietnia – Światowy Dzień Kostki Rubika

Ta zabawka logiczna została wynaleziona w 1974 roku przez Erno Rubika, zaś w 1976 roku – skonstruowana i opatentowana w Japonii przez Terutoshiego Ishige. Do Polski trafiła w 1980 roku.

Układanie kostki Rubika to przyjemna forma aktywności, która rozwija intelektualnie, pozwalając spędzić kreatywnie wolny czas. Motywuje przy tym do samodoskonalenia, zwiększa zdolność zapamiętywania i szybkość przyswajania informacji, jak również rozwija zdolności postrzegania geometrycznego, czyli umiejętności matematyczne. Oprócz przyjemnego spędzania czasu daje zatem wiele ogromnych korzyści, usprawniając także rozwój manualny.

Kostka Rubika cieszy się tak dużą popularnością, że co roku na całym świecie organizowanych jest wiele turniejów. Warto zaznaczyć, że i w Polsce znajdzie się wielu bardzo zdolnych pasjonatów kostki Rubika. W 2017 roku podczas światowych mistrzostw w układaniu kostki Rubika Polska zajęła drugie miejsce (po Stanach Zjednoczonych) w klasyfikacji medalowej.

Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu – największa polska organizacja zrzeszająca miłośników kostki Rubika, organizuje cyklicznie zawody w jej układaniu, zwane Pucharem Polski. Ale nie tylko. Zaprasza również na zloty i pokazy.

Jak zapewne wiecie, celem jest takie ułożenie kwadratów, żeby na każdej ścianie wszystkie były w jednym kolorze. Co ciekawe, wynalazca kostki Rubika po raz pierwszy układał ją przez miesiąc. Dziś mistrzom zajmuje to tylko 20 ruchów. Jeśli chcecie zobaczyć, jak układają ją najszybsi pasjonaci tej gry logicznej, zapraszamy do obejrzenia filmiku autorstwa Logie Bear pokazującego zwycięzców w tej dyscyplinie:
https://www.youtube.com/watch?v=qXRnJhkZawc

opracowanie: Paulina Kędziora

16 kwietnia – Dzień Ochrony Słonia

16 kwietnia obchodzimy Dzień Ochrony Słoni, na pamiątkę utworzenia 250 hektarowego Elephant Nature Park w Tajlandii Północnej. Obecnie na świecie żyją dwa gatunki słonie: azjatycki, zwany również indyjskim i afrykański. Słonie są największymi zwierzętami lądowymi żyjącymi na świecie. Mają charakterystyczny wygląd: duże uszy i długą trąbę. Celem takiego dnia jest uwrażliwienie dzieci i dorosłych na cierpienie dzikich zwierząt żyjących w niewoli.

Słonie w niewoli:
– Podobno 1/3 słoni żyje w niewoli.
– Znajdują się one w ogrodach zoologicznych, cyrkach, pracują w barażach turystycznych i wykorzystywane do ciężkiej pracy fizycznej.
– Nie ma żadnych aktów prawych, które by regulowały warunki życia słoni w niewoli.

Słoniom w niewoli można pomóc poprzez:
– Wpłacanie darowizn na organizacje pomagające słoniom. Najpierw jednak należy taką organizację dokładnie sprawdzić w jaki sposób pomagają zwierzętom.
– Można zorganizować happening.
– Zrezygnować z chodzenia do cyrków, gdzie występują słonie.
– Poszerzyć swoje wiadomości o słoniach poprzez czytanie książek, artykułów.
– Nie kupować produktów, które powstały z kości słoniowej.
– Zachęcać innych do pomagania słoniom.

Oto kilka ciekawostek na temat słoni:
– Mózg słonia waży 5 kg. Słonie mają bardzo rozwinięty obszar mózgu odpowiedzialny za emocje i świadomość przestrzenną. U słoni można zaobserwować smutek, poczucie humoru, współczucie. Są altruistyczne, czyli potrafią bezinteresownie pomagać członkom swojego stada ale także innym zwierzętom.
– Słonie chronią się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym tarzając się w błocie i obrzucając piaskiem. Słoniątka przed słońcem mamy obsypują je piaskiem i staną przy nich gdy śpią, by dać im cień.
– Dorosły słoń wypija około 200 litrów wody dziennie.
– Nie przepadają za owadami i innymi małymi stworzeniami. Szczególnie nie lubią gdy któreś wejdzie im do wrażliwej trąby.
– Słonie śpią na stojąco.

opracowanie: Patrycja Mercik

15 kwietnia – Światowy Dzień Sztuki

Co to jest sztuka? Każdy z nas ma na pewno inne skojarzenie z tym słowem. Jedni powiedzą, że sztuka to teatr, kolejni pomyślą o muzyce, zaś innym skojarzy się ona z muzeum czy zabytkami, rzeźbami i pomnikami. I każdy będzie miał rację. Sztuka bowiem to wszystko to, co stworzył człowiek, aby wyrazić siebie i swoją potrzebę piękna.

Sztuka towarzyszy nam od samego początku cywilizacji ludzkiej. Zachwyca, wzrusza, relaksuje. Wyzwala mnóstwo uczuć, które możecie poczuć i Wy, jeśli tylko weźmiecie do ręki kredkę, pędzel lub kawałek plasteliny. Twórczość pobudza rozwój wyobraźni, rozwija manualnie, uwrażliwia na piękno świata. I wcale nie jest ważne, czy będziecie rysować komiksy, haftować, tworzyć biżuterię, czy malować na szkle. Ważne, żeby odważyć się tworzyć i znaleźć dziedzinę, w której czujemy się najlepiej.

A jeśli chcielibyście zanurzyć się w świat sztuki wysokiej, warto wybrać się do teatru, kina albo opery. Można to zrobić także, będąc w domu. Teatry dla dzieci przygotowały bogatą ofertę spektakli dla dzieci dostępnych online (np. Teatr Niewielki lub Teatr Guliwer, który zaprasza na interaktywne warsztaty online z elementami teatru lalek). A wiele galerii zaprasza z kolei na wirtualne spacery całe rodziny. Usiądźcie zatem wygodnie na kanapie i dajcie się oczarować sztuce.

A teraz zapraszamy Was na wycieczkę po jednej z dziedzin sztuki – malarstwie. Zobaczcie, jak mama Ola wraz z córką Mają ciekawie opowiadają o obrazach:
https://www.youtube.com/watch?v=H7F-UhPth8k

opracowanie: Paulina Kędziora

14 kwietnia – Dzień Delfina

14 kwietnia obchodzimy Dzień Delfina. Delfiny są bardzo inteligentnymi i sprytnymi ssakami. Zamieszkują morza. Najczęściej żyją w gromadach. Przeciętnie żyją od 7-12 lat. Żywią się rybami i skorupiakami.

Kilka ciekawostek na temat delfinów:
– maja zdolność echolokacji, porozumiewają się za pomocą dźwięków,
– delfin śpi unosząc się na wodzie z jednym otwartym okiem,
– polują ławicami,
– ich duże rozmiary sprzyja ochronie przed zimnymi wodami,
 – na świecie jest 40 gatunków delfinów,
– stado delfinów może liczyć około 1000 osobników.

opracowanie: Patrycja Mercik

14 kwietnia – Dzień Patrzenia się w Niebo

14 kwietnia obchodzimy dość nietypowy „Patrzenia się w niebo”. Codziennie wychodząc na zewnątrz patrzymy w niebo. Nad naszymi głowami rozciąga się piękny błękit, znajdują się nad nim obłoczki a także możemy zobaczyć klucze lecących ptaków. Celem takiego dnia jest zachęcenie wszystkich, aby oderwali się choć na chwilę od komputerów, telefonów i telewizorów i wieści na chwilę na świeże powietrze i popatrzeć na piękne niebo.

Białe światło słońca, aby dotrzeć do Ziemi musi przedostać się przez atmosferę składającą się z gazów i pyłów oraz cząsteczek wody, które powodują rozszczepianie się światła na kolory tęczy. Niebieskie kolory mają największą zdolność rozszczepiania się i są bardzo widoczne dla oka, dlatego niebo jest niebieskie.

opracowanie: Patrycja Mercik

14 kwietnia – Dzień Ludzi Bezdomnych

14 kwietnia z inicjatywy Marka Kotarskiego obchodzony jest Dzień Ludzi Bezdomnych. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy ludzi bezdomnych oraz przełamywanie stereotypów związanych z tym problemem społecznym. Ludzie bezdomni przebywają na ulicach, starajmy się zwracać na ich uwagę i w miarę  możliwości pomóc. Ludzie Ci tak samo zasługują na poszanowanie ich godności i dobre słowo. Każdy z nas może pomóc: możemy zgłosić taką osobę do Ośrodka Pomocy Społecznej, oddać używane ubrania do punktów zbiórki, zrobić zakupy czy nawet powiedzieć miłe słowo.

opracowanie: Patrycja Mercik

13 kwietnia – Dzień Scrabble

Czy lubicie Scrabble? Na pewno tak. Trudno spotkać kogoś, kto nie lubiłby tej bardzo popularnej gry. Jest ona na tyle lubiana, że doczekała się swojego święta. Ta gra planszowa została wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Trafiła do sprzedaży w 1946 roku.

Jej ogromną popularność potwierdza fakt, że co roku organizuje się mistrzostwa świata w Scrabble. Na całym świecie istnieje ponad 4 tysiące klubów Scrabble. Polskich fanów gry zrzesza z kolei Polska Federacja Scrabble, która od 1993 roku organizuje mistrzostwa Polski.

Scrabble to nie tylko świetna rodzinna rozrywka lub zabawa z przyjaciółmi. Ta gra, polegająca na tworzeniu słów, rozwija zdolności językowe, wzbogaca zasób słów, uczy ortografii. Poza tym wymaga koncentracji i uczy logicznego myślenia. Same zalety. Zatem nie pozostaje nic innego, jak wyciągnąć pudełko Scrabbli i zaprosić do wspólnej gry rodziców lub rodzeństwo. Miłej zabawy!

A jeśli ktoś z Was nie grał jeszcze w Scrabble, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku na temat gry autorstwa MegaDyskont.pl. Może gra Wam też się spodoba i zostaniecie jej fanami? Na początek warto zacząć od wersji Scrabble Junior.
https://www.youtube.com/watch?v=Ce2SfxPvfWI

opracowanie: Paulina Kędziora

12 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

Czy wiecie, dlaczego Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki obchodzimy w kwietniu? 12 kwietnia 1961 r. odbył się bowiem pierwszy lot w kosmos. Właśnie wtedy radziecki kosmonauta Jurij Gagarin okrążył na pokładzie statku kosmicznego o nazwie Wostok 1 planetę Ziemię. Zaś równo dwadzieścia lat później po raz pierwszy wystartował prom kosmiczny Columbia.

Jurij Gagarin to pierwszy człowiek w kosmosie, który wykonał lot po orbicie satelitarnej Ziemi i ją okrążył w czasie 1 godziny i 48 minut. Natomiast 12 kwietnia 1981 r. nastąpił pierwszy lot kosmiczny promu kosmicznego (wahadłowca) NASA, czyli Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej ze Stanów Zjednoczonych.

Jeśli lubicie oglądać zdjęcia, jakie łaziki (czyli sondy kosmiczne) robią na Marsie lub marzycie o tym, aby zostać w przyszłości astronautą, na początek warto wybrać się do planetarium, dla przykładu do Centrum Nauki Kopernik, by zobaczyć planety układy słonecznego. Można także posłuchać dźwięków z kosmosu. Innym sposobem, aby bliżej poznać kosmos, jest wykonanie wspólnie w rodzicami lub starszym rodzeństwem makiety układu słonecznego. Warto także kupić teleskop do oglądania ciał niebieskich. Za kilka miesięcy podczas bezchmurnych letnich nocy będziecie zaś mogli obserwować gwiazdy. Kosmos jest fascynujący, prawda?

Jeśli chcecie zobaczyć krótki filmik o kosmosie, zapraszamy do obejrzenia poniższej animacji autorstwa Vena Art:
https://www.youtube.com/watch?v=FDmIkrCR4AA

opracowanie: Paulina Kędziora

12 kwietnia – Dzień Czekolady

12 kwietnia w naszym kraju swój dzień ma czekolada. Odkrył ją Krzysztof Kolumb. Czekolada przybyła do Europy 7 lipca 1550 roku. Nie ma chyba osoby, która by nie lubiła czekolady. Oprócz tego, że jest smaczna ma mnóstwo zalet. Czekolada może być słodka oraz gorzka, ciemna oraz biała. Wiele osób twierdzi, że gorzka czekolada jest najlepsza ponieważ zawiera masło kakaowe oraz około 70 % miazgi kakaowej. Posiada ona mniej kalorii. Ma ona pozytywny wpływ na układ krwionośny, poprawia nasz nastrój, zawiera żelazo, magnez, potas błonnik oraz przeciwutleniacze. Dobrze działa na masz mózg. Czekolada deserowa natomiast zawiera 50 % miazgi kakaowej i w jej skład wchodzi cukier, lecytyna oraz tłuszcz kakaowy W naszym kraju najbardziej popularną czekoladą jest czekolada mleczna, w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50 %. Dostępne są również czekolady białe, dostępne od roku 1930. Bez zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33% masła kakaowego. 

opracowanie: Patrycja Mercik

12 kwietnia – Dzień Chomika

12 kwietnia swój dzień mają chomiki. Chomik jest małym gryzoniem. Wyróżniamy kilka gatunków chomików.
– Chomik dżungarski, jest bardzo mały. Ma około 9 centymetrów i waży 30-40 g. Jego futerko jest popielate a na grzbiecie są pręgi. Żyje około 1,5 roku.
– Chomik syryjski, jest najczęściej hodowany w domu. Osiąga długość 15-20 centymetrów. Żyje około 2-3 lat. Występuje w kolorach beżowych, kremowych i złotych.
– Chomik Chiński, swoim wyglądem przypomina syryjskiego. Osiąga długość 11 centymetrów i waży 45 g. Ma ciemną pręgę biegnąca wzdłuż grzbietu i długi ogon. Jest bardzo aktywny w nocy.

Chomiki żywią się głównie ziarnami: zbóż pszenicy, żyta, owsa, nasionami słonecznika, pustaki dyni. Lubią także marchew, ogórki, pomidory, rzodkiewkę oraz jabłka.

Ciekawostki na temat chomików:
– chomiki większość swojego życia spędzają na spaniu,
– w kołowrotku potrafią przebiec nawet do 8 kilometrów,
– posiadają 16 zębów,
– posiadają charakterystyczne worki policzkowe, które znajdują się przy obu stronach warg. Po wypełnieniu mogą być dwa razy większe niż jego głowa. Dzięki mim chomiki mogą przenosić swoje zapasy,
– mają dobrze rozwinięty zmysł słuchu,
– posiadają wąsy, dzięki którym mogą orientować się w terenie, kiedy jest noc,
– posiadają zręczne łapy.

opracowanie: Patrycja Mercik

11 kwietnia – Dzień Radia

Światowy Dzień Radia obchodzony jest 13 lutego, ale w Polsce jego obchody wypadają w kwietniu. Dzień Radia to polskie święto ustanowione na pamiątkę uchwalenia 11 kwietnia 1923 r. wytycznych do ustawy radiotelegraficznej, czyli dokumentu, który przyczynił się do powstania polskiej radiofonii. Polska radiofonia powstała oficjalnie 18 kwietnia 1926 r.

Obchody tego święta służą zwróceniu uwagi na znaczenie tej formy kontaktu z odbiorcą. Choć współcześnie popularność radia spadła z uwagi na wprowadzenie telewizji i upowszechnienie internetu, radio wciąż cieszy się powodzeniem.

Wynalazcą radia jest Nikola Tesla. Zostało ono zmodernizowane przez Guglielmo Marconiego, który bazował na pracach tego pierwszego naukowca. Rozpoczął on doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych w 1894 r. W 1895 r. uzyskał łączność radiową na odległość 1 kilometra.

A teraz kilka ciekawostek. Rozgłośnia radiowa to instytucja rozpowszechniająca i nadająca program radiowy. Jest ich w Polsce wiele, dla przykładu: Radio Zet, Meloradio, Radio Pogoda czy Radio Złote Przeboje. Istnieją także radiostacje dla dzieci nadające audycje kierowane specjalnie z myślą o najmłodszych (TVP ABC czy RMF Baby). Może warto ich posłuchać?

Jeśli będziecie mieli kiedyś możliwość zwiedzić radio (na przykład w ramach dnia otwartego), warto skorzystać z tej możliwości, by zobaczyć, na czym polega montowanie dźwięku i jak realizowany jest program radiowy. Jako słuchacz będziesz mógł wówczas także dowiedzieć się, jak pracują dziennikarze radiowi. Warto wiedzieć, że dziennikarze radiowi muszą posiadać miły, kojący głosi i mówić poprawną polszczyzną. A może chcielibyście spróbować swoich sił przed mikrofonem? Podczas dnia otwartego w radiu jest to możliwe…

A teraz zapraszamy do obejrzenia bajki „Byli sobie wynalazcy – Guglielmo Marconi i fale radiowe” autorstwa MrVertimax:
https://www.youtube.com/watch?v=AUhI0x9lQUA

opracowanie: Paulina Kędziora

10 kwietnia – Dzień Rodzeństwa

10 kwietnia obchodzimy Dzień Rodzeństwa. W Stanach zjednoczonych ten dzień jest również nazywanym Narodowym Dniem Rodzeństwa. Dzień ten powstał dzięki Claudii Evart. Chciała w ten sposób uczcić pamięć swojego brata oraz siostry, którzy zmarli w młodym wieku. Oficjalnie Dzień Rodzeństwa został wprowadzony w 2005 roku. Celem obchodów tego dnia jest celebracja relacji pomiędzy rodzeństwem. W tym dniu możemy złożyć życzenia bratu lub siostrze i mile spędzić ze sobą czas.

opracowanie: Patrycja Mercik

9 kwietnia – Światowy Dzień Gołębia

Gołębie zamieszkują prawie całą naszą planetę, oprócz okolic okołobiegunowych. Znane są ze swoich zdolności „kurierskich”. Oswojone i udomowione gołębie, ze względu na szybkość lotu, wykorzystywano do przekazywania wiadomości dotyczących wypraw wojennych, spraw handlowych czy igrzysk olimpijskich. Dlatego nazywano je gołębiami pocztowymi. Wykorzystywano je również do przekazywania wiadomości ze statków na ląd i odwrotnie. A jak to robiono? Do nóżki przymocowywano im karteczkę z notatką.

Te pożyteczne zwierzęta mają wiele odmian ozdobnych, dla przykładu: gołąb zamojski krótkodzioby, gołąb omski biały, gołąb wileński tarczowy. Gołębie rasowe mają swoje wystawy. Warto wybrać się kiedyś na jedną z nich, by zobaczyć, jak bardzo gołębie ozdobne różnią się od tych, które gruchają za naszymi oknami…

Jeśli chcecie zobaczyć gołębia grzywacza – największego spośród gatunków gołębi występujących w Polsce, zapraszamy na krótki filmik autorstwa Ramptus82:
https://www.youtube.com/watch?v=5_RA_RCLnPU

opracowanie: Paulina Kędziora

8 kwietnia – Dzień Miłośników ZOO

8 kwietnia obchodzony jest Dzień Miłośników ZOO. Pierwsze ogrody zoologiczne powstały w XVIII. Celem obchodów tego dnia jest zachęcanie wszystkich do odwiedzin tego miejsca. Dzięki odwiedzinom w tym festynującym miejscu możemy poznać życie egzotycznych zwierząt. Jest również miejscem, które zajmuje się badaniami nad zagrożonymi gatunkami.

ZOO jest miejscem, gdzie niektóre gatunki zagrożone wyginięciem mogą cieszyć się spokojnym życiem. W czasie wycieczki do ZOO należy przestrzegać zasad jakie tam panują, miedzy innymi nie wolno dokarmiać zwierząt i nie wolno wchodzić na wybiegi zwierząt.

Największe ogrody zoologiczne w Polsce:
– ZOO w Gdańsku ma 125 ha
– ZOO w Poznaniu 121 ha
– ZOO w Warszawie 40 ha
– ZOO we Wrocławiu 33ha
– ZOO w łodzi 17 ha

opracowanie: Patrycja Mercik

7 kwietnia – Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Wybór tej daty nie jest przypadkowy, bowiem 07 kwietnia przypada rocznica powstała Światowa organizacja Zdrowia, czyli WHO. Każdego roku jest wybierany inny temat przewodni obchodów tego dnia. Motywy obchodów Dnia Zdrowia porusz problemy w obszarze zdrowia występujące na całym świecie.

Tematy Światowego Dnia Zdrowia:
– Twoja bezpieczna krew ratuje życie,
– Zdrowie psychiczne: nie odrzucaj, spróbuj pomóc,
– Rusz się po zdrowe,
– Zdrowe środowisko dla dzieci,
– Bezpieczeństwo na drodze to nie przypadek,
– Nich każda matka i dziecko będą najważniejsi,
– Międzynarodowe bezpieczeństwo zdrowotne: inwestować w zdrowie i budować bezpieczniejszą przyszłość,
– Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych,
– Ratujmy życie!. Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!,
– Człowiek i miasto,
– Odporność na antybiotyki.

Według pracowników WHO, nierówności w kwestii zdrowia prowadzą do cierpienia, chorób, szkodzą gospodarce. Celem obchodów tego dna jest również objęciem jak największej liczby ludzi opieką zdrowotną, aby zapewnić wszystkim zdrowie.

opracowanie: Patrycja Mercik

7 kwietnia – Dzień Bobrów

Od 2009 roku w kwietniu obchodzi się Międzynarodowy Dzień Bobrów. Oficjalnie na święto bobrów wybrano dzień 7 kwietnia, dzień urodzin amerykańskiej badaczki i specjalistki od bobrów Dorothy Richards. 

Bobry to jedne z ciekawszych zwierząt żyjących w naszym kraju. Są niesamowitymi inżynierami i hydrotechnikami, jest to jedyne zwierzę potrafiące na taką skalę manipulować środowiskiem naturalnym. Celem święta jest zwrócenie uwagi na rolę w przyrodzie i ochronę tych wielkich gryzoni.

Ciekawostki na temat bobrów:
– jest gatunkiem chronionym,
– swoimi zębami potrafi ściąć bardzo grube drzewo,
– żywi się korą drzew,
– jego długość ciała może sięgać do 100 centymetrów,
– ich waga może osiągnąć 15- 30 kilogramów,
– prowadzi nocny tryb życia,
– możemy go spotkać nad jeziorami,
– buduje żeremia, czyli kopce z gałęzi i mułu,
– w Kanadzie znajduje się największa tama zbudowana przez bobry.

opracowanie: Patrycja Mercik

6 kwietnia – Dzień Sportu

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła ten dzień po raz pierwszy 23 sierpnia 2013 roku.  Jednak jego obchody przypadają na 06 kwietnia, bowiem tego dnia po raz pierwszy otworzono pierwsze letnie igrzyska w Atenach. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi na znaczenie roli sportu w naszym codziennym życiu.

Zalety uprawiania spotu:
– pozwala odreagować stres, pooprawia się również samopoczucie,
– poprawia się koncentracja,
– poprawia się przemiana materii,
– poprawia krążenie krwi w naszym organizmie,
 – mniej się męczymy przy wysiłku.

opracowanie: Patrycja Mercik

4 kwietnia – Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

Posiadając w domu ukochanego pupila, nie możemy zapominać, że wokół nas żyją także bezdomne zwierzęta. Dbając o czworonożnego domownika, karmiąc go, bawiąc się z nim, pamiętajmy, że nie wszystkie zwierzęta mają tyle szczęścia. Niektóre z nich cierpią bowiem głód, odczuwają zimno, nie mają schronienia przed deszczem czy śniegiem.

4 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, ustanowiony w 2010 roku w Danii. Jest on obchodzony w 33 krajach. W tym szczególnym dniu warto pomyśleć, jak cierpią zwierzęta porzucone, niechciane, niekochane. Szacuje się, że na całym świecie może ich być od 600 milionów do nawet miliarda – głównie psów i kotów. W samej Polsce, i to tylko w schroniskach, mieszka ich ponad 100 tysięcy. Duża część mieszka po prostu na ulicy.

Bezdomność zwierząt to, zarówno lokalnie – w naszym kraju, jak i globalnie – w skali świata, olbrzymi i nierozwiązany problem.  Jak możesz im pomóc? Jeśli razem z rodzicami rozważasz posiadanie pupila, nie kupuj go, tylko zaadoptuj ze schroniska. Zyskasz wtedy przyjaciela na całe życie. Ofiarując mu dom, uratujesz go przed bezdomnością i zyskasz jego ogromną wdzięczność.

Możesz także wspomóc schroniska, podarowując im datek lub dostarczając karmę, stare koce czy styropian do wyłożenia bud przed zimą. Wtedy możesz pomóc większej ilości zwierząt. Jeśli mieszkasz w bloku, zimą otwórz okienko piwnicy, aby bezdomne koty miały możliwość schronienia się przed dokuczliwym chłodem. W miarę możliwości dokarmiaj także bezdomne zwierzęta – wybierz dogodne miejsce, do którego najczęściej przychodzą psy lub koty i systematycznie dostarczaj im jedzenie. Nie zapominaj o tym, by codziennie wystawić im miskę z pożywieniem, zwierzęta przyzwyczajają się bowiem, że w danym miejscu czeka na nich pokarm. Innym sposobem pomocy jest zaangażowanie się w wolontariat. Możesz pomagać w schroniskach, wyprowadzając psy, czy bawiąc się z nimi. Musisz mieć jednak ukończone 16 lat.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda praca wolontariusza w schronisku, zapraszamy do obejrzenia filmu autorstwa Do roboty:
https://www.youtube.com/watch?v=KH2xyj9e_4s

opracowanie: Paulina Kędziora

4 kwietnia – Dzień Marchewki

Dzień Marchewki jest obchodzony 04 kwietnia. Celem obchodów tego nietypowego dnia jest zachęcenie wszystkich do zjadania tego pysznego, ale i zdrowego warzywa. To smaczne warzywo pochodzi z Chin. Początkowo hodowano marchew białą. W Hiszpanii zaczęto w XVII wieku zaczęto hodować marchew pomarańczową.

Marchew jest źródłem beta- karotenu, który poprawia widzenie i stymuluje wzrost. A także wzmacnia odporność. W marchewce znajdują się także witaminy z grupy B oraz związki mineralne. Jedzenie jej poprawia także koloryt skóry. Możemy jeść ją na surowo, gotowaną a także w postaci soku.

Opracowanie: Patrycja Mercik

2 kwietnia – Dzień Książki dla Dzieci

Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy 02.04, wtedy bowiem urodził się baśniopisarz Hans Christian Andersen. Po raz pierwszy ten nietypowy dzień obchodzono w 1967 roku. Celem obchodów tego święta jest rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz czytania dla najmłodszych.

Książka jest przyjacielem każdego dziecka  ponieważ wraz z innymi bohaterami przeżywa przygody, które w rzeczywistości są nierealne. Opisane rady mogą służyć pomocnie w rozwiązywaniu problemów i zdobywaniu wiedzy. Książka sprawia, że urozmaica nam spędzenie wolnego czasu, jest z nami bez względu na wszystko.

Teraz przedstawimy zalety czytania książek.
Oto kilka powodów dla których powinniśmy czytać książki:

 • Czytając ksiązki zwiększamy zasób słownictwa.
 • Mamy lepszą pamięć.
 • Czytanie działa uspokajająco.
 • Pogłębiamy naszą wiedzę o otaczającym nas świecie.
 • Ksiązki inspirują nas do dalszych działań.
 • Książka nauczy nas poprawności gramatycznej oraz ortograficznej.
 • Czytając otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość.

Każde dziecko powinno również wiedzieć jak należy dbać o książkę:

 • Gdy się ją czyta i dba o nią.
 • Gdy są obłożone okładką lub papierem.
 • Gdy używa się do nich zakładek.

Opracowanie: Patrycja Mercik

1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

Z czym Wam się kojarzą ptaki? Z wolnością, pięknym śpiewem, swobodą… Czy lubicie pójść wiosną lub latem do lasu, z lornetką i atlasem ptaków? Podglądać i podsłuchiwać naszych latających przyjaciół? Na pewno tak…

Na całym świecie jest ich 10 tysięcy gatunków, a w Polsce: aż 462 gatunki! Istnieje wiele rzędów ptaków: dla przykładu – dzięciołowe, papugowe, wróblowe, żurawiowe, kukułkowe itd. Najmniejszy ptak świata to koliberek hawański, którego długość wynosi 5-6 cm, zaś największy to struś, mierzący nawet 2,9 m wysokości.

Najrzadszym ptakiem na świecie jest śnieżnobiały szpak balijski, który przyszedł niedawno na świat we wrocławskim ZOO. Wiele ptaków, niestety, już wyginęło, dla przykładu: ślepowron duży. Warto wiedzieć, że obecnie wiele gatunków ptaków jest zagrożonych. Przyczynami takiego stanu rzeczy są:  utrata siedlisk wskutek wycinki lasów, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne.

Do polskich ptaków będących pod ochroną zaliczyć można na przykład: orła bielika i przedniego, orlika krzykliwego i grubodziobego, rybołowa, kukułkę, wszystkie gatunki sów i dzięciołów. Pełną listę zagrożonych gatunków ptaków znajdziecie na Czerwonej liście ptaków Polski.

Co można zatem zrobić, aby pomóc ptakom? Ornitolodzy, czyli badacze ptaków, wymieniają następujące działania:
– Należy zapewniać ptakom stały dostęp do wody – wystarczy latem postawić na balkonie czy parapecie miseczkę z wodą.
– W czasie mrozów należy dokarmiać je, ale tylko pokarmem świeżym, specjalnie dobranym dla konkretnego gatunku ptaków.
– Warto montować budki lęgowe.
– Nie wolno zakłócać ptakom spokoju, płoszyć ich. Bardzo ważne jest, aby nie używać petard i fajerwerków, których ptaki się boją.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat naszych skrzydlatych przyjaciół, warto śledzić działania fundacji „Jestem na pTAK!”. Jest to największa polska organizacja pomagająca polskim ptakom. Na stronie, do której link znajdziesz poniżej, możesz posłuchać także głosów ptaków i dowiedzieć się, jak wspomóc działania fundacji.
https://jestemnaptak.pl/

Opracowanie: Paulina Kędziora

1 kwietnia – Dzień Klauna

Dzień Klauna obchodzony jest 01.04, czyli w Prima Aprilis. W tym dniu robimy sobie dowcipy. To właśnie klauni znają się na nich najlepiej. Klaun to osoba, którą możemy spotkać w cyrku lub w czasie festynów dla dzieci. Ich kostiumy są różnorodne i przede wszystkim kolorowe i wesołe. W czasie występów twarz klauna jest pomalowana a na głowie ma perukę. Jego praca polega na rozśmieszaniu widowni. Słowo klaun po raz pierwszy zapisano w 1560 roku. Dzień Klauna obchodzony jest w różnych terminach, zależnie od kraju. 

Opracowanie: Patrycja Mercik

31 marca – Światowy Dzień Budyniu

Budyń zna każdy z nas. Jest znany także pod nazwą: kisiel mleczny. Jest gęsty, kremowy, można go jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno, z rozmaitymi dodatkami: z karmelem, kakao, a także z musem z warzyw czy owoców. Można do niego dodawać syrop owocowy, sos, bitą śmietanę, konfitury, bakalie, drobne ciasteczka czy cukierki. Mniam, prawda?

A jaka jest historia budyniu? Okazuje się, że pod tą nazwą funkcjonuje w wielu kuchniach świata bardzo dużo różnych potraw i większość wcale nie jest deserami! Na początku była to bowiem potrawa mięsna, do której dodawano mięso kurczaka, koguta lub ryby. Była to potrawa wyższych sfer, inaczej niż w przypadku większości potraw, które na początku bywały daniami ubogich. W wersji „na bogato” dodawano do niej kosztowną wodę różaną, szafran czy cynamon. W XIX wieku wymyślono zaś budyń w proszku.

A jaki jest Wasz ulubiony smak budyniu? Może warto przygotować ten smaczny deser właśnie 31 marca, czyli w Światowy Dzień Budyniu? Zobaczcie, jak łatwo to zrobić w domu. Poproście o pomoc rodziców i do dzieła! Poniżej znajdziecie link do filmu kulinarnego autorstwa Skutecznie TV:
https://www.youtube.com/watch?v=35PX5hbbTOI

Opracowanie: Paulina Kędziora

30 marca – Światowy Dzień Muffinka

Czy lubicie muffinki? Na pewno tak. Trudno znaleźć kogoś, kto nie przepadałby za tymi ciastkami w kształcie babeczki, z czekoladą, owocami, rodzynkami czy orzechami, a także wytrawnymi – z warzywami.

Muffinki pochodzą z Anglii, gdzie powstały na przełomie X i XI wieku. Na początku stanowiły przekąski dla najbiedniejszych. Dopiero z czasem zyskały uznanie wśród arystokracji, a obecnie święto muffinka obchodzone jest na całym świecie. Muffiny największą popularność zyskały w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Ale i w Polsce stają się coraz bardziej znane.

Ich przygotowanie wcale nie jest trudne. Najważniejsze, żeby posiadać specjalną formę do muffinków. Z resztą na pewno sobie poradzicie, oczywiście pod nadzorem rodziców. Zobaczcie zatem sami, jak łatwo przygotować ten deser. Poniżej znajdziecie filmik autorstwa Kuchnia Tosi. Zapraszamy Was do kulinarnych eksperymentów pod okiem rodziców:
https://www.youtube.com/watch?v=WHfdtXzLnLw

Smacznego!

Opracowanie: Paulina Kędziora

28 marca – Dzień Żelków

Nie ma chyba osoby, która by nie lubiła małych, słodkich cukierków galaretowatych wykonywanych z syropu glukozowo-fruktozowego oraz dodatku soków owocowych, czyli tak zwanych żelków. Pierwsze żelki powstały w XIX wieku z buraka cukrowego. Cukiernik z Bonn Hans Riegel w 1922 roku wymyślił i stworzył pierwszego owocowego żelka o kształcie misia. Żelki miały być początkowo sprzedawane na jarmarkach, a jedną z atrakcji jarmarków były wtedy tańczące, tresowane niedźwiedzie.
https://www.youtube.com/watch?v=zzlsgrnUqfY

Opracowanie: Patrycja Mercik

27 marca – Godzina dla Ziemi

                  Akcja „Godzina dla Ziemi” została po raz pierwszy zainicjowana w 2007 roku w ostatnią sobotę marca. Od tamtej pory jest obchodzona co roku. W tym roku przypada 27 marca. Inicjatorem jest fundacja World Wide Fund for Nature. Organizatorzy zachęcają wszystkich ludzi, aby na jedną godzinę wyłączyli światła i urządzenia elektryczne zarówno w domach jak i dużych korporacjach. Ma to na celu chronienie środowiska naturalnego. Akcja zaczyna się o godzinie 20.30.

Opracowanie: Patrycja Mercik

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

Czy lubicie magię teatru? Szelest kurtyny, maski, rekwizyty i niezapomnianą atmosferę, która panuje na scenie? Jeśli tak, to na pewno będziecie chcieli uczcić dzień teatru, który przypada 27 marca. Tę datę wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach.

Teatr to sztuka widowiskowa, gdzie aktorzy przedstawiają spektakl dla publiczności najczęściej w gmachu teatru. Przedstawienia grane przez nich mogą dotyczyć wielu tematów, mogą być zabawne, ale też poważne. Do sztuk teatralnych można zaliczyć: balet, operę, operetkę, teatr tańca, teatr muzyczny, a także teatr lalkowy, w którym rolę aktorów pełnią marionetki lub pacynki. Warto wiedzieć, że w teatrze pracuje sufler, czyli osoba podpowiadająca aktorowi tekst. Jedno jest pewne – przebywając w teatrze, mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć na żywo trudną grę aktorską, pełną emocji. I wzruszyć się do łez.

A może i Wy zabawicie się w teatr kukiełkowy? Wystarczy krzesło jako scena, lalki lub figurki i stara firanka jako kurtyna. Zatem do dzieła. Warto także, abyście śledzili ofertę kulturalną teatrów online. Wiele z nich umieszcza spektakle dla dzieci w internecie. Koniecznie poproście rodziców o pomoc w wyborze odpowiedniego przedstawienia.

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat powstawania spektaklu teatralnego, pracy perukarzy, charakteryzatorów, scenografów czy reżysera, zapraszamy do obejrzenia filmiku edukacyjnego przygotowanego przez Teatr Polski im. Alfreda Szyfmana w Warszawie:
https://www.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0

Opracowanie: Paulina Kędziora

26 marca – Dzień Niedźwiedzia Grizzly

Dzień Niedźwiedzia Grizzly przypada 26.03. Celem obchodów tego dnia jest zachęcenie do zainteresowania się ich trybem życia. Znajdują się one pod ochroną, ponieważ w latach 70 ich populacja bardzo zmalała z powodu licznych polowań na nie. Są podgatunkiem niedźwiedzia brunatnego. Niedźwiedzie te po raz pierwszy pojawiły się w roku 1815 i  pochodzą z Ameryki Północnej.

Głowa jest dosyć duża, z zaokrąglonym pyskiem, szyja krótka. Uszy są krótkie i zaokrąglone. Ciało jest krępe. Mogą ważyć od 180 do 680 kg a ich szpony mogą osiągnąć długość 16 centymetrów. Można je zobaczyć w pobliżu rzek i przede wszystkim  w lasach. Ich głównym pożywieniem są jagody, liście, orzechy i ryby. Zjadają do 25 ryb dziennie, aby zdobyć jak najwięcej zapasów tłuszczu. Hibernacja trwa od 5 do 8 miesięcy.

Nie jest prawdą, że grizzly nie potrafią wspinać się na drzewa. Chociaż są ciężkie i mają długie pazury co utrudnia im to wspinaczkę i potrzebują wsparcia z rozłożonych gałęzi, to mogą one poruszać się pionowo w górę, jeśli się na to zdecydują. Potrzebują one dużo przestrzeni, ich zasięg może obejmować do 1500 kilometrów kwadratowych, więc ich idealnym środowiskiem jest takie, które jest odizolowane od miast i ma mnóstwo pożywienia.
https://www.youtube.com/watch?v=gdHCP0Y9a6E&fbclid=IwAR19aRftpieSOdm6KQu-YgeQKQ00MUe8IPfPJJXEvIg8wxuhnYLCKO6K74k

Opracowanie: Patrycja Mercik

26 marca – Międzynarodowy Dzień Szpinaku

Szpinak to roślina, która ze względu na swoje właściwości jest bardzo cenna. Zawiera witaminę C i mnóstwo pierwiastków – żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk czy kwas foliowy. Do Europy sprowadzili ją Persowie.

Niestety, szpinak często nie jest doceniany. A ta niepozorna roślina potrafi znaleźć swoje zastosowanie w wielu daniach. Pasuje do naleśników, koktajli, zup, makaronów czy sałatek. Warto zjeść danie ze szpinakiem kilka razy w tygodniu, a już na pewno 26 marca, kiedy to warzywo obchodzi swoje święto. Przypomnijcie swoim rodzicom o święcie szpinaku i pomóżcie upichcić jakąś potrawę z jego dodatkiem, dla przykładu: pastę z tuńczykiem i szpinakiem. Być może zainspiruje Was filmik kulinarny (autorstwa Karoliny G.), w którym gotują dzieci:
https://www.youtube.com/watch?v=kmt3AKxttXc

Opracowanie: Paulina Kędziora

25 marca – Dzień Czytania Tolkiena

Starsi z Was na pewno kojarzą postać Hobbita Frodo Bagginsa – małego bohatera „Władcy pierścieni”. Czy wiecie, że autor tej książki doczekał się swojego święta?

John Ronald Reuel Tolkien (J.R.R. Tolkien) to brytyjski pisarz, za sprawą którego literatura fantasy stała się tak modna i lubiana. Powieść, w której obok bosonogich hobbitów występują także elfowie, krasnoludowie, trolle, orkowie, smoki i czarodzieje, zyskała ogromną popularność na całym świecie. Co ciekawe, autor sam stworzył języki, którymi posługują się jego postacie. Ta książka, pisana przez 12 lat, stała się tak lubiana, że jego autorowi przyznano własne święto. Tego dnia w bibliotekach czytane są fragmenty „Władcy pierścieni”, a jej wielbiciele prezentują pamiątki z ulubionymi bohaterami powieści.

Jeśli jeszcze nie znasz przygód Hobbita, koniecznie powinieneś dać się porwać tej książce. A jak już poznasz ten fantastyczny świat, możesz obejrzeć ekranizacje powieści, pełne efektów specjalnych i robiące ogromne wrażenie. Tylko pamiętaj: koniecznie w tej kolejności. Pozwól, żeby Twoja wyobraźnia sama wykreowała czarodziejskie światy zanim sięgniesz po film…

Miłej podróży do świata Śródziemia!

A jeśli chcecie zobaczyć, jak przebrani za ulubione postacie wielbiciele książki świętują Dzień Czytania Tolkiena, zobaczcie filmik autorstwa CoSieDzieje.TV:
https://www.youtube.com/watch?v=vy0NWMk9-w0

Opracowanie: Paulina Kędziora

25 marca – Międzynarodowy Dzień Gofra

Większość z nas przepada za goframi z bitą śmietaną, truskawkami, jagodami czy sosem czekoladowym, gdyż kojarzą się nam z wakacyjnym wypoczynkiem. Czy wiecie, że ten pyszny deser, którego święto przypada 25 marca, wywodzi się ze Skandynawii i był znany już w średniowieczu?

 Gofry, czyli rodzaj pulchnego lub chrupiącego wafla robionego w gofrownicy, najczęściej o kształcie prostokąta lub kwadratu z charakterystyczną kratownicą, mają wiele odmian. Istnieją gofry brukselskie (bez cukru) czy gofry leodyjskie (o zaokrąglonym kształcie). Te, które spotkać można w Polsce, w nadmorskich miejscowościach, można podawać z cukrem pudrem, dżemem, frużeliną czy lodami. Mamy bowiem typowo polską specjalność. Gofry pruskie (o kształcie serca), wytwarzane na Warmii, trafiły na listę polskich produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

A może i Wy skusicie się na przygotowanie gofrów w domu? Potrzebne będą – oprócz gofrownicy – mąka, mleko, jaja, masło lub olej oraz cukier. Poproście o pomoc dorosłego, a potem uraczcie się wspólnie z domownikami tym letnim specjałem. Poniżej znajdziecie link do filmiku kulinarnego autorstwa Sprint Cooking, pokazującego, jak krok po kroku przygotować ten smaczny deser…
https://www.youtube.com/watch?v=y1X4usiKHq4

Opracowanie: Paulina Kędziora

23 marca – Światowy Dzień Meteorologii

W 1950 roku powołano Międzynarodową Organizację Meteorologiczną. Dla upamiętnienia tego wydarzenia co roku 23 marca obchodzimy Dzień Meteorologii. Celem WMO jest zapewnienie dostępu do informacji o stanie pogody, klimacie i zbieranie danych o pogodzie. Na podstawie zebranych danych można określić jakie zmiany w pogodzie będą następować. Jednak, zawsze należy pamiętać, że pogoda zmienną jest.

Opracowanie: Patrycja Mercik

22 marca – Dzień Foki

Dzień foki obchodzony jest 22 marca. Po raz pierwszy obchodzony był w roku 1982. Obchody tego dnia mają na celu przybliżenie zagrożeń jakie wynikają z działalności człowieka, między innymi chodzi o zastawiane sieci rybackie w które foki zaplątują się i giną. Oto kilka ciekawostek na temat fok:
– żyją w morzach na całym świecie,
– ich ulubionym pokarmem są ryby,
– lubią grzać się na plażach w promieniach słonecznych,
– pod wodą wytrzymują około 10 minut bez wynurzania się,
– są to zwierzęta stadne.
https://www.youtube.com/watch?v=fn6QukL6ny4

Opracowanie: Patrycja Mercik

22 marca – Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody ma celu uświadomienie nam jak bardzo ważna jest dla naszego życia woda oraz co może spowodować gwałtowny jej spadek. Obchody tego dania poszerzają Nasz szacunek do niej. Warto szanować wodę, ponieważ nadal istnieją miejsca gdzie ludzie nie mają dostępu do czystej i pitnej wody.
https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR0mVml7wg8zFvgNVpoZLmnQ5KMvibPkLHEqBtNGcXUd5vILlqYA02b7Yjg&v=Xmx2Yn5mutI&feature=youtu.be

Opracowanie: Patrycja Mercik

22 marca – Dzień Ochrony Bałtyku

Choć zapewne nie każdy Polak docenia polskie morze, narzekając, że nawet latem jest zimne, to przyznać należy, że nie każdy kraj ma dostęp do morza. My należymy do tych szczęśliwców, którym dana jest możliwość cieszenia się białym piaskiem i szumem Bałtyku. Morze Bałtyckie obchodzi swoje święto w Światowy Dzień Wody, czyli 22 marca. Warto uświadomić sobie, jakie bogactwo Bałtyk kryje pod falami…

Morze Bałtyckie jest połączone z Morzem Północnym kilkoma cieśninami. Ze względu na zasolenie Bałtyk określa się morzem półsłonym. Nad Bałtykiem leży 9 krajów: Polska, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Rosja i Szwecja. Morze Bałtyckie jest, niestety, jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Zwierzęta żyjące w Morzu Bałtyckim to nie tylko ryby, ale także: omułki, małgwie, chełbie. Spośród ryb wyróżnić należy: śledzia bałtyckiego, węgorza europejskiego,  jesiotra ostronosego, łososia, pstrąga tęczowego czy szczupaka. W Bałtyku żyją także rozmaite ssaki, dla przykładu: foka pospolita, morświn zwyczajny, szarytka morska czy nerpa obrączkowana.

Jak widać, fale polskiego morza skrywają wiele tajemnic. A co możemy zrobić, żeby uchronić to bogate morskie życie? Przeczytajcie porady Fundacji Nasza Ziemia. Przede wszystkim nie śmiećmy na plaży – swoje śmieci wyrzucajmy do koszy. Są one zwykle ustawione albo na plaży, albo przy wejściu. A jeśli koszy nie ma, zabierzmy śmieci ze sobą – puste opakowania są znacznie lżejsze od przyniesionych zapasów jedzenia! A jeśli jesteście pod żaglami, nie wyrzucajcie śmieci za burtę. Ich miejsce jest w śmietnikach marin, a nie w morzu.

Jeśli zainteresowały Was tajemnice, jakie kryje polskie morze, zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego przygotowanego przez Kids Art:
https://www.youtube.com/watch?v=p4G8FerXy_E

Opracowanie: Paulina Kędziora

21 marca – Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca kojarzy nam się przede wszystkim z Pierwszym Dniem Wiosny. Jednak w tym dniu również obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. W tym tygodniu będziemy mówić w świetlicy właśnie o osobach z Zespołem Downa. Dowiedziecie się w jaki sposób obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki oraz dlaczego obchodzony jest 21 marca.

Tego właśnie dnia zakładamy dwie różnokolorowe skarpetki. A kolorowe skarpetki są symbolem solidarności z osobami z zespołem Downa. Zachęcamy Was, żebyście dziś założyli dwie różne skarpetki. W ten sposób możecie integrować  się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

Sama data, czyli kombinacja liczb 21 i 3 nie jest też przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa mają ich 3. Stąd inna nazwa tej choroby to trisomia 21.

Wiecie, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i jest to naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak, samo jak Wy bawią się, śmieją, chodzą do szkoły i mają swoje marzenia. I nie ma znaczenia tutaj różnica w liczbie chromosomów.

Zachęcamy Was również, do obejrzenia filmu o Jasiu, który ma Zespół Dawna i opowiada o swoim życiu. Po obejrzeniu tego filmu zastanówcie się, co Was łączy z Jasiem a co różni. Poniżej zamieszczamy link do filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=LjdeqnfC20w
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=5VAEvBUB2jA&ab_channel=FundacjaJATE%C5%BB&fbclid=IwAR1qr4eWltkpyhWzPn1Bb8okcYyYrDwSXQWZ1U7D_f3WwxVNRhh__gqH2k0

Opracowanie: Patrycja Mercik

27 lutego – Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Dzień Niedźwiedzia Polarnego przypada 27 lutego. Niedźwiedź Polarny jest największym drapieżnikiem na świecie. Swój czas spędza głównie polując i pływając. Mogą ważyć nawet do 800 kg. Mimo swojej wagi są szybkie i zwinne. Charakteryzują się także cierpliwością, która sprzyja w czasie polowania. Małe uszy i ogonek również zabezpieczają przed utratą ciepła. Efekt cieplarniany powoduje, iż dotąd spokojne i sielankowe życie zostaje zachwiane. Topniejące lodowce powodują, iż niedźwiedzie mają coraz to mniejsze szanse na owocny połów.

Opracowanie: Patrycja Mercik

25 lutego – Dzień Tosta

Dzień Tosta w tym roku obchodzimy 25.02, przypada on zawsze w ostatni czwartek lutego.

Każdy, przynajmniej raz w życiu jadł tosta. Jest bardzo szybkim daniem przygotowywanym z chleba tostowego i pieczony w tosterze. Pierwsze chleby tostowe pojawiły się już w XVIII wieku.

Dzień Tosta ustanowiono w 2014 roku przez The Tiptree World Bread w Anglii.

Opracowanie: Patrycja Mercik

26 lutego – Dzień Dinozaura

Dinozaury budzą powszechną ciekawość. Na naszej planecie pojawiły się 237 milionów lat temu. Te stworzenia zamieszkiwały wszystkie kontynenty. Na każdym z nich znaleziono ich szczątki kopalne.

Część z nich była mięsożerna, a niektóre – roślinożerne. Istniały dinozaury dwunożne, jak i czworonożne. Dinozaury bardzo wyróżniały się wyglądem: miały kryzy, kolce, rogi. Największymi dinozaurami były zauropody, które osiągały długość 58 metrów i wysokość prawie 10 metrów. Najcięższe z nich ważyły nawet 10 ton.

Do dziś badacze zastanawiają się, co doprowadziło do wymarcia tych gigantycznych zwierząt. Najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria, że meteoryt mógł spowodować zmianę klimatu, wskutek czego dinozaury wyginęły. A jednak nie całkiem. Czy wiecie, że ptaki pochodzą od dinozaurów? Tak, każdego dnia możemy obserwować potomków tych dawnych stworzeń w parkach czy lasach.

Dinozaury żyły także na terenie dzisiejszej Polski. Najwięcej ich śladów, czyli tropów, znaleziono w południowej części naszego kraju, np. w Lisowicach, Krasiejowie, Bałtowie i Opatowie. W Bałtowie powstał JuraPark, czyli park rozrywki poświęcony tym prehistorycznym stworom. Zrekonstruowano tam dinozaury naturalnej wielkości. Może warto byłoby odwiedzić to miejsce w wakacje? Można także wybrać się do Muzeum Ewolucji w Warszawie (w Pałacu Kultury i Nauki), gdzie mieszczą się interesujące ekspozycje paleontologiczne: https://muzeumewolucji.pl/?page_id=1036

Jeśli zaciekawiły Was losy dinozaurów, zachęcamy do obejrzenia filmiku edukacyjnego „Dinozaury dla dzieci” (autor: Nauka po prostu):
https://www.youtube.com/watch?v=H98rWhWTslw

Opracowanie: Paulina Kędziora

26 lutego – Światowy Dzień Pistacji

Czy wiecie, że tak lubiane orzechy pistacjowe doczekały się swojego święta? Tak, te słone orzeszki cieszą się dużą popularnością ze względu na oryginalny smak. Orzechy pistacjowe pochodzą z  Bliskiego Wschodu. Są bardzo zdrowe: mają w swoim składzie ponad 30 witamin, minerałów i innych cennych składników. Dawniej należały do bardzo drogich przysmaków, na które mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi. Dziś każdy z nas może pozwolić sobie na delektowanie się ich smakiem.

Dziś pistacje uprawia się głównie w Kalifornii (w Stanach Zjednoczonych). W Chinach orzechy pistacjowe są symbolem szczęścia, zdrowia i powodzenia w życiu.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tych zielonych orzeszkach, zapraszamy na krótki filmik edukacyjny o tym zdrowym przysmaku: „Pistacje – pyszne i jednocześnie zdrowe” (ViVio):
https://www.youtube.com/watch?v=niBgQXCZgDw

Opracowanie: Paulina Kędziora

20 grudnia – Dzień Ryby

Dzień Ryby obchodzony jest w Polsce 20 grudnia i jest organizowany przez Stowarzyszenie Empatia i Fundację Viva. Jest dniem obchodzonym dopiero od 2003 roku. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi, że ryby nie są przedmiotami i czują również ból. Nie chodzi tu wcale o to, abyśmy nie jedli ryb i wypuszczali je na wolność. Ekolodzy chcą zwrócić uwagę na to, jak traktowane są choćby karpie w sklepach i na targach, zanim trafią na wigilijny stół. Obchody tego dnia polegają na organizacji happeningów, marszów czy protestów.

Opracowanie: Patrycja Mercik

19 grudnia – Dzień Wiecznie Zielonych Roślin

W grudniu dni są coraz krótsze, a za oknem jest bardzo mało słońca. Te szare grudniowe dni mogą rozjaśnić zielone rośliny. W okresie zimowym, oraz przez pozostałe dni w ciągu roku zielonymi roślinami są iglaki. To właśnie nim dedykowany jest ten nietypowy dzień, czyli Dzień Wiecznie Zielonych Roślin, obchodzony 19 grudnia. Rośliny te nie gubią liści, igieł całkowicie, robią to latami zastępując je nowymi pędami. Rośliny wiecznie zielone to przede wszystkich iglaki, bez modrzewia oraz borówki, bukszpan, różanecznik oraz berberys. Warto jesienią i zimą wybrać się do lasu ilastego, ponieważ zielony kolor igieł czy liści będzie działał na nas uspokajająco.

Opracowanie: Patrycja Mercik

15 grudnia – Dzień Herbaty

Pierwsze obchody święta herbaty odbyły się w Nowym Delhi (w Indiach) 15 grudnia 2005 roku. Dzień ten jest najbardziej popularny w krajach produkujących herbatę, do których należą: Indie, Nepal, Wietnam, Bangladesz, Malezja, Kenia, Tanzania i Uganda.

Herbata to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych herbatą chińską. Legenda głosi, iż zwyczaj picia herbaty sięga aż 2737 roku p.n.e., kiedy to cesarz Shennong przypadkowo odkrył napój, który można otrzymać, wrzucając liście krzewu herbacianego do gorącej wody. Do Polski herbata dotarła w 1664 roku. Na początku traktowano herbatę jako lekarstwo, a z czasem zaczęto spożywać ją także dla przyjemności.

Istnieją różne rodzaje herbat. Najpopularniejsza to czarna, ale wyróżniamy także herbatę: zieloną, czerwoną,  białą, a także wiele rodzajów herbat ziołowych  i owocowych. W Polsce chętnie pije się herbatę rumiankową, miętową i melisową. Warto wiedzieć, że herbata ma  działanie  przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Ogromny wybór smaków herbaty powoduje, że każdy z łatwością znajdzie swoją ulubioną. A jaka jest Twoja ulubiona herbata?

Jeśli chcecie poznać historię tego naparu, zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego „Herbata. Podstawowe informacje” autorstwa Akademii kawy i herbaty J.J. Darboven:
https://www.youtube.com/watch?v=wccp1qrXeyg

Opracowanie: Paulina Kędziora

14 grudnia – Dzień Małpy

Dzień Małpy powstał właściwie przez przypadek. W 2000 r. student Casey Sorrow narysował w kalendarzu swojego przyjaciela, Erica Millikina, pod datą 14 grudnia, małpę. Postanowili świętować Dzień Małpy co roku. Do zabawy zaprosili swoich kolegów i koleżanki z uczelni. Od tamtego czasu uwieczniają małpy w swoich działach sztuki, komiksach, rzeźbach, na plakatach czy muralach. Z biegiem lat do akcji włączali się inni artyści, a święto zyskało rozgłos. Dziś jest znakomitym momentem, aby zasygnalizować trudną sytuację tych ssaków.

Obchody Dnia Małpy często połączone są z charytatywnymi aukcjami sztuki i zbiórką pieniędzy na wsparcie instytucji zajmujących się ratowaniem małp, gdyż należy wiedzieć, że z ponad 200 znanych i opisanych gatunków małp właściwych aż 25 uznaje się za zagrożone wyginięciem w swoim środowisku naturalnym. Zagraża im: kłusownictwo, fragmentacja siedlisk czy wycinka lasów.

Tego dnia warto poczytać o tych inteligentnych zwierzętach, których rodzina obejmuje wiele gatunków: małpy wąskonose (na przykład: pawiany, makakowate, gibbony oraz wielkie małpy – goryle, szympansy) i szerokonose (na przykład: kapucynki).

Jeśli chcecie poznać bliżej te interesujące ssaki, zapraszamy do obejrzenia filmiku edukacyjnego „Małpy – Encyklopedia zwierząt dla dzieci” autorstwa BB KIDS TV i Red Pepper Pictures:
https://www.youtube.com/watch?v=ivF4_bQQxpI

Opracowanie: Paulina Kędziora

13 grudnia – Dzień Księgarza

Księgarze, czyli pracownicy księgarni obchodzą swoje święto 13 grudnia. To osoby, które na co dzień przebywają wśród książek i znają wszystkie nowości wydawnicze. To właśnie oni doradzają odpowiednie powieści miłośnikom różnych tematów i inspirują do sięgnięcia po książkę nieznanego autora.

Spotkanie z księgarzem może zaowocować miłością do książek. Wycieczka do ulubionej księgarni, przeglądanie półek zastawionych ciekawymi opowieściami to początek przygody z literaturą. Ważne jest, aby wchodząc do księgarni, rozejrzeć się po niej, jak po krainie baśni i dać sobie czas na wybór kolejnej papierowej przygody.

Jeśli chcielibyście zobaczyć, w jaki sposób powstaje książka, zapraszamy do obejrzenia filmiku edukacyjnego stworzonego w formie animacji autorstwa Wydawnictwa Dwie Siostry i Pracowni Filmów Animowanych Circo Barbaro. Jeśli uważnie się wsłuchacie, usłyszycie też informację o roli księgarzy.

Opracowanie: Paulina Kędziora

13 grudnia – Światowy Dzień Skrzypiec

Skrzypce to instrument strunowy z grupy smyczkowych. Pudło skrzypiec na ogół wykonane jest z drewna świerkowego i jaworowego. Włosie smyczka najczęściej jest zrobione z końskiego ogona.

Budowniczowie skrzypiec to lutnicy. Najbardziej znanym był Włoch Antonius Stradivarius. Z kolei do najsłynniejszych skrzypków zaliczyć należy: Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Niccola Paganiniego.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda ten instrument oraz jakie można wydobyć z niego dźwięki, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku, w którym skrzypaczka – Pani Malwina Kotz – opowie o instrumencie, na którym gra w Filharmonii Gorzowskiej:

Opracowanie: Paulina Kędziora

12 grudnia – Dzień Guzika

Dzień Guzika obchodzony jest 12 grudnia. Guziki znane były już od dawna i służyły jako biżuteria. Obecnie są elementem ubioru służący do zapinania np.: swetra czy spodni. Są wykonane z plastiku, metalu i najczęściej w kształcie koła, w rozmaitych kolorach. Do ubrań zaczęto je wykorzystywać w XII wieku. Wyróżniamy guziki: dwudziurkowe, czterodziurkowe i na stopce.

Opracowanie: Patrycja Mercik

11 grudnia – Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

Wszyscy miłośnicy gór i wędrówek górskich czekają na 11 grudnia. Tego dnia (od 2003 roku)  obchodzą swoje święto Karpaty, Sudety czy Góry Świętokrzyskie, czyli ulubione miejsca polskich amatorów wspinaczki.

Tego dnia swoje święto obchodzą także wszystkie zwierzęta zamieszkujące górskie tereny. Wśród nich wyróżnić można: wilka, niedźwiedzia, kozicę tatrzańską, świstaka, lisa i jelenia europejskiego, a także rysia. W górskich rzekach spotkać można z kolei pstrągi potokowe i lipienie.

Wiele górskich zwierząt jest pod ochroną. Podobnie jak roślinność. Zaliczyć do niej można: świerki, jodły, brzozy karpackie, limby czy sosny górskie. A do kwiatów: rojniki górskie, dzwonki alpejskie czy ostróżki tatrzańskie.

Ale góry to nie tylko niezwykle malownicze miejsca i piękne widoki. Nie należy zapominać, że w górach obowiązują nas przepisy, a do najważniejszych z nich zaliczyć należy:

 1. Poruszanie się tylko po szlakach turystycznych, najlepiej z mapą i aplikacją ratowniczą „Ratunek” na zawsze naładowanym telefonie komórkowym.
 2. Ważne jest, aby przed wędrówką w góry sprawdzić pogodę i zrezygnować z wycieczki, jeśli zapowiadane jest pogorszenie warunków atmosferycznych.
 3. Przed wyjściem w góry należy powiadomić bliskich, gdzie zamierzamy się wybrać.
 4. Należy właściwie się ubrać, ruszając na górskie wędrówki (mieć odpowiednie buty i okrycie wierzchnie), a także zapas prowiantu i wody.
 5. Nie wolno hałasować ani płoszyć zwierząt – góry to dom dla wielu zagrożonych gatunków. Zabronione jest także dokarmianie dzikich zwierząt.
 6. Wszystkie śmieci należy zabierać ze sobą.
 7. Nie wolno zbierać kwiatów, owoców i grzybów w górskich parkach narodowych.
 8. Zakazane jest palenie ognisk.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o polskich górach, obejrzyjcie filmik edukacyjny „Nasze polskie góry!” (autor: Domowe Przedszkole Pani Pauliny):

Opracowanie: Paulina Kędziora

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jest obchodzony w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z roku 1948. Inicjatorem powstania obchodów tego dnia jest ONZ, a celem jest obrona praw człowieka oraz ich poszanowanie. Wiele osób walczyło o te prawa i doznało wiele krzywd. Więc w tym dniu powinniśmy również o nich pamiętać. Prawa człowieka to: prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa, wolności słowa, ochrona przed dyskryminacją, równa płaca oraz wolność poglądów.

Opracowanie: Patrycja Mercik

10 grudnia – Światowy Dzień Futbolu

10 grudnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Futbolu. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest najstarszą grą na świecie. Futbol od wielu lat cieszy się powiedzeniem wśród ludzi: wielu lubi grać, inni znowu kibicują grającym, dla niektórych to sposób na życie, inni grają dla przyjemności i zdrowia. W czasie meczu nie brakuje wielu emocji. Celem obchodów tego dnia jest zjednoczenie piłkarzy i kibiców.

Opracowanie: Patrycja Mercik

5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia. Głównym celem ustanowienia obchodów tego dnia jest podziękowanie dla wolontariuszy za pracę i trud jaki wkładają w swoją działalność. Po raz pierwszy Dzień Wolontariusza zaczęto obchodzić w 1986 roku, a inicjatorem tego wydarzenia była Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Dawniej słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęcała się służbie wojskowej. Dopiero XVIII wieku zaczęło oznaczać ludzi i organizacje charytatywne. Głównie inicjatywy o charakterze wolontariatu inicjował Kościół. Od XX wieku wolontariat zaczął oznaczać działalność ludzi dobrej woli i szlachetnym sercu i niesienie przez nich pomocy potrzebującym.

Do najważniejszych organizacji humanitarnych należy Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju oraz UNICEF.

Wolontariusze zajmują się głównie niesieniem pomocy potrzebującym: humanitarnej i medycznej oraz przestrzegania praw człowieka. Działają na obszarze lokalnym, krajowym i światowym.

Opracowanie: Patrycja Mercik

4 grudnia – Dzień Geparda

Dzień geparda przypada 4 grudnia. Gepard pochodzi z rodziny kotowatych i jest najszybszym zwierzęciem na świecie. Potrafi poruszać się z prędkością 113 km/h. Możemy je zobaczyć w ZOO, ale ich naturalne środowisko zamieszkania to Afryka. Uwielbiają robić sobie spacery po sawannach i lasach. Ogon geparda jest używany jako ster podczas łowów i szybkiego poruszania się, jest długi od 65 do 80 cm. Ich sierść jest bladożółta z czarnymi kropkami na górnej partii ciała, które służą do kamuflażu a dolnej partii posiadają białą sierść. Są kotami, które jako jedyne nie mogą ryczeć, ale za to najgłośniej mruczą. Ich wzrost sięga od 1- 1,4 m. Polują najczęściej rano lub nocą, bo wtedy jest chłodniej.

Opracowanie: Patrycja Mercik

3 grudnia – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku ogłosiło dzień 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Ideą święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych. Ważne jest, aby dostrzegać potrzeby osób z niepełnosprawnościami (na przykład: poruszających się na wózkach, niewidomych lub słabo widzących, głuchych czy niedosłyszących – czyli z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z mniejszej sprawności) i nauczyć się w odpowiedni sposób im pomagać.  

Należy zwrócić uwagę na istnienie barier architektonicznych: schodów, barierek, wysokich krawężników, braku podjazdów czy zbyt wąskich drzwi, ale także niewystarczających komunikatów dźwiękowych czy wizualnych. Osoby niepełnosprawne często mają, niestety, utrudniony dostęp do informacji; przykładami mogą być: wiadomości bez lektora języka migowego, nieczytelne czy mało czytelne litery.

Dużym problemem jest także krzywdzące i niesprawiedliwe postrzeganie osób z niepełnosprawnościami (jako niezaradnych życiowo). Dlatego właśnie co roku 3 grudnia zastanawiamy się, jak ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami. Najważniejsze jest bowiem pełne uczestnictwo tych osób w życiu, korzystanie z niego i spełnianie marzeń, co jest celem każdego z nas.

Warto pamiętać, że temat niepełnosprawności dotyczy całego świata, gdyż pogorszenie zdrowia może dotknąć każdą osobę, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas był wrażliwy na potrzeby osób, którym w życiu jest trochę trudniej.

Zatem i Wy pomyślcie, co możecie zrobić dla osoby niepełnosprawnej: może przydałaby jej się pomoc w zrobieniu zakupów czy ubraniu choinki? Pamiętajcie, że często wystarczy uśmiech, aby rozweselić czyjś dzień.

Jeśli chcielibyście obejrzeć kreskówkę, która powstała we współpracy z dziećmi z niepełnosprawnością, zapraszamy na „Bajkę o niepełnosprawności” (autor: Fundacja Impuls i Studio Filmowe Załoga):

Opracowanie: Paulina Kędziora

2 grudnia – Dzień Placków

2 grudnia wszyscy smakosze placków mają swoje święto – Dzień Placka. Placek to rodzaj wypieku wypełniony lub pokryty nadzieniem słodkim lub wytrawnym. W wersji słodkiej placki mogą być podawane z owocami, orzechami, a pikantne – mięsem, jajkiem, warzywami czy serem.

I choć placek ziemniaczany – tak popularny w Polsce – doczekał się oddzielnego święta, warto dowiedzieć się czegoś o ziemniakach, zwanych ziemnymi jabłkami. Ich ojczyzną jest Ameryka Południowa. Ziemniaki przywędrowały do Europy w XVI wieku. Na początku pełniły rolę wyłącznie ozdobną (ze względu na piękne kwiaty), a od XVII wieku stały się jedną z najważniejszych roślin uprawnych.

Polacy placki ziemniaczane najczęściej jadają ze śmietaną, z cukrem lub sosem gulaszowym. W innych krajach do placków podaje się szpinak, jajka sadzone, szynkę, bekon czy grillowane pomidory.

Z kolei słodkie placki mogą być smażone z rozmaitymi owocami, wśród których najpopularniejszymi są jabłka i banany. Wszystkie słodkie placki zawierają mąkę – produkt powstały w wyniku rozdrobnienia ziaren zbóż lub orzechów. Jest ona wykorzystywana także do produkcji pieczywa, wyrobów cukierniczych i makaronów.

Jeśli chcielibyście zobaczyć, w jaki sposób powstaje chleb, na czym polegała kiedyś praca młynarza i jak wyglądało mielenie ziarna zbóż na mąkę, obejrzyjcie krótki film: „Od ziarenka do bochenka” (autor: Skansen Olsztynek – Park Etnograficzny w Olsztynku):

Opracowanie: Paulina Kędziora

1 grudnia – Dzień Jubilera

1 grudnia, w rocznicę śmierci Świętego Eligiusza – patrona złotników,  jubilerzy z całej Europy obchodzą swoje święto. Umiejętność wytwarzania wyrobów ze złota, srebra i szlachetnych kamieni znana była od bardzo dawna. Wyroby te służyły jako ozdoba, podkreślająca urodę i bogactwo.

Pierwszym, znanym z imienia złotnikiem, jaki pracował w Polsce, był brat Konrad — zakonnik, żyjący w XIII wieku. Kraków stał się na długo ośrodkiem sztuki złotniczej w Polsce.

Na początku biżuterię nosili królowie i władcy (dla nich jubilerzy wykonywali korony wysadzane drogocennymi kamieniami, berła i pierścienie). Dziś większość z nas ma swoją ulubioną drobną biżuterię (kolczyki, łańcuszki czy bransoletki), które najczęściej otrzymuje się w ważnych momentach w życiu: na urodziny, z okazji Chrztu czy Pierwszej Komunii Świętej.

Każdy z Was może spróbować stać się na chwilę jubilerem i wykonać biżuterię na przykład z makaronu nawlekanego na żyłkę lub koralików. Na pewno miło będzie zobaczyć uśmiechniętą minę mamy, siostry lub przyjaciółki, której wręczycie taki upominek. A więc do dzieła…

A jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś o biżuterii z bursztynu, z którego słynie Polska, obejrzyjcie krótki film („Jak powstał bursztyn?”, autor: Projekt ciekawość):

Opracowanie: Paulina Kędziora

28 listopada – Dzień bez Zakupów

Dzień bez Zakupów jest również znany jako Międzynarodowy Dzień bez Zakupów, obchodzony w ostatnią sobotę listopada. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest w piątek po Święcie Dziękczynienia. Dzień ten powstał w latach 90, a przyczyną jego powstania był protest przeciwko niepotrzebnymi zakupami. W Polsce pierwszy raz obchodziliśmy w roku 2003.

W dniu osoby na całym świecie starają się zrezygnować z zakupów. Zachęca nas do spędzenia wolnego czasu nie w galernikach handlowych, ale z bliskimi i przyjaciółmi oraz skłania nas do zastanowienia się czy rzeczy które kupujemy są nam potrzebne.

Opracowanie: Patrycja Mercik

26 listopada – Dzień Ciasta

Pierwsze obchody tego święta odbyły się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie Cake Day lub National Cake Day obchodzono bardzo hucznie. Obecnie już na całym świecie 26 listopada świętuje się ten dzień, zajadając ulubiony deser lub wypiek.

A jaka jest historia ciasta? Pierwsze placki z ziaren zbóż wypiekano już w neolicie (ponad 5 tys. lat temu). Już w starożytnej Grecji dodawano miód do wypieków – jako pierwszy składnik służący do słodzenia potraw. Natomiast cukier dotarł do nas z Indii, gdzie trzcinę cukrową uprawiano już 1000 lat przed naszą erą.

Na początku cukier był bardzo drogi. Pierwszą szkołę cukierniczą założono prawdopodobnie we Włoszech (w Salerno), a dokonali tego Arabowie. W XIII wieku zaczęto z kolei produkować pierniki, a to za sprawą aromatycznych przypraw przywiezionych przez Marco Polo – weneckiego kupca i podróżnika. Tymi przyprawami były: goździki, cynamon i imbir.

Natomiast w XIV wieku zaczęto produkować jasną mąkę, dzięki czemu powstać mogły kolejne ulubione wypieki – biszkopty. W 1504 r. do Europy sprowadzono wanilię, a w 1550 r. – ziarna kakao. W XVIII wieku popularność zyskały drożdże i dzięki nim wypiekano następne rodzaje ciast. Rewolucją w ciastkarstwie było wprowadzenie proszku do pieczenia, co stało się za sprawą Ebena Nortona Horsforda. Doprowadziło to do powstania nowych rodzajów ciasteczek, herbatników i – co ważne – skracało czas wypiekania. W XIX wieku opracowano też recepturę margaryny i przemysł ciastkarski rozwinął się na dobre.

Do polskich tradycyjnych ciast zaliczyć można: babkę drożdżową, piernik staropolski, makowiec, karpatkę, stefankę, miodownik czy sernik krakowski. Czy znacie je wszystkie? Które z nich jest Waszym ulubionym ciastem? Ach, jeszcze ciekawostka, czy wiecie, że Warszawa ma własne ciastko? To zygmuntówka (ciasto wymyślone w 2009 r.) – połączenie migdałowego spodu, wypełnionego czekoladowym musem, konfiturą żurawinową, bitą śmietaną i bezą. Przedtem ciastkiem, które reprezentowało stolicę, była wuzetka – na którą przepis powstał na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku.

To co? Nabraliście ochoty na coś słodkiego? A może mielibyście chęć zobaczyć, jak powstają pierniczki „Katarzynki” w Fabryce Cukierniczej Kopernik SA (autor: Nowości Toruńskie, realizacja: Patryk Młynek):

Opracowanie: Paulina Kędziora

25 listopada – Dzień Misia

Miś jest zabawką każdego dziecka, dorośli także mają swoje ulubione pluszowe misie, które zachowali z czasów dzieciństwa.  W Polsce to nietypowe święto obchodzimy od 2002 roku. W każdym domu jest chyba półka gdzie jest mały bądź duży pluszowy miś, do którego dzieci z przyjemnością się przytulają i zdradzają swoje sekrety bo wiedzą, że ich ukochany przyjaciel nikomu ich nie zdradzi.

Misie stały się bohaterami bajek i filmów. Najbardziej znane misie to: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, miś Kolargol, Miś Yogi, Miś Po, Miś Baloo.

Historię powstania pluszowego misia możecie przeczytać w zakładce świetlicy szkolnej „Cykle Tematyczne”.

Opracowanie: Patrycja Mercik

25 listopada – Dzień Kolejarza

Święto kolejarzy w Polsce obchodzimy w dniu 25 listopada dopiero od 1981 r. Wcześniej obchodzone było we wrześniu. Data listopadowa nie jest jednak przypadkowa, gdyż tego dnia przypadają imieniny Katarzyny, a właśnie święta Katarzyna Aleksandryjska jest patronką kolejarzy.

Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. W tym dniu sumienni kolejarze odznaczani są Krzyżem Zasługi lub odznaką honorową Zasłużony dla Kolejnictwa za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z ich pracy zawodowej.  

A jaka jest historia lokomotywy? Kolej istniała od starożytności w postaci kolei konnych wykorzystujących żłobienia w kamiennych płytach dróg. Rozwój kolei od form transportu przemysłowego, co miało miejsce głównie w kopalniach, do publicznie dostępnego środka transportu z napędem mechanicznym miała najwcześniej miejsce w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam w 1803 r. pojawiła się pierwsza kolej konna użytku publicznego, służąca do transportu towarów, a w 1807 r. – także do transportu osobowego.

Pierwszą lokomotywą parową była „The Salamanca” (zbudował ją Matthew Murray), wyprodukowana w 1812 r. Następnie pojawiła się lokomotywa spalinowa, a po niej pociągi napędzane elektrycznymi silnikami.

Jeśli zainteresowała Was historia lokomotyw, warto abyście wybrali się do Muzeum Kolejnictwa (obecnie: Stacja Muzeum) mieszczącego się w Warszawie przy ul. Towarowej 3. Można tam zobaczyć makiety stacji kolejowych, modele taboru, mapy czy lampy kolejowe: https://www.stacjamuzeum.pl/pl

A tymczasem zapraszamy Was do obejrzenia filmu edukacyjnego o historii kolei (autor: Jasna Strona):

Opracowanie: Paulina Kędziora

25 listopada – Dzień Tramwajarza

Święto Tramwajarza to dzień, w którym warto pomyśleć, jak ważna jest rola motorniczych, którzy codziennie wiozą nas do szkoły, pracy czy kina. Dzień ten przypada 25 listopada, w imieniny Katarzyny, ponieważ to właśnie św. Katarzyna jest patronką kolejarzy i przewoźników, do których zaliczyć należy także motorniczych.

Tramwaje, choć często niedoceniane, są znakomitym środkiem transportu, co ważne – ekologicznym. Ten pojazd zasłużenie ma opinię najbardziej ekologicznego masowego środka transportu w mieście. Emituje bardzo małą ilość zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, że prawie wszystkie tramwaje są obecnie napędzane silnikiem elektrycznym. W dodatku są bezpieczne dla pasażerów, pieszych i kierowców, a także mniej energochłonne niż samochody.

Historia tramwajów sięga początków XIX wieku. Pierwotnie jako siłę napędową tramwajów wykorzystywano konie, które ciągnęły wagoniki po wbudowanych w jezdnię szynach. Pierwszy taki tramwaj pojawił się w 1804 r. w Europie (a dokładnie w Wielkiej Brytanii) i służył do transportu węgla oraz rudy żelaza. Natomiast pierwszy tramwaj miejski pojawił się w 1832 r. Stanach Zjednoczonych (w Nowym Jorku). W drugiej połowie XIX wieku tramwaje zaczęły być coraz powszechniejsze w Europie. W Polsce pierwszy tramwaj konny pojawił się w 1866 r. w Warszawie, a następnie: w Gdańsku, we Wrocławiu, w Szczecinie, we Lwowie, w Poznaniu i Krakowie.

Szukano jednak innego rozwiązania niż konie. Dlaczego? Aby zachować płynność ruchu, na jeden wagon tramwajowy należało przeznaczyć około 10 koni, które dość szybko się męczyły. Szukając najlepszych rozwiązań, budowano tramwaje na napęd parowy, spalinowy i gazowy, ale ostatecznie zwyciężył napęd elektryczny.

A teraz kilka ciekawostek o Tramwajach Warszawskich, gdzie pracuje około 1400 motorniczych. Jednak osób pracujących przy tym środku transportu jest o wiele więcej, gdyż nie można zapominać o pracy: dyspozytorów, diagnostów, elektryków, elektroników, mechaników, szlifierzy, tokarzy, ślusarzy czy ekip sprzątających. Ci wszyscy ludzie dbają o właściwą obsługę tramwajów. Pamiętać należy także o pracownikach nadzoru ruchu czy ekipach naprawczych. To także ich święto.

Podczas jednej zmiany motorniczy po ulicach Warszawy przejeżdża około 120 km, a jeden tramwaj każdego dnia pokonuje w sumie około 250 km! Czy wiedzieliście, że pierwsze pojazdy wyjeżdżają na ulice stolicy już około godziny 3:40, a zjeżdżają do zajezdni około godziny 1:20? 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o tramwajach jeszcze więcej, zachęcamy Was do obejrzenia filmu edukacyjnego o tym środku transportu (autor: MZK Toruń):

Opracowanie: Paulina Kędziora

24 listopada – Dzień Buraka

Burak jest nam dobrze znany przede wszystkim jako czerwone warzywo uprawne. W Polsce znamy go również pod nazwą burak ćwikłowy. Natomiast, nie każdy wie, że pochodzi aż z Bliskiego Wschodu z okolic Morza Śródziemnego i Kaspijskiego.

Warzywo to najlepiej spożywać surowe, w postaci surówek. Możemy je wykorzystywać w kuchni do przygotowywania wielu potraw, na przykład chłodnika czy do przygotowania, takich ciast jak browni. Jest też doskonałym warzywem nadającym się po produkcji soku, ponieważ zawiera wiele witamin i antyoksydantów.

Warzywo to ma szereg właściwości leczniczych: wpływa na naszą odporność, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, krwi, wzmacnia układ krwionośny, pomaga w walce z wirusami, zapobiega anemii.

Opracowanie: Patrycja Mercik

24 listopada – Katarzynki
29 listopada – Andrzejki

Katarzynki to ludowe święto, które jest odpowiednikiem andrzejek (zwanych inaczej: jędrzejkami lub jędrzejówkami). O ile w andrzejki (przypadające kilka dni później) to dziewczęta mogły dowiedzieć się, jak ułoży się ich życie uczuciowe i kto zostanie ich mężem, to w katarzynki – powróżyć mogli sobie kawalerowie. I tak, w wigilię świętej Katarzyny Aleksandryjskiej młodzi mężczyźni spotykali się, aby poznać swoją przyszłość.

Recytowano wtedy wierszyki ku czci św. Katarzyny (patronki kawalerów), aby zesłała żonę mądrą i dobrą. Pod poduszkę wkładano karteczki z literami. Pierwsza, wyciągnięta po przebudzeniu, karteczka z literą zdradzała na jaką literę będzie imię przyszłej żony.

Istniał także zwyczaj wróżenia z kubków. Polegał on na tym, że do kilku kubków wkładano rozmaite przedmioty – na przykład: obrączkę, monetę, zboże, jeden kubek pozostawiając pusty. Odwracano je do góry dnem i zmieniano ich położenie na stole. Losujący, recytując wierszyk: „Kasiu, daj znać, co się będzie ze mną dziać”, losował kubek. Jego zawartość podpowiadała dalsze losy młodzieńca: obrączka – małżeństwo, moneta – przypływ pieniędzy, zboże – dobrą pracę, a wylosowanie pustego kubka symbolizowało chwilowy zastój.

Andrzejki zaś były świętem zarezerwowanym dla panien, które mogły dowiedzieć się, kto zostanie ich mężem. Najpopularniejszym obrzędem było lanie na wodę gorącego wosku, a następnie odgadywanie z kształtu, jaki przybierze, swojej przyszłości. Wosk lany był przez dziurkę od klucza.

Panny urządzały też wyścigi butów. Ustawiały swoje lewe buty jeden za drugim, zaczynając od ściany. Należało przestawiać je kolejno aż do chwili, gdy któryś z butów przekroczy linię progu drzwi. Obserwowano, czyj bucik był pierwszy, a jego właścicielka miała najszybciej spośród zgromadzonych koleżanek wyjść za mąż. W trakcie zabawy recytowano wierszyk: „Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze.”.

Wy również możecie spróbować powróżyć sobie, rodzicom lub rodzeństwu. Wystarczy przygotować jakieś naczynie (na przykład: słoik), do którego włożycie przygotowane wcześniej losy. Mogą to być karteczki z narysowanymi symbolami albo zapisanymi słowami, na przykład: podróż, nowy pupil, przeprowadzka, przyjaźń, wygrana na loterii… Pamiętajcie tylko, żeby losy miały pozytywne znaczenie, bo celem jest, aby wszystkim losującym sprawiały przyjemność.

Dziś wróżymy najczęściej dla zabawy, ale w przeszłości to święto miało duże znaczenie dla młodych kobiet i mężczyzn. Jeśli chcecie poznać inne dawne wróżby, obejrzyjcie poniższy film (źródło: Sądeczanin – miesięcznik, portal internetowy i telewizja /autor: Violetta Bratuń/):
https://www.youtube.com/watch?v=52FtxITZEA4

Opracowanie: Paulina Kędziora

23 listopada – Dzień Cioci i Wujka

Wśród naszych nietypowych świąt jest taki dzień jak Dzień Cioci i Wujka. Ciocia i wujek to rodzeństwo naszych rodziców, ich kuzyni lub osoby z poza rodziny, które są nam bardzo bliskie. Dzień ten stwarza nam okazję do tego, aby naszej ulubionej cioci czy wujkowi podziękować za to, że wspierają nas i zawsze możemy na nich liczyć. Starajmy się ich doceniać na co dzień, pamiętajmy o nich odwiedzając ich i spędzając z nimi czas.

Opracowanie: Patrycja Mercik

22 listopada – Dzień Kredki

Święto Kredki nie ma udokumentowanej historii. Powstało, aby docenić walory kredki jako narzędzia plastycznego służącego wyrażaniu emocji, ekspresji twórczej i zabawy, ale także to gimnastyki dłoni (grafomotoryki).

Pierwsze kredki powstały z połączenia pigmentu z woskiem. Ten pomysł wywodzący się ze starożytności opisał uczony Pliniusz Starszy. Natomiast dzisiejsze kredki zostały stworzone najprawdopodobniej w Europie, z mieszanki węgla drzewnego i oleju. Następnie węgiel był zamieniany na sproszkowany pigment. W 1795 r. Nicolas-Jacques Conte stworzył kredki na bazie grafitu i gliny. Współcześnie dostępne kredki produkuje się z naturalnych pigmentów, takich jak: tlenek żelaza, sadza czy dwutlenek tytanu.

Polskie słynne kredki Bambino powstały w XIX w. Od 1889 r. produkuje je w Pruszkowie firma Majewski St. i S-k. Ulica, przy której stoi fabryka kredek, została na ich cześć nazwana Kredkową.

Kredki świecowe, ołówkowe, akwarelowe, woskowe, żelowe, pastelowe, a także kredki do malowania twarzy… Znamy i lubimy je wszystkie. Za ich pomocą możemy wykreować świat z naszej wyobraźni. Czy nie zastanawialiście się, jak produkuje się kredki? Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda ten proces, zapraszamy do obejrzenia filmu (autor: How it’s made? – Discovery Channel i Discovery Science):

A teraz może spróbujecie narysować dzieło z wykorzystaniem wszystkich rodzajów kredek, jakie posiadacie? Możecie także wypróbować technikę frotażu. Wystarczy na kartce położyć na przykład liść albo serwetkę, nałożyć kolejną kartkę, a potem pokolorować ją, mocno dociskając kredkę świecową, najlepiej położoną bokiem (poziomo). Mogą zaskoczyć Was wzory, jakie zobaczycie. Miłej zabawy. Pamiętajcie, aby po skończeniu rysowania zatemperować swoje kredki, aby dobrze Wam służyły w codziennych zabawach plastycznych.

Opracowanie: Paulina Kędziora

21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli inaczej Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Jego pomysłodawcami byli braci Brian i Michael McCormack, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Idea święta do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, empatycznie nastawieni, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy, szanujmy swoje często odmienne zdania.

Jeśli i Wy, drogie Dzieci, chciałybyście aktywnie włączyć się w obchody Dnia Życzliwości, mamy dla Was propozycję. Spróbujcie wprowadzić do swojego życia poniższe rady, które na pewno pozytywnie wpłyną na Wasze relacje z innymi osobami…

Jak dbać o swoich przyjaciół? 

 1. Odzywaj się pierwsza, pierwszy. Pytaj przyjaciela, jak się czuje, jak się ma, co u niego słychać. Warto być na bieżąco z wydarzeniami z życia naszych przyjaciół.
 2. Zapisz sobie w kalendarzu datę urodzin i imienin przyjaciela. Możesz go obdarować tego dnia własnoręcznie wykonanym małym upominkiem. Będzie mu na pewno bardzo miło. Nie zapomnij o życzeniach.
 3. Słuchaj uważnie swoich przyjaciół i kolegów. To ważna umiejętność. Nawet jeśli macie inne poglądy, uszanuj je. Wszyscy pięknie się różnimy.
 4. Rozmawiaj, szukaj rozwiązań, bądź otwarty na propozycje przyjaciela.
 5. Spędzaj czas z przyjaciółmi, zapraszaj ich do siebie, nie odmawiaj zbyt często, gdy zapraszają Ciebie. Bądź zawsze gotowy pomóc przyjacielowi, ale nie zapominaj o swoich potrzebach, gdyż przyjaźń to nie tylko dawanie, ale także branie. Pamiętaj, przyjaźń trzeba pielęgnować jak roślinę, a życzliwość jest jej dobrym nawozem.

Pamiętaj, aby mieć przyjaciół, sami powinniśmy umieć być przyjaciółmi.

A teraz zapraszamy do wysłuchania audiobooka o przyjaźni: „Najlepszy przyjaciel” (PZU Niestraszki, autor: Grupa PZU):
https://www.youtube.com/watch?v=v2i-9rh-d2c

Opracowanie: Paulina Kędziora

20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Dzień Dziecka znany jest także pod taką nazwą jak Prawa Dziecka. Przyjęło się, że Dzień Dziecka świętowany jest 1 czerwca, jednak 20 listopada jest rocznica uchwalenia ważnych dokumentów, które dają dzieciom koleją datę do świętowania. Prawa dziecka regulują takie dokumenty jak Deklaracja Praw Dziecka z 1959 roku, a także Konwencja o Prawach Dziecka z 1989 roku. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka ma na celu przypomnienie wszystkim, że dziecko to Mały Człowiek.

Według powyżej wymienionych dokumentów dziecko ma prawo do: wychowywania się w rodzinie, adopcji, oświaty i nauki, kultury, wypoczynku i rozrywki, ochrony zdrowia i opieki medycznej, wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu, dostępu do informacji, ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej), prywatności i równości.

https://www.youtube.com/watch?v=So4Sa4kyIno&fbclid=IwAR1wXCAc3DuuzktzHRQ46x5gU_oC6rhiGzw2jAS6YzlddRqhQHWp3DrMeSo

Opracowanie: Patrycja Mercik

18 listopada – Dzień Myszki Miki

Nie ma chyba osoby, która by nie znała postaci z bajki Walta Disneya jaką jest Myszka Miki. 18 listopada 1928 roku narodził się pomysł stworzenia kreskówki, której główną bohaterką jest myszka. Od tamtej pory przyjęło się, że 18 listopada swoje urodzimy ma Myszka Miki. W bajkach z udziałem Mickey Mouse, występują dobrze nam znane postacie takie jak: pies Pluto, Myszka Minnie.

Opracowanie: Patrycja Mercik

18 listopada – Światowy Dzień Rekordów Guinnessa

Po raz pierwszy ten nietypowy dzień zaczęto obchodzić w 2004 roku. Wszystkie kraje świata starają się brać udział w jego obchodach. Jest dniem ruchomym i w tym roku przypada 18 listopada. Ten dzień inspiruje ludzi do osiągania coraz to lepszych osiągnięć w danej dziedzinie. Księga Rekordów początkowo miała bawić, jednak z czasem stała się dostojną publikacją. Zapisywane są tam rekordy ludzi z najlepszymi wynikami w danej dziedzinie.

Oto kilka rekordów:
– 635 kg – tyle ważył najcięższy człowiek świata,
– najstarsza kobieta na  świecie żyła 120 lat,
– najniższą zanotowaną temperaturą na świecie było – 89,2 stopni  na Antarktydzie,
– najwyższą temperaturą w Libii było +58 stopni,
– zgniecenie 80 jajek czołem zajmuje  60 sekund.

Opracowanie: Patrycja Mercik

15 listopada – Dzień Ubogich

Dzień Ubogich został ustanowiony w listopadzie 2016 roku przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Misericordia et Misera. Wszystkie działania organizowane z okazji tego dnia mają na celu pomoc osobom, które są bezdomne, a także uwrażliwić i zachęcić innych ludzi do codziennego niesienia pomocy ubogim. W tym dniu szkoły, Kościoły, Urzędy Miasta organizują dla potrzebujących zbiórki ubrań i żywności. Dla osób borykających się z problemem bezdomności, taki gest jak rozmowa czy uśmiech bardzo wiele znaczy. Zachęcamy wszystkich do tego, aby się rozglądnęli wokół siebie, czy obok nas nie ma kogoś, kto potrzebuje pomocy czy dobrego słowa.

Opracowanie: Patrycja Mercik

14 czerwca – Światowy Dzień Krwiodawstwa

– World Blood Donor Day dzień urodzin Karla Landsteinera, austriacki lekarz patolog i immunolog który w 1901 odkrył, że w czerwonych krwinkach występują dwa antygeny, które warunkują zjawisko aglutynacji (zlepiania się krwinek) w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Na  podstawie tych obserwacji wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 roku Nagrodę Nobla. Dziesięć lat później został współodkrywcą czynnika Rh,
– święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku,
– celem ustanowionego przez WHO święta jest nie tylko podziękowanie dobrowolnym, nieodpłatnym dawcom krwi za ich ratujące życie dary krwi ale także propagowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz podnoszenie świadomości społecznej na jego temat,
– należy pamiętać, że:
– nie każdy może oddać krew – istnieją rygorystyczne kryteria kwalifikacji dawców
– oddawanie krwi nie uzależnia i nie zmienia procesu tworzenia krwi w organizmie
– pobrana krew przechodzi nie tylko badania morfologiczne ale również przeprowadza się dodatkowe badania sprawdzające czy dawca nie jest zakażony kiłą, HIV, wirusami zapalenia wątroby typu B lub C – w przypadku wyniku pozytywnego dawca jest o tym informowany,
– krew jest o tyle wyjątkowa, że nie da się jej wyprodukować. Mimo prowadzenia wielu prac naukowych, mimo rozwoju, z którym spotykamy się w różnych dziedzinach medycyny i  farmakoterapii, ta krew otrzymywana przez Honorowych Dawców Krwi jest niezastępowalna. To produkt, którego nie jesteśmy w stanie syntetycznie pozyskać, a zapotrzebowanie na nią stale rośnie – mówił Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia,

https://krwiodawcy.org/

14 czerwca – Światowy Dzień Żonglerki (World Juggling Day).

– Żonglowanie jest fizyczne umiejętności, wykonywane przez żonglera, polegająca na manipulacji obiektami do rekreacji, rozrywki, sztuki i sportu
– słowa żonglerka i żongler pochodzą z angielskiego jogelen( „wykonywanie sztuczekz”), które z kolei pochodzi od starofrancuskiego jangler. Istnieje również późniejsze łacińska forma joculare od łacińskiego joculari czyli „To Jest”. Chociaż Etymologia terms żonglera, żonglerki w sensie manipulowania obiektami rozrywki wywodzi się już w 11 wieku, obecny poczucie żonglować, czyli „nieustannie rzucać przedmiotów w powietrzu i je złapać”, pochodzi z koniec 19 wieku.
https://pl.qwe.wiki/wiki/Juggling  krótki film jak żonglować 3 piłeczkami
https://szybkanauka.pro/zonglowanie-zmienia-mozg/

Przykłady zabaw z użyciem jednej piłki, to: podawanie sobie piłek po okręgu w prawą lub lewą stronę; utrzymanie piłki na głowie; przerzucanie do osób w kręgu piłeczki z wypowiadaniem np. swojego imienia lub ulubionego koloru, potrawy itp. podrzucenie i klaśnięcie w dłonie przed złapaniem; podrzucenie jedną ręką, a złapanie drugą; podrzucanie jedną ręką podczas gdy druga ręka wykonuje zupełnie inne czynności; wrzucanie piłeczek do kosza/trafianie do tarczy, wykonywanie piłeczkami masażu dłoni

Co nam daje żonglerka?
Poprawia koordynację, refleks i koncentrację. Żonglowanie wpływa pozytywnie na redukcję stresu. Dodatnim efektem ubocznym jest wypracowanie wytrwałości w działaniach oraz w dążeniu do realizacji celu. Umiejętność ta także wpływa na podwyższenie samooceny, lepsze poczucie rytmu.

www.kuglarstwo.pl

9 czerwca – Dzień Przyjaciela

– w Polsce to święto nie jest zbyt popularne, natomiast w innych krajach tego dnia obdarowuje się bliskich drobnymi prezentami np. słodyczami,
–  organizuje się różnego rodzaju spotkania i imprezy ze znajomymi, głównie na świeżym powietrzu gdy pogoda dopisuje,
– Dzień Przyjaciela to idealny moment na spędzenie wolnego czasu z najbliższymi, aczkolwiek w dobie pandemii nie jest to takie proste,
– wiele osób mylnie utożsamia Dzień Przyjaciela z Międzynarodowym Dniem Przyjaźni, tymczasem są to dwa różne święta. Międzynarodowy Dzień Przyjaźni jest świętem ustanowionym w 2011 roku przez ONZ. Obchodzimy go 30 lipca, a przyświecającą mu ideą jest przyjaźń. A Ty ilu masz przyjaciół?

9 czerwca – Dzień Trójkąta Koralowego

Trójkąt Koralowy to malowniczy obszar wód tropikalnych, na których występuje większość gatunków koralowców budujących rafy koralowe. Święto narodziło się w 2012 roku, kiedy obchodzono je jako lokalną interpretację Światowego Dnia Oceanów. Trójkąt Koralowy obejmuje wody Indonezji, Malezji, Papui Nowej Gwinei oraz Filipin. Rząd Australii uczynił wszystko, aby doprowadzić do dodania tego Trójkąta do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Dużym i podstawowym zagrożeniem dla raf koralowych jest zjawisko blaknięcia koralowców. Zjawisko to jest spowodowane wyższą niż zwykle temperaturą oceanów z powodu zmiany klimatu. Blaknięcie wynika z symbiozy korali z zooksantellami-jednokomórkowymi glonami, które to dostarczają koralowcom około 90% pożywienia potrzebnego do rozrostu rafy. Zjawisko coraz większego blaknięcia rafy rozpoczęło się od 2016 roku, obecnie wynosi 60%, a w niektórych miejscach aż 90%. Według danych prawie 20% koralowców tworzących rafy koralowe zginęło. Całe ta sytuacja wskazuje na katastrofę ekologiczną.

8 czerwca – Światowy Dzień Oceanów

Uznane przez ONZ zostało w 2009 roku. Od naszych codziennych decyzji zależy stan mórz i oceanów. Z okazji Światowego Dnia Oceanów MSC rozpoczyna globalną kampanię „Mały niebieski znak dla naszej Błękitnej Planety” (org. Little Blue Label, Big Blue Future), zachęcając konsumentów na całym świecie do wspólnego działania na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety. Rocznie do środowiska morskiego dostarczamy  10 milionów ton plastiku. Najbardziej znanym „morskim wysypiskiem” jest śmieciowa wyspa – Great Pacific Garbage Patch, która rozciąga się w północnej części Oceanu Spokojnego pomiędzy Hawajami, a Kalifornią o przypuszczalnej wadze prawie 3 milionów ton. Działania organizacji MSC z okazji Światowego Dnia Oceanów od lat wspierają znani i lubieni Polacy, wśród nich takie gwiazdy jak Mela Koteluk, Mateusz Damięcki, Katarzyna Żak , Pascal Brodnicki. Światowy Dzień Oceanów to dzień w którym warto przypomnieć temat naszego morza – Morza Bałtyckiego, które stanowi nierozerwalną część wód morskich naszej planety. Bałtyk zachwyca swoim pięknem, jest schronieniem dla wielu gatunków ptaków i ryb oraz domem dla ssaków morskich takich jak foki i morświny. Również i ekosystem Morza Bałtyckiego zmaga się z wieloma problemami, z którymi bez wsparcia ze strony człowieka, sobie nie poradzi. Morze Bałtyckie jest najmłodszym i jednym z najmniej zasolonych mórz na naszej planecie. Aż do XIX wieku wody Bałtyku należały do jednych z najczystszych na świecie, jednak dwa stulecia rozwoju przemysłu, rolnictwa i wzrostu populacji w zlewisku Morza Bałtyckiego spowodowały, że stało się ono jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na Ziemi.

ciekawostki https://www.msc.org/pl/swiatowy-dzien-oceanow
https://www.national-geographic.pl/aktualnosci/swiatowy-dzien-oceanow-dzialajmy

8 czerwca – Dzień Cyrku bez Zwierząt

Kampania CYRK BEZ ZWIERZĄT ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na życie niewinnych zwierząt więzionych dla rozrywki człowieka oraz doprowadzenie do prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski. Cyrk z udziałem zwierząt pozbawiony jest walorów edukacyjnych; wręcz przeciwnie, uczy on dzieci przedmiotowego stosunku do zwierząt. Zwierzęta w cyrkach przebywają często w obcym dla nich klimacie, oderwane są od stada i pozbawione możliwości nawiązywania właściwych dla nich relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Przetrzymywane są w stalowych klatkach lub na niewielkich wybiegach, które opuszczają tylko na czas występów. Standardową techniką szkolenia zwierząt jest stosowanie kar cielesnych – nikt bowiem nie zmusiłby żadnego z nich, aby wykonywało sztuczki, które nie mają nic wspólnego z ich naturalnymi zachowaniami.

Sztuka cyrkowa może być piękna, ale wtedy, kiedy tworzona jest przez artystów, którzy z własnego wyboru trenują i prezentują swoje umiejętności. Żonglerka, szczudlarstwo, balansowanie na linie czy akrobatyka są widowiskowe i zapewniają rozrywkę dla całej rodziny. Na świecie jest wiele cyrków bez zwierząt, jak choćby Baobab, Cirque du Soleil, Circus Hassani czy The Blackpool Tower Circus. W Polsce istnieje m.in. Teatr Avatar, zajmujący się teatrem ognia, tańcem, akrobatyką i jazdą na monocyklu .

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru

Ideą tego dnia jest promowanie roweru jako niezawodnego i ekologicznego środka transportu. 12 kwietnia 2018 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję o obchodzeniu 3 czerwca święta – Światowego Dnia Roweru. Rezolucja ONZ podkreśla, że rower powinien być postrzegany jako środek, który wspiera zrównoważony rozwój, wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, zapobiega chorobom, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie i szacunek oraz ułatwia społeczną integrację i promuje kulturę pokoju. Rower każdorazowo powinien być przygotowany do jazdy, posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny techniczne. Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem.
Poradnik dla osób, które chcą kupić rower https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic-typy-rowerow/
Rodzaje rowerów https://80rowerow.pl/jakie-sa-rodzaje-rowerow/

1 czerwca – światowy dzień bułki

Kajzerka najczęściej kupowana bułka w Polsce. Ta mała, okrągła bułka z charakterystycznymi pięcioma promienistymi bruzdami na wierzchu wypiekana jest z mąki pszennej, zakwasu lub drożdży. Posypuje się ją czasami ziarnami sezamu lub maku. Przepis i charakterystyczny kształt kajzerki został opracowany przez piekarzy w Wiedniu, a jej nazwa pochodzi od cesarza Franciszka Józefa, czyli kajzera. Bułka ta popularna jest w wielu państwach dawnych Austro-Węgier. Znaleźć ją można nie tylko na austriackich stołach, ale także w Słowenii, Chorwacji, Czechach, Włoszech. Szwedzką tradycyjną bułką jest semla – ciasto z mąki pszennej wymieszane jest ze słodkim nadzieniem. W Holandii krentenbole, czyli małe, okrągłe bułeczki drożdżowe o glazurowanej, ciemnobrązowej skórce. Ich charakterystyczną cechą jest to, że zawierają one mnóstwo rodzynek. Brioszki ekkie, słodkawe pieczywo ma cieniutką jak papier, złocistobrązową skórkę i miękki, delikatny środek. Przygotowanie ich w domu jest dość czasochłonne, bo ciasto musi wyrastać trzy razy, jednak efekt jest znakomity. Brioszki podawane są nie tylko na śniadanie, ale także w ciągu dnia. Idealnie smakują z herbatą, kawą czy gorącą czekoladą. Buchty. Wypiekane są w formach, przez co połączone są ze sobą bokami. Najczęściej nadziewa je się dżemem lub konfiturami, ale jest także wersja bez nadzienia. Buchty zawierają jajka, co odróżnia je od wielu innych rodzajów pieczywa, a najlepiej smakują na ciepło z masłem.

21 maja – Światowy Dzień Kosmosu

Dzień Kosmosu został ustanowiony przez amerykańskich astronautów w 1997 r. oraz firmy Lockheed Martin. Ma  upamiętniać wydarzenia związane z badaniami przestrzeni kosmicznej, inspirować naukowców do dalszej pracy i zachęcać każdego ciekawskiego do zgłębiania tajemnic wszechświata. Ma rozpowszechniać odkrycia w dziedzinie eksploracji kosmosu, wiedzy z takich dziedzin jak: kosmonautyka, kosmologia, astrofizyka, astronomia itd. Pierwszym obiektem, który został pomyślnie umieszczony na orbicie okołoziemskiej był radziecki satelita Sputnik 1 w 1957 roku. Pierwszym załogowym lotem kosmicznym była misja Wostok 1, w czasie której kosmonauta Jurij Gagarin w 1961 roku dokonał jednej kompletnej orbity Ziemi. Od momentu wylądowania człowieka na Księżycu, rozpoczął się międzynarodowy podbój kosmosu. Wielkim sukcesem w historii kosmonautyki stały się bezpośrednie badania Księżyca, zapoczątkowane 20 lipca 1969 roku. Wówczas to pierwsi ludzie – Amerykanie – Neil Armstrong i Edwin Aldrin wylądowali na Srebrnym Globie na statku kosmicznym Apollo 11. W 2011 roku zakończyły się natomiast loty amerykańskich promów kosmicznych, trwające od lat 80. Ich następcą ma być pojazd kosmiczny Orion, który umożliwi Amerykanom załogowe wyprawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz na Księżyc.

Opracowanie aplikacji: Izabela Kobylińska

Ciekawe linki:

  20 maja – Światowy Dzień Pszczół

W dniu 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa. Światowy Dzień Pszczół jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego, rolnictwa i człowieka.  Na naszej planecie żyje około 20 tys. gatunków dziko żyjących pszczół. W Polsce natomiast występuje ponad 450 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych. Pszczoły to bardzo pracowite i pożyteczne stworzenia. Pszczoły miodne zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem,  zapylają jednocześnie rośliny owadopylne.   Gdyby nie te zapylające owady, wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a wydajność plonów niektórych upraw byłaby niższa. Pszczoła miodna oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli. Wyginięcie pszczół, miałoby katastrofalne skutki. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony tych owadów. 

20 maja – Europejski Dzień Morza

Europejski Dzień Morza ustanowiła w 2008 r. Rada Unii Europejskiej. Data obchodów upamiętnia rocznicę podpisania Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską, wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych. Należy do niej obecnie 171 państw i trzy państwa w charakterze członków stowarzyszonych. Wydarzenie przypomina o takich problemach jak zanieczyszczenia wód i oceanów, konsekwencje zmian klimatu i efektywność wykorzystania zasobów morskich. Co roku główne obchody Światowego Dnia Morza mają miejsce w innym kraju, w 2018 r. święto zawitało ze swoimi uroczystościami do Polski. Celem jest zaprezentowanie znaczenia mórz i oceanów w naszym codziennym życiu. Morza stanowią 11% powierzchni wszechoceanu. Rozciągają się na setki kilometrów i rzadko poniżej 200 metrów głębokości. Od oceanów oddzialane są progami dna, brzegami półwyspów i wysp, co utrudnia wymianę wód. Bałtyk jest jednym z najmniejszych mórz na świecie. Z Oceanem Atlantyckim łączy się jedynie za pośrednictwem Morza Północnego przez wąskie cieśniny duńskie. Bałtyk jest jednym z najbardziej zagrożonych mórz na świecie. Ponad 10. część powierzchni jego dna to pustynie denne. Do ich powstawania przyczynia się przeżyźnienie wody, czyli eutrofizacja. Żeby ratować Bałtyk, REC Polska bierze udział w międzynarodowym projekcie BEST (Better Efficiency for Industrial Sewage Treatment) w ramach programu Interreg dla Regionu Morza Bałtyckiego.

19 maja -Dzień Dobrych Uczynków

Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego (http://fundacjaarka.pl/dzien-dobrych-uczynkow. Akcja trwa od 2005 roku. Czynienie uczynków ma być bezinteresowne. Jednym z przykładów czynienia dobrych uczynków jest wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) czyli dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych.

A ty jaki dobry uczynek dzisiaj zrobisz?

15 maja – Światowy Dzień Kangurowania  (KangarooMotherCare) 

Święto polega na promowaniu przytulanie noworodka metodą „skóra do skóry”. Celem jest zwrócenie uwagi na bliskości ciała rodzica w budowaniu odporności i wspieraniu prawidłowego rozwoju noworodka. Kangurowanie pozytywnie wpływa na samopoczucie malucha, uspokaja go i poprawia jego kondycję fizyczną. Metoda ta jest znana już od lat 70. Najpierw była stosowana w szpitalach w Szwecji, Kolumbii czy USA. W Polsce wielkim orędownikiem i pionierem tej metody był i nadal jest prof. Jacek Rudnicki W 2003 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała standardy kangurowania jako zalecenia wobec wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie.

15 maja – Międzynarodowy Dzień Rodzin

Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993. Celem jest zwiększenie świadomości na temat potencjału i wyzwań związanych z życiem rodzinnym. Każdego roku Międzynarodowy Dzień Rodzin ma inne hasło główne, wokół którego koncentrują się debaty i rozmowy o rodzinach. Hasła takie ogłasza sekretarz generalny ONZ. Od 2012 roku organizowana jest kampania społeczna Dwie Godziny dla Rodziny. Jej inicjator – fundacja Humanites. W różnych państwach Dzień Rodzin przybiera różne formy, w niektórych wprowadzony został już dawno, także w innych terminach. W Południowej Afryce jest to święto państwowe, przypadające w listopadzie, podobnie w kanadyjskich prowincjach Alberta, Manitoba Ontario i Saskatchewan, gdzie obchodzone jest w lutym. Dzień Rodzin świętują mieszkańcy stanu Arizona (USA), podczas gdy w całych Stanach Zjednoczonych jest to dzień spotkań i działań na rzecz rodzin. W stolicy Australii, Canberze, a także w Melbourne oficjalny Dzień Rodzin i Wspólnot przypada każdego roku w listopadzie. We Francji święto obchodzone jest 6 stycznia, jako Święto Rodziny i jest odpowiednikiem Międzynarodowego Dnia Dziecka obchodzonego w Polsce 1 czerwca.

15 maja – Dzień Niezapominajki

“Niezapominajki są to kwiatki z bajki…” – dzień niebieskich kwiatków obchodzimy 15 maja. Drobny kwiatek rośnie w lasach i nad wodą. Stał się symbolem polskiej alternatywy wobec popularnych lutowych Walentynek. Obecnie niezapominajki można spotkać również w parkach, ogródkach. Święto obchodzone jest od kilkunastu lat! Corocznie obchody odbywają się w Jedlni-Letnisku, miejscowości położonej na skraju Puszczy Kozienickie. Pomysłodawcą święta jest redaktor radiowej Jedynki, prowadzący “Ekoradio”, Andrzej Zalewski. „Andrzej Zalewski zwrócił uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody przez wielkie “O”, czyli rezerwaty, parki i pomniki przyrody. To także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu. Oszczędzajmy wodę, energię, nie śmiećmy, nie palmy ognisk w miejscach nieodpowiednich, to wszystko mieści się w przesłaniu Niezapominajki – w takich słowach ujął to Mariusz Turczyk z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Ideą twórcy święta jest promowanie walorów  polskiej przyrody, którą należy chronić. Celem jest zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób i miejsc. Roślina jest łatwa w uprawie, nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Znana jest również jej biała odmiana, a zdarza się i różowa. Jako zioło, w formie nalewki idealnie nadaje się przy uporczywym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, gruźlicy, zapaleniu krtani i gardła, oraz przy krwotokach z nosa.

11 maja – Dzień Bez Śmiecenia!

11 maja 2001 roku polski parlament uchwalił pakiet ustaw wprowadzających w Polsce system recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych. Projekt realizowany jest w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S. A.

W Polsce dzień bez śmiecenia obchodzony od 2007 roku w dniu 11 maja. Co roku dzień ten odbywa się pod innym hasłem.

Poniżej ciekawe linki:
– 10 zasad segregacji – http://dzienbezsmiecenia.pl/edukacja/zasady-segregacji/
– gry do pobrania http://dzienbezsmiecenia.pl/edukacja/materialy-do-pobrania/

8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Niedawno obchodziliśmy dzień książki. Teraz przyszedł czas na pracowników bibliotek. Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku i  został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Geneza słowa biblioteka – instytucja kultury, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych. W innym znaczeniu jest też nazwą samego budynku, pomieszczenia lub mebla zawierającego zbiory biblioteczne. Przekazy źródłowe informują o istnieniu bibliotek już w trzecim tysiącleciu p.n.e. (np. biblioteki w Egipcie i Chinach). W starożytnej Grecji za najstarsze uchodziły biblioteki tyrana Polikratesa na wyspie Samos oraz Pizystrata w Atenach, które powstały w VI wieku p.n.e. Najsłynniejsze były jednak biblioteki w Aleksandrii . Zmiany nastąpiły dopiero w XV-XVI w., kiedy rozpowszechnił się druk. W tym czasie powstały liczne biblioteki humanistów, królów. W XVII-XVIII wieku niektóre biblioteki np. możnowładców stawały się bibliotekami publicznymi, były szerzej dostępne. W XIX wieku i początku XX wraz z upowszechnieniem się nauki biblioteki uzyskały rangę instytucji społeczno-kulturalnych o charakterze publicznym.

https://www.bn.org.pl/  – link do Biblioteki Narodowej

6 maja – Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został ustanowiony przez Komisję Europejską. Wyznaczenie tej daty jest sposobem zwrócenia uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach. Z jednej strony ma na celu uwrażliwienie ludzi na problemy związane z bezpieczeństwem na drogach, a z drugiej – zmianę ich zachowania, tak aby transport i ruch drogowy stały się bezpieczne i dostępne dla wszystkich. Szczególnie pamiętajmy zatem w tym dniu, a także każdego innego, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla nas wszystkich, bo wszyscy mamy na nie wpływ uczestnicząc w ruchu drogowym jako piesi, rowerzyści, cykliści oraz kierujący pojazdami.

5 maja – Światowy dzień higieny rąk

W dobie trwającej pandemii mycie rąk to podstawa i czynność wielokrotnie przez nas wykonywana. W 2009 r. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) przyjęła program Clean Care is Safer Care: Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka, którego nadrzędnym celem jest redukcja liczby zakażeń poprzez promowanie higieny rąk. Zaledwie 30 sekund potrzebne na wykonanie w sposób właściwy procedury dezynfekcji / mycia może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Mycie rąk wodą z mydłem, szczególnie po wyjściu z toalety, przed przygotowywaniem posiłku i przed jedzeniem może zredukować ponad 40% zachorowań na biegunkę oraz 25% infekcji oddechowych.

4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dzień Strażaka, jest to święto ustanowione w dniu wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana – patrona strażaków. 4 maja jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom za ich niebezpieczną i ciężką pracę. Strażakiem, nazywamy osobę pełniącą służbę w straży pożarnej. W części krajów, m.in. w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii i innych, strażacy działają w ramach zawodowych jednostek (np. PSP, straże zakładowe) lub wolontariatu (np. OSP). W Polsce, jak podkreślił st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej: „Tylko od początku roku strażacy brali udział w 70 tys. akcji gaśniczych. Funkcjonariusze pełnią służbę każdego dnia, o każdej porze roku. Przez całą dobę dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszego kraju. Jest to trudna służba, ale dająca wiele satysfakcji „– powiedział. Niewątpliwie, największym pożarem ostatnich lat był pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Według danych objął ok. 6 tys. ha bagiennych łąk i lasów. W działania gaśnicze było bezpośrednio zaangażowanych ponad 300 ratowników.

3 maja – Międzynarodowy Dzień Słońca

Został ustanowiony przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną w 2000 roku. Święto to ma na celu rozpowszechnienie szerszej wiedzy o Słońcu i o jego wpływie nie tylko bezpośrednio na Ziemie, ale również na jonosferę i magnetosferę. Dzień Słońca jest również obchodzony w Polsce. Słońce jest głównym źródłem energii docierającej do nas. Potrzebna jest ona do życia nam wszystkim. Wszystkim żywym organizmom, roślinom, drzewom i nawet tym zwierzętom, które żyją pod ziemią, moc promieni słońca, bowiem i tam dociera.Brak może spowodować apatię, przygnębienie i braku chęci do życia, najbardziej doceniają go kraje północy gdzie energia Słońca bywa ograniczona. W czasie wzrastającego ocieplenia i wzrostu gwałtownych zmian klimatycznych, dobrze byłoby uświadomić ludzi o zagrożeniach, jakie niosą zakłócenia na Słońcu. Program „Koronas” właśnie obejmuje takie badania i biorą w nim udział także polscy naukowcy. Celem programu jest zbadanie rozbłysków i wydzielania energii w koronie Słońca, a znajomość tego może wpłynąć na lepsze przepowiadanie kosmicznej pogody.

3 maja – Dzień bez komputera

Pomysł Dnia bez komputera (po angielsku Shutdown Day) powstał w Kanadzie. Obchodzony jest 3 maja. Wymyślili go dwaj imigranci – Białorusin Denis Bystrov i Hindus Ashutosh Rajekar. W 2007 roku zaprosili internautów do wzięcia udziału w eksperymencie, który polegał na niekorzystania z komputera przez cały dzień. Zadanie może banalne – w końcu to tylko jeden dzień – ale wystarczy zastanowić się, że nie możemy obyć się bez komputera w naszym codziennym życiu. Przeciętny Polak spędza przed ekranem ponad 18 godzin tygodniowo, co  w skali rocznej przekłada się na… 40 dni bez przerwy.

A Ty ile czasu dziennie spędzasz przed komputerem?

2 maja – Światowy dzień tuńczyka

Tuńczyki poławiane były jeszcze w czasach średniowiecznych. Uważane były – i nadal są – za „królów mórz i oceanów”. Od steków, po sushi i kanapki, tuńczyk jest jednym z najpopularniejszych gatunków ryb na świecie. Tuńczyk jest coraz popularniejszą rybą w Polsce. W 2018 roku jego spożycie wzrosło o 13%, wynosząc 0,54 kg/osobę (w sumie daje to blisko 21 tys. ton rocznie). Ceny, jakie osiągają te ryby na aukcjach, zwłaszcza słynnej aukcji w Tokio, są zawrotne – w 2019 roku właściciel sieci restauracji sushi zapłacił za ważącego 278 kg tuńczyka błękitnopłetwego aż 2,7 mln euro! Kilka gatunków tuńczyka (m.in. tuńczyk błękitnopłetwy) zostało wpisanych do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem, co niestety nie spowodowało zaprzestania ich połowów,

Przepis na sałatkę z tuńczykiem:
– opakowanie ugotowanego ryżu,
– puszka tuńczyka w sosie własnych,
– majonez,
– kukurydza lub groszek,
– przyprawy wg upodobań

1 maja – Ogólnopolskie Święto Kaszanki

Płock to nieformalna stolica polskiej kaszanki; ogłoszono że 2005 rok będzie Rokiem Kaszanki, a 1 maja Międzynarodowym Dniem Kaszanki.,

Ciekawostki:
– kaszanka należała kiedyś do pokarmów zakazanych. Wycofać z menu kazał ją cesarza bizantyjski Leon IV w 1886 roku,
– kaszanka nie jest naszym rodzimym wyrobem kulinarnym, prawdopodobnie pomysł na kiełbasę na bazie krwi i kaszy z czosnkiem, dotarł do kraju nad Wisłą z Niemiec, gdzie tego typu przysmaki jadało się już w średniowieczu ,
– Kaszanka ma różne nazwy. Na Kaszubach czy Śląsku zwykle nazywa się ją krupnikiem lub krupniokiem.
– w zależności od regionu, różniły się zawartością mięs, rodzajem kasz oraz przyprawami i formami przygotowania. Zasada przygotowania była jednak podobna. Wykonywało się ją najczęściej jako kiełbasę w formie nadzianych jelit wieprzowych.
– odpowiednio przygotowana, może być źródłem wielu witamin i minerałów, żelaza i cynku. To również źródło białka, potasu i magnezu.

30 kwietnia – Ogólnopolski dzień konia

Działania w kwestii powstania Ogólnopolskiego Dnia Konia podjęła organizacja World Horse Welfare, która zajmuje się dbaniem o dobrostan koni na całym świecie. Póki co nie ustanowiono tego święta, ale są plany aby przypadało na 17 września. Na chwilę obecną 30 kwietnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Konia. Koń ( Equus caballus) jest gatunkiem ssaka nieparzystokopytnego z rodziny koniowatych. Po raz pierwszy został udomowiony na terenie północnego Kazachstanu ok 3,5 tys.lat p.n.e
Przez długi czas były popularnymi zwierzętami pociągowymi, pełniły też funkcje transportowe, pracowały w gospodarstwach.

Podstawą końskiej diety jest siano, specjalne mieszanki paszowe, oraz niekiedy warzywa i niektóre owoce.

Parę ciekawostek o koniach:
– potrafią spać na stojąco
– przeciętna długość życia konia wynosi ok 25- 30 lat
– najstarszy koń Old Billy żył 62 lata
– koń podczas galopu może osiągnąć w niedługi czas moc 15 koni mechanicznych
– co ciekawe, koniom stale rosną zęby (około 4 mm rocznie), ale z drugiej strony – systematycznie się ścierają.
– oczy konia znajdują się po bokach głowy- dzięki temu zwierzę widzi niemalże dookoła
– dorosły samiec konia ma 40 zębów, samica zaś – 36 (rzadko występują u niej bowiem tzw. wilcze kły)
– najmniejszy kucyk na świecie nazywał się Einstein. Miał 35,5 cm wzrostu i ważył 2,7kg
– Koń porusza się czterema chodami – stępem, kłusem, galopem i cwałem.
W przypadku konia o imieniu Big Racket, zanotowano najwyższą prędkość, bo aż 69,6 km na godzinę.

Określenia koni w zależności od wieku:
sysak – młody koń do około 6 miesiąca życia
odsadek – koń odłączony od klaczy
źrebię – koń poniżej roku
klaczka – samica konia w wieku 1-3 lat
ogierek – samiec konia w wieku 1-3 lat
klacz, kobyła – samica konia powyżej trzeciego roku życia
ogier – samiec powyżej trzeciego roku życia, zazwyczaj hodowany dla rozrodu

Ogólnopolski dzień konia oprócz festynów czy różnych hodowlanych imprez porusza też problemy koni niewłaściwie traktowanych- popularne organizacje takie jak Tara czy Viva walczą o lepsze prawa dla tych zwierząt.

29 kwietnia – Międzynarodowy dzień tańca

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Datę wybrano dla uczczenia urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810).

28 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego

Od 2008 roku w kwietniu swoje święto na całym świecie obchodzą psy ratownicze. Święto powstało z inicjatywy International Rescue Dog Organisation – organizacji pozarządowej zajmującej się między innymi współpracą między psami ratowniczymi i ich opiekunami z różnych krajów. Psy ratownicze dzielą się na psy ratownicze lądowe ze specjalizacjami: lawinową, gruzowiskową i poszukiwawczą oraz psy ratownicze wodne. Wśród psów ratowniczych zajmujących się wydobywaniem osób spod lawin najczęściej spotkamy bernardyny (krótkowłose i długowłose), owczarki szkockie oraz berneńskie psy pasterskie. Z odnajdywaniem osób zaginionych na gruzowiskach najlepiej radzą sobie między innymi foksteriery czy owczarki, a najlepszym węchem w terenie wykaże się sznaucer i terier. Najbardziej popularną rasą psów wodnych są natomiast nowofundlandy. Główną cechą, jaka powinna wyróżniać psy ratownicze jest całkowity brak agresji wobec człowieka. W Polsce psy ratownicze można spotkać w placówkach GOPR, TOPR oraz w specjalnych jednostkach straży pożarnej. Jednym z najbardziej znanych psów ratowniczych jest bernardyn Barry żyjący w Szwajcarii na początku XIX wieku. Jedna z legend mówi, jakoby Barry samodzielnie uratował 40 turystów.

27 kwietnia- Światowy dzień lekarzy weterynarii

Weterynaria jest nauką bliską sercu każdego człowieka. Służy zarówno ludziom, jak i braciom mniejszym, pozwala na zachowanie dobrostanu zwierząt oraz zatrzymaniu przy nas małych przyjaciół na dłużej. Zwiększanie się świadomości dotyczącej zwierząt idzie w parze z rozwojem weterynarii. Za pierwszego w historii lekarza weterynarii uważa się Urlugaledinna, wymienianego w zapiskach sprzed 3000 p.n.e. z Mezopotamii jako osoby leczącej zwierzęta. Kolejnych przełomów w tej dziedzinie dokonywali również i pionierzy medycyny – jak Hipokrates, czy filozofowie jak Arystoteles, czy też wynalazcy jak John Boyd Dunlop. Pierwsza lecznica dla zwierząt powstała w III w. p.n.e. w Indiach za panowania króla Aśoki. Za patrona lekarzy weterynarii uważany jest w Polsce św. Eligiusz. W Polsce tytuł zawodowy lekarza weterynarii posiadają osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie na kierunku weterynaria. Prawo do wykonywania zawodu lekarza weterynarii w Polsce nadaje okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną. Lekarze weterynarii mają uprawnienia m.in. do badania i leczenia zwierząt oraz do kontroli środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

25 kwietnia – Światowy dzień pingwina

Ten nietypowe święto zostało ustanowione związku z sytuacją, kiedy naukowcy zaobserwowali, że co roku przez siedem lat kolonie pingwinów Adeli po siedmiu miesiącach spędzonych na morzu wracały na Antarktydę do swoich terenów lęgowych. Pingwiny przybywały zawsze 25 kwietnia.

Pingwiny są niezwykle zwinne, szybkie, sprawne i bardzo wytrzymałe. Uwielbiają pływać. 75% swojego życia spędzają w wodzie. Z ogromną prędkością wyskakują z wody, jak torpeda, na odległość nawet do 1,8 m. Na lądzie również potrafią przemieszczać się szybko stylem saneczkowym.

Dzien ten możemy świętować poprzez pomoc pingwinom, czyli wspieranie organizacji zajmujące się ochroną przyrody oraz można ubrać się w czerń i biel, obejrzeć film przyrodniczy, gdzie są głównymi bohaterami.

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Święto to zapoczątkowane zostało w roku 1995 przez Ligę Niedosłyszących. W Polsce dzień ten wpisany został do kalendarza jako święto w 2000 r. z  inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej w celu propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie oraz sposobów jego zmniejszania. Hałasem przyjęto określać wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe, uciążliwe lub szkodliwe dźwięki oddziałujące na narząd słuchu i inne zmysły oraz części organizmu człowieka. Z  fizycznego punktu widzenia, dźwięki są to drgania mechaniczne ośrodka sprężystego (gazu, cieczy lub ośrodka stałego). Natężenie dźwięku mierzymy w decybelach (dB).

CIEKAWOSTKI:

Najgłośniejsze miasta w Polsce Wrocław to najgłośniejsze miasto w Polsce – wynika z pomiaru hałasu komunikacyjnego przeprowadzonego w największych polskich miastach. Poziom hałasu w godzinach szczytu osiąga tam dwa razy więcej niż dopuszczalne dla zdrowia normy. Zaraz za Wrocławiem najgłośniej jest w 

Hałas jest szkodliwy dla zwierząt. Wojskowe ćwiczenia prowadzone u wybrzeży Kalifornii z użyciem sonarów, które emitowały fale dźwiękowe okazały się groźne dla wielorybów, delfinów i innych ssaków. Według ekologów sonary zakłócają system nawigacyjny i komunikacji wielorybów między sobą. Zakłócenia powodowane przez sonary są śmiertelnie niebezpieczne dla 37 gatunków morskich ssaków, m.in. lwów morskich i zagrożonych wyginięciem waleni błękitnych. Wywołują one u ssaków morskich krwotoki w  mózgu i okolicach uszu i powodują masowe ugrzęźnięcia zwierząt na płyciznach i brzegach.

24 kwietnia – Europejski dzień śniadania

                  Po raz pierwszy ten dzień obchodzono w 2012 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, dietetyków oraz Komisji Europejskiej. To nietypowe święto ma na celu zwrócenie uwagi, jak ważna jest rola spożywania śniadania. Prawidłowe śniadanie wpływa na poprawę koncentracji, a co za tym idzie lepsze wyniki w nauce i pracy oraz przyczynia się do zmniejszenia ryzyka otyłości. Szczególnie ważne jedzenie śniadania jest dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne hasło Europejskiego Dnia Śniadania to „Znajdź czas na śniadanie”.

23 kwietnia – Dzień książki i praw autorskich

Dzień, 23 kwietnia to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich, a uroczystość obchodzona jest w ponad 100 krajach na całym świecie. W tym dniu świętują autorzy książek, ilustratorzy oraz wydawnictwa książek. Świętowanie odbywa się poprzez wydarzenia związane z czytaniem, min.: spotkań z autorami książek.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki. W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki, W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon. 2016 rok należał do Wrocławia, 2017 do Konakry. W 2018 Światową Stolicą Książki będą Ateny,

Dzień Książek doczekał się, także swojego hymnu. Wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, dzięki Wrocławiowi stał się Światowym Hymnem Książki i w symboliczny sposób łączy wszystkich czytelników na świecie. 

Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”.

22 kwietnia – Dzień Ziemi

Dzień Ziemi corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia. Uważany jest za największe ekologiczne święto świata.  Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona- senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekolog- Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.

        Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Networkz siedzibą w Waszyngtonie.

        W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

19 kwietnia – Dzień Czosnku

Czosnek pochodzi z Azji. Konfucjusz pierwszą chińską nazwę – „suan” użył między XI a VII w. p.n.e. Jako roślina lecznicza został zakwalifikowany przez poetę Tao Hong – Jinga w V w. p.n.e. 

Od najdawniejszych czasów znany był w medycynie ludowej. Leczono nim choroby zakaźne przewodu pokarmowego i skóry, pasożyty, choroby płuc czy górnych dróg oddechowych. Podawano go profilaktycznie – przeciwepidemicznie.

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem. I jest to prawda. Dzieje się tak ze względu na składnik w nim zawarty – allicynę. Jest to substancja lotna, dlatego najwięcej jej znajduje się w świeżo zebranym czosnku. Naukowcy porównali moc allicyny do penicyliny i stwierdzili, że 1g allicyny ma moc 15g penicyliny! Ponadto czosnek zawiera ajoene – olejek, który posiada silne działanie podobne do aspiryny w zapobieganiu zlepiania się krwinek czerwonych. Poza funkcją antybiotyczną, czosnek działa na organizm: przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie oraz antymiażdżycowo.

Czosnek wspomaga bowiem układ odpornościowy i oddechowy oraz podnosi sprawność fizyczną i psychiczną. 

Liderem produkcji czosnku na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach stała się Chińska Republika Ludowa (dawniej liderami produkcji były Indie i kraje śródziemnomorskie). Głównym ośrodkiem produkcji jest prowincja Szantung. Z Chin pochodzi obecnie 75% światowych zbiorów czosnku 

Kolejne miejsca na liście producentów zajmują odpowiednio: Indie (4% produkcji światowej), Korea Południowa (3%), USA (2%). Uprawy w Stanach Zjednoczonych koncentrują się w stanie Kalifornia, skąd pochodzi 89% produkcji krajowej.  

18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 r. oraz wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. „Święto zabytków” obchodzone jest 18 kwietnia na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to doskonała okoliczność do uhonorowania tych, którzy wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi. To wielkie święto wszystkich konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków a także wszystkich właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych.

10 Najcenniejszych zabytków UNESCO w Polsce:

17 kwietnia – Światowy Dzień Kostki Rubika

        Erno Rubik- węgierski wynalazca kostki Rubika był profesorem architektury Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej. W 1974 roku wymyślił kostkę po to, aby pomóc studentom w zrozumieniu przestrzeni.

        Światowa sława wynalazku rozpoczęła się w 1978 roku, gdy Tamas Varga, węgierski profesor matematyki, rozdał kostki swoim zagranicznym kolegom podczas międzynarodowego kongresu matematyków w Helsinkach. Rozpoczęła się współpraca z kilkoma zagranicznymi sklepami. W 1979 roku, w porannym programie telewizji BBC pokazano młodych ludzi układających kostkę na czas. W kilka dni później kostka Rubika była już najbardziej rozchwytywanym towarem w sklepach zabawkarskich, a o cudownej zabawce pisano w magazynach takich jak Times czy Newsweek. W 1982 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w układaniu kostki, gdzie Amerykanin, Minh Thai, pobił rekord w prędkości układania – 22,95 sekundy.

Kostkę trzeba ułożyć w taki sposób, aby kwadraty na każdej ścianie miały jeden kolor. Liczba możliwych kombinacji ułożeń kostki 3×3 wynosi ponad 43 tryliony!

        Aby układać kostkę Rubika, nie potrzeba także znać jakichś magicznych sztuczek, bo wszystko opiera się na pewnych algorytmach, gotowych schematach ruchów. Przyda się też trochę wyobraźni i cierpliwości.
Warto wiedzieć, że nie ma jednej uniwersalnej metody układania kostki Rubika, a sposobów na poradzenie sobie z kolorowym sześcianem jest co najmniej kilka. Jedne pozwalają układać w czasie poniżej 10 sekund, inne pozwalają … po prostu układać.

        Zabawka ma już ponad 40 lat, wciąż przyciąga do siebie tłumy chcących się z nią zmierzyć. Co roku na świecie sprzedaje się ponad 350 tysięcy egzemplarzy tej zabawki.

16 KWIETNIA- Dzień ochrony słonia

16 kwietnia obchodzimy Dzień Ochrony Słoni, na pamiątkę utworzenia 250 hektarowego Elephant Nature Park w Tajlandii Północnej. Obecnie na świecie żyją dwa gatunki słonie: azjatycki, zwany również indyjskim i afrykański. Celem, takiego dnia jest uwrażliwienie dzieci i dorosłych na cierpienie dzikich zwierząt żyjących w niewoli.
Oto, kilka ciekawostek na temat słoni:

 • Mózg słonia waży 5 kg. Słonie mają bardzo rozwinięty obszar mózgu odpowiedzialny za emocje i świadomość przestrzenną. U słoni można zaobserwować smutek, poczucie humoru, współczucie. Są altruistyczne, czyli potrafią bezinteresownie pomagać członkom swojego stada ale także innym zwierzętom.
 • Słonie chronią się prze szkodliwym promieniowaniem słonecznym tarzając się w błocie i obrzucając piaskiem. Słoniątka przed słońcem mamy obsypują je piaskiem i staną przy nich gdy śpią, by dać im cień.
 • Dorosły słoń wypija około 200 litrów wody dziennie.
 • Nie przepadają za owadami i innymi małymi stworzeniami. Szczególnie nie lubią gdy któreś wejdzie im do wrażliwej trąby.
 • Słonie śpią na stojąco.

15 kwietnia – Światowy Dzień Sztuki

Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. W Światowy Dzień Sztuki warto wybrać się do teatru, kina albo opery i zasmakować „kultury”.

14 kwietnia – Dzień Ludzi Bezdomnych

Nieformalne polskie święto obchodzone 14 kwietnia, którego istnienie zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot – Marek Kotański.

Jak najczęściej powinniśmy pomagać osobom, które z różnych powodów żyją na ulicy. Nie tylko w Dzień Ludzi Bezdomnych.

W naszej świetlicy kilka razy w roku odbywają się zbiórki m.in. odzieży i obuwia dla osób bezdomnych, a także akcja „Święta, nie tylko od święta”.

13 kwietnia – Światowy Dzień Scrabble

Scrabble wynalazł w 1933 roku bezrobotny architekt Alfred Butts. Pierwsza wersja Scrabble nosiła nazwę „Lexico”, jednak żaden liczący się producent gier nie był zainteresowany wydaniem jej na szeroką skalę. Kolejna próba wydania udoskonalonej wersji gry (tym razem pod nazwą „Criss cross words”) miała miejsce w 1947 roku, kiedy Butts zgodził się na spółkę  z Jamesem Brunotem, który był zaskoczony faktem, że gra nie jest wydawana masowo. Dopiero w 1953 roku gra zyskała na popularności, kiedy to dyrektor sieci domów towarowych Macy’s zamówił kilka tysięcy sztuk planszówki do swoich sklepów. Od 1991 roku odbywają się Mistrzostwa Świata w Scrabble, a od 1993 Mistrzostwa Polski. Grę w Scrabble w Polsce propaguje Polska Federacja Scrabble, a także liczne kluby Scrabble.

Ciekawostki:
Premier Donald Tusk często grywa z żoną, nawet o północy.
Zawodowym scrabblistą, zarejestrowanym w Polskiej Federacji Scrabble’a był Grzegorz Miecugow
Znaną miłośniczką Scrabble jest również Madonna

12 kwietnia – Dzień Czekolady

          Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca, ale w naszym kraju czekolada ma swoje święto także 12 kwietnia. Czekoladę można spotkać w tabliczkach, ale również w wersji płynnej. Gorzka, mleczna, biała, czarna, a nawet różowa czy zielona. Z przeróżnymi dodatkami, nadziewana lub klasyczna.  Którą Ty lubisz?
Czekolada bardzo długo czekała na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Takie kraje jak Ekwador, Wenezuela, Kolumbia, Dominikana czy Peru, tam rośnie najwięcej drzew kakaowca. Drzewa owocują dwa razy w roku.
Z jednego owocu wytworzy się jedną, prawdziwą czekoladę. Owoce kakaowca zbiera się ręcznie, ziarna ulegają procesowi fermentacji, a następnie poddawane są suszeniu. Pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech. Czekolada oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana  w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują,że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia  i pracę mózgu.
Zawiera żelazo, magnez i węglowodany. Zapobiega także rozwojowi chorób serca oraz dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, chroni przed nowotworami. Znajdujące się w ziarnach kakaowych antyoksydanty opóźniają z kolei proces starzenia się organizmu. Warto pamiętać, że dobra czekolada powinna zawierać więcej niż70 proc. kakao.
Książka polskiej pisarki Anny Onichimowskiej pt :„ Dzień czekolady”. Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie. Jej bohaterami jest siedmioletni Dawid i Monika.
Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i jest inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta, który dostępny jest pod tym linkiem https://www.filmweb.pl/film/Dzie%C5%84+czekolady-2018-495112
Pod tym linkiem znajdziecie pełnometrażowy film oczywiście o  czekoladzie https://www.filmweb.pl/film/Czekolada-2000-4545

Pieces of black chocolate against white background

10 kwietnia – Dzień Rodzeństwa

10 kwietnia obchodzimy Dzień Rodzeństwa. To święto powstało w Stanach Zjednoczonych. Wymyśliła je Claudia Evart, aby uczcić pamięć swojego brata i siostry, którzy zginęli w młodym wieku.

Uznaje się, że więzi rodzeństwa są najsilniejsze, bo to one sprawiają, że w trudnej sytuacji posiadamy wsparcie najbliższej nam osoby, która dobrze zna nasze potrzeby i lęki. Czasem wystarczy obecność rodzeństwa, przytulenie czy pogłaskanie po głowie, aby świat wyglądał lepiej. Dzień Rodzeństwa przypomina także o tym, jak ważna jest ta relacja, która trwa do końca życia. Podkreśla, jak istotne są wspomnienia, które dzielimy z bratem lub siostrą czy wspólne zabawy.

W Polsce 2/3 dzieci posiada rodzeństwo. I choć czasami dochodzi między braćmi i siostrami do kłótni, wiemy, że zawsze możemy na nich liczyć. Prawda?

Na koniec przeczytajcie wiersz I. Landau „Rodzeństwo”:

„To rodzeństwo jest okropne, niemożliwe,
Straszne, głośne i wrzeszczące, dokuczliwe.
Starsza siostra ciągle krzyczy, brat przeszkadza…
Grzebie w rzeczach… Rusza klocki i zawadza.
Tego krzyku, bałaganu wam nie życzę!
Nie wytrzymam…
Bez tych braci i siostrzyczek.”

Pamiętajcie, rodzeństwo to cząstka dzieciństwa, która będzie z Wami na zawsze. To jak: może przygotujecie jakąś miłą niespodziankę dla siostry lub brata?

9 kwietnia – Światowy Dzień Gołębia

Święto to obchodzone corocznie 9 kwietnia, wzorowane na amerykańskim National Pigeon Day, który przypada na 13 czerwca.


Zdolności „kurierskie” gołębi były znane już w starożytnej Persji i Egipcie. Dziś wiadomo, że to jedne z najinteligentniejszych ptaków na naszej planecie, choć niektórym kojarzą się tylko z brudnym parapetem. Gołębie pocztowe mogą lecieć nawet z prędkością 100 km/h, w czasie wojny wykorzystywano je do przenoszenia informacji, a 32 z nich zostały wówczas uhonorowane najwyższym brytyjskim odznaczeniem za męstwo – medalem Dickina. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie dlatego, iż gołębie przenosiły wiadomości, okupanci wprowadzili zakaz ich hodowli. Każdy gołąb pocztowy, nawet jeśli jest na drugim końcu świata, potrafi wrócić do swojego gołębnika (albo gniazda). Ptaki te dożywają 12 lat, ale historia zna kilku rekordzistów, którzy dożyli 30-stki. Gołębie mają doskonały wzrok – widzą nawet to, co jest kilkadziesiąt kilometrów dalej (ich kąt widzenia to aż 360 stopni – są więc w stanie zobaczyć najmniejsze ziarno w okolicy). Potrafią też liczyć i uczą się szybciej niż małpy, tworzą monogamiczne pary. Dokładnie zapamiętują także porę karmienia i jeśli ktoś robi to regularnie, może być pewien, że na obiad stawią się punktualnie.


Gołębie nie należą do smakoszy, zjedzą w zasadzie wszystko co da się zjeść (to pewnie dlatego, że mają tylko 37 kubków smakowych – dla porównania człowiek ma ich 10 tys.) – ciekawe, czy zgodzą się z tym hodowcy gołębi 😉 Poza tym, to jedyne ptaki, które nie muszą odchylać głowy do tyłu, żeby napić się wody – zasysają wodę tak jak my, kiedy pijemy ją przez słomkę.

Link do odgłosów gołębich https://www.youtube.com/watch?v=18hAAiNctCY

8 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Romów

Kultura romska ma długie i barwne tradycje. W Międzynarodowy Dzień Romów warto jednak zainteresować się także problemami, z jakimi borykają się oni we współczesnym świecie. Inaczej powiedzenie, że prawdziwych cyganów dziś już nie ma stanie się nad wyraz prawdziwe.

żródło: szczecin.wyborcza.pl

7 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Bobrów

Od 2009 roku w kwietniu obchodzi się Międzynarodowy Dzień Bobrów. Oficjalnie na święto bobrów wybrano dzień 7 kwietnia, dzień urodzin amerykańskiej badaczki i specjalistki od bobrów Dorothy Richards. 

Bobry to jedne z ciekawszych zwierząt żyjących w naszym kraju. Są niesamowitymi inżynierami i hydrotechnikami oraz jedynymi zwierzętami potrafiącymi na taką skalę manipulować środowiskiem naturalnym. Celem święta jest zwrócenie uwagi na rolę w przyrodzie i ochronę tych wielkich gryzoni.

6 kwietnia – Dzień Sportu

Ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne – Organizacja Narodów Zjedonczonych w sierpniu 2013 roku. Podjęto wówczas decyzję, że Światowy Dzień Sportu obchodzony będzie zawsze 6 kwietnia. Nie jest to data przypadkowa. Właśnie 6 kwietnia 1896 roku w Atenach rozpoczęły się pierwsze w epoce nowożytnej letnie igrzyska olimpijskie.

Światowy Dzień Sportu to również świetna okazja do promocji aktywności fizycznej. Nie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszałaby, że sport to zdrowie. Podczas aktywności fizycznej nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dodatkowo ruch bardzo dobrze wpływa na krążenie i ogólny stan zdrowia.

5 kwietnia – Niedziela Palmowa

5 kwietnia będziemy świętować Niedzielę Palmową. Zanim dowiecie się więcej o tym dniu, zapraszamy do przeczytania krótkiego wiersza:

„Palmy wielkanocne”
To są palmy wielkanocne
Zrobione z wierzbowych gałązek
Z suszonych kwiatów i wstążek.
Dajemy wam palmy w darze,
Bo tak stary zwyczaj każe,
Bo dawno temu wierzono, że palmy
Złe moce odgonią.”

Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją „Kwietną” lub „Wierzbną”. Palemki, czyli rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek, ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami czy kolorowymi piórkami oraz wstążkami. Po poświęceniu palemki klepało się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście przez cały rok. Palemki zatknięte za obraz lub włożone do wazonów chroniły mieszkanie przed nieszczęściem.

A skąd wywodzi się ta tradycja? Posłuchajcie: Dawno temu, kiedy Pan Jezus wjeżdżał na swoim osiołku do Jerozolimy, ludzie witali Go i na Jego cześć machali gałązkami z drzewa palmowego. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Niedzielę Palmową, gdyż gałązki wierzbowe pokryte baziami zastępowały w Polsce gałązki palmowe. Wierzbowe bazie przystrajano bukszpanem, kwiatami i wielobarwnymi tasiemkami. Jak już powiedziano, poświęcone palmy wielkanocne miały chronić ludzi, zwierzęta i domy przed wszelkim złem, chorobami i nieurodzajem. A poświeconą palmę traktowano z wielkim szacunkiem.

A dlaczego palmy wielkanocne wykonywano właśnie z wierzbowych witek? Otóż w Polsce wierzba traktowana jest jako roślina kochająca życie, ponieważ wierzby potrafią rosnąć nawet w najtrudniejszych warunkach, drzewka bardzo łatwo się przyjmują, a zwykła, ucięta gałązka wierzbowa, po tym, jak włoży się ją do wody, po krótkim czasie wypuszcza nowe listki. Palmę przyozdabia się także tak zwanymi wiecznie zielonymi roślinami: tują, świerkiem, borówkami leśnymi, bukszpanem czy cisem.

Najwyższe palmy robi się według dwóch sposobów. W południowej Polsce palmę tworzy się  z  długich prętów wierzbowych, wiklinowych i leszczynowych. Długie gałęzie owija się w kilku miejscach witką wierzbową, a na czubku umieszcza się kolorowy bukiet. Bukiety robione są ze sztucznych kwiatów i świerku, a całość uzupełnia się barwnymi wstążkami. Na szczycie palmy umieszcza się także złoty krzyżyk. Obecnie największe palmy w Polsce wykonuje się na Kurpiach, we wsi Łyse. Mają one nawet kilka metrów długości. Wyglądają jak wielkie, wysokie kwietne słupy. 

A czy Ty już wiesz, jak będzie wyglądała Twoja palemka wielkanocna?

Zanim zaczniesz obmyślać, jak udekorować swoją palmę, zapraszamy Cię do wysłuchania piosenki o tradycji Niedzieli Palmowej:

Ndz. Palmowa – YT – 5.04.2020 Autor: A. Skandy

4 kwietnia – Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt        

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, został ustanowiony w 2010 roku w Danii. Od tego roku w 33 krajach zwierzęta bezdomne mają swoje święto. Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

Szacuje się, że na całym świecie może ich być od 600 milionów do nawet miliarda – głównie psów i kotów. W samej Polsce, i to tylko w schroniskach, mieszka ich ponad 100 tysięcy. Bezdomność zwierząt to, zarówno lokalnie – w naszym kraju, jak i globalnie – w skali świata, olbrzymi i nierozwiązany problem.

Tego dnia w mediach szczególnie zwraca się uwagę na bezdomne zwierzęta oraz mówi się o świadomym kupowaniu zwierząt. Zwierzę nie jest zabawką, należy o tym pamiętać, nie tylko w Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt.

4 kwietnia – Dzień Marchewki

4 kwietnia przypada Dzień Marchewki. Zanim dowiecie się, jakim skarbem od Matki Natury jest to warzywo, zapraszamy do przeczytania wiersza M. Templer.

„Wyskoczyła z ogródeczka
Cudna pani marcheweczka
Obereczka zatańczyła
Do talerza mi wskoczyła
Witam ją na moim stole
Jest w surówce i w rosole
Tańczy, pływa, stroi miny
I dostarcza witaminy.”

Marchew/marchewka to skarbnica witamin, mikro- i makroelementów. Jest źródłem potasu, witamin: C, B1, E, a dodatkowo ma wysoką zawartość witamin: B6 i K, ale przede wszystkim beta-karotenu. Jeśli chcecie mieć piękną skórę, zdrowe i gęste włosy, to powinniście często sięgać po to pomarańczowe warzywo. Poza tym beta-karoten jest przekształcany w naszym organizmie w witaminę A, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i dba o nasz wzrok.

Tak więc to niepozorne warzywo, przysmak królików i nie tylko, warto wprowadzić do codziennej diety. To doskonała przekąska między posiłkami; może być spożywana na surowo (dla przykładu – pokrojona w słupki i podana z dipem jogurtowym) i w postaci przetworzonej. Z marchewki można bowiem przyrządzić zupy, surówki, ciasta czy smoothies. To jak: czy zostaliście przekonani do jedzenia marchewki? Mamy nadzieję, że tak…

Doceńmy marchewkę za jej walory zdrowotne, smakowe, a także jej wpływ na urodę:

Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach,
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka.

Ale zanim zaczniecie zajadać marchewkę, wysłuchajcie piosenki o tym zdrowym warzywie. Dowiecie się z niej, co wydarzyło się na „Urodzinach marchewki”. Chrup, chrup…

3 kwietnia – Dzień tęczy

To piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto – nosi ono nazwę „Find a Rainbow”. Każdy z nas prawdopodobnie zastanawiał się, co znajduje się na końcu tęczy, jak ona powstaje i przede wszystkim, dlaczego jest taka piękna. Tęcza jest zjawiskiem optycznym oraz meteorologicznym, które jest widoczne na niebie, jako wielobarwny łuk. Powstaje ona w wyniku rozszczepienia światła słonecznego. Dzieje się to dzięki temu, że światło dostając się do atmosfery, napotyka na swojej drodze kroplę wody i wtedy przez nią przechodzi. W związku z tym dochodzi do rozkładu światła białego na wielobarwne widmo. Kiedy światło słoneczne będzie przenikało przez kropelki deszczu, to woda rozprasza światło białe, które jest mieszaniną fal o różnych długościach, na składowe o różnych długościach fal, czyli o różnych kolorach, i wtedy oko ludzkie może dostrzec wielobarwny łuk.  Dopiero na początku XVIII wieku Izaak Newton doszedł do wniosku, że białe światło jest mieszaniną światła o różnych kolorach, a do tego jego współczynnik załamania w wodzie będzie różny dla światła o różnej barwie. W związku z tym światło czerwone, które przechodzi z powietrza do wody będzie załamywało się w mniejszym stopniu niż światło niebieskie, a następnie wychodzi z wody pod innym kątem. W tym przypadku rozmiary kątowe łuku są inne dla każdego koloru.

2 kwietnia – DZIEŃ OSÓB Z AUTYZMEM

Dzisiejszego dania na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie. Święto to powstało z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani.  Słowo „autyzm” pochodzi od greckiego słowa „autos” i oznacza „sam”. Nazwa więc nawiązuje do głównego zaburzenia, jakim jest wycofanie z życia społecznego czy rówieśniczego. Celem obchodów tego dnia jest rozbudzenie tolerancji wobec dzieci i dorosłych, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat.
Tego właśnie dnia zakładamy ubrania w kolorze niebieskim. Kolor niebieski jest, więc  symbolem solidarności z osobami z Autyzmem. Zachęcamy Was, żebyście dziś założyli coś niebieskiego. W ten sposób możecie integrować  się z osobami z Autyzmem i ich rodzinami.

2 kwietnia – Międzynarodowy „Dzień Książki”

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy „Dzień Książki”. Data nie jest przypadkowa. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone.

1 kwietnia – Prima Aprilis

Prima Aprilis (po łacinie: „pierwszy kwietnia”) to tradycja żartowania, zwodzenia innych, organizowania nieszkodliwych psikusów. Do Polski przywędrowała w XVI w. Robiono wówczas przeróżne dowcipy, przebierano się i niegroźnie oszukiwano.
Jeśli i Wy, drogie Dzieci, chciałybyście dołączyć do obchodów Prima Aprilis, proponujemy Wam kilka żartów, które możecie wykonać w swoich domach. Pamiętajcie jednak o najważniejszym: kawały powinny być zabawne i nie mogą sprawić nikomu przykrości.

Żart nr 1. Jak myślicie, co rano zrobi Tata, gdy okaże się, że jego kapcie nie pasują? Na pewno będzie zaskoczony.
Zwińcie małe kawałki gazety i włóżcie Tacie do butów w same czubki jego kapci. Zdziwi się, że tak mu stopy urosły przez noc! Widząc zdziwioną minę Taty, możecie krzyknąć: „Prima Aprilis!”.

Żart nr 2. Kolejny prosty w wykonaniu kawał to zamiana cukru na sól. Herbata lub kawa „posłodzona”  w ten sposób smakuje dość specyficznie i zapewne zostanie na długo w pamięci osoby, która ją piła. 
Przesypcie cukier z cukierniczki do kubeczka i ukryjcie go w szafce kuchennej. Teraz wsypcie do pustej cukierniczki sól i podajcie Mamie, gdy będzie robiła sobie poranną kawę lub herbatę. Widząc zdumioną minę Mamy, możecie zawołać: „Prima Aprilis, uważaj, bo się pomylisz!”.

Żart nr 3. (Uwaga! Wymaga wcześniejszych przygotowań.)
Co powiecie na taki żart: Mama lub Tata robi nam rano jajecznicę. Otwiera opakowanie z jajkami, a tu… śmieszne stworki!
Czy wiecie, jak przygotować taki żart? To bardzo proste. Wystarczy pisakiem lub flamastrem namalować na jajkach dziwne miny. Takie zabawne buźki na pewno pozostaną na długo w pamięci Waszych Rodziców.

Życzymy Wam udanych żartów. Ale pamiętajcie – bądźcie czujni, bo i Wam ktoś może zrobić psikusa…   A jeśli macie ochotę sprawdzić, jak Bolek i Lolek obchodzili Prima Aprilis, zapraszamy do obejrzenia krótkiej bajki:

Prima Aprilis – YT – 1.04.2020 Autorzy: A. Ledwig, L. Lorek, W. Nehrebecki

30 marca – Światowy Dzień Muffinka

            Muffinki powstały na przełomie X i Xi wieku. Wymyśliły je kucharki w wiktoriańskiej Anglii przygotowujące jedzenie dla służby, zgodnie z zasadą, że nic nie może się zmarnować. Wykonywały je popołudniami, z resztek czerstwego chleba, masy na ciasto, a także z ugotowanych i zgniecionych zmienników. Z tych składników lepiło się ciasto, a następnie smażyło. Były więc miękkie w środku, a  twarde na zewnątrz. Miały kształt grubych placków. Okazały się tak dobre, że zaczęto je robić dla wyższych klas do popołudniowej herbaty. Następnie przysmaki trafiły na ulice, sprzedawano je prosto z drewnianych pojemników niczym dzisiejsze pączki w piekarni.
Ciekawostką może być fakt spożywania muffinek o innej porze dnia. Amerykanie spożywają je zazwyczaj na śniadanie, a Anglicy do popołudniowej herbatki.
W Polsce znamy muffinki jako słodkie babeczki, ale ich rodzajów jest tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić. Są na słodko: z owocami, dżemem, masłem orzechowym i miodem, a także wytrawne – z oliwkami, serami czy warzywami. W Stanach Zjednoczonych poszczególne miasta specjalizują się w przyrządzaniu konkretnego rodzaju muffinek. Nowy Jork słynie z muffinek z jabłkami, Minnesota – z jagodami, a Massachusetts słynie z muffinek kukurydzianych.

            Poniżej przepis. Może ktoś z Was się pokusi i zrobi muffinki.

Składniki:
2 szklanki mąki,
2 jajka,
1 szklanka mleka,
pół szklanki cukru,
pół szklanki oleju roślinnego,
1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Czas przygotowania: 30 minut
Sposób przygotowania muffinek:
Wymieszaj w jednej misce suche składniki: mąkę, cukier, proszek do pieczenia. W drugiej misce połącz ze sobą mokre składniki: jajka, mleko, olej. Połącz składniki suche z mokrymi, używając do tego łyżki. Przelej masę do foremek na muffinki. Piecz 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza.

Jeśli w kuchni brakuje któregoś ze składników, możesz zastosować zamienniki:
zamiast oleju – roztopione masło lub margaryna,
zamiast mleka – maślanka, jogurt naturalny lub kefir,
zamiast proszku do pieczenia – soda oczyszczona,
jajka – proszek sojowy z wodą lub mąką ziemniaczaną.

Skip to content