Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Szkoła Podstawowa nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego
Search

Pokój zagadek „Zatrzymajmy wymieranie polskich słów” – warsztaty logopedyczno – językowe.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz Europejskiego Dnia Logopedy logopeda szkolny oraz nauczyciel biblioteki przeprowadzili warsztaty pt. Pokój zagadek „Zatrzymajmy wymieranie polskich słów – warsztaty logopedyczno – językowe” dla uczniów klasy Vc

Podczas warsztatów uczniowie przenieśli się do pokoju zagadek, gdzie Obrońcy Języka pozostawili wskazówki potrzebne do ocalenia naszego języka ojczystego. Uczniowie aktywni ćwiczyli narządy artykulacyjne oraz brali udział w przygotowanych ćwiczeniach językowych. Zorganizowano głosowanie na najpiękniejsze polskie słowo. Uczestnicy warsztatów wybrali słowo RODZINA, co mocno pokrzepiło zebranych uczniów, jak również nauczycieli.

Ponadto w czasie warsztatów uczniowie pracowali w grupach. Ich zadaniem było dobranie odpowiednich znaczeń do rzadko używanych słów. Okazało się, iż nasi uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem niemal wzorowo, a przy okazji nabyli nowe słownictwo. Wykazali się również znajomością związków frazeologicznych, zawierających słowa „język” i „mowa”. Pomimo zmniejszającego się używania związków frazeologicznych uczniowie nie mieli trudności przy właściwym dobraniu znaczeń.

W „Misji Język” stali się „Pogromcami Byków”, gdzie eliminowali niewłaściwe użycia języka polskiego. Wyrażenia typu „na pewno”, czy „w cudzysłowie” niektórym przysporzyły trudności, innym zaś udało się „pogromić byki” i ocalić polszczyznę. Dodatkowo uczniowie odnaleźli wskazówki, a następnie części składowe hasła (prokrastynacja), dzięki któremu możliwe było zatrzymanie wymierania polskich słów.

Jako grupa obrońców języka spisali się znakomicie, łącząc naukę z zabawą.

Koordynatorzy warsztatów

Kamila Dudziec

Zofia Kłosińska

Skip to content