Dzień Niepodległości

Te słowa towarzyszyły nam dziś podczas uroczystego apelu z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość zainaugurowało odśpiewanie hymnu państwowego, po nim nastąpiło przemówienie Pani dyrektor Anny Dziewulskiej, która przypomniała, że 11 listopada dla Polaków jest świętem szczególnym, symbolizującym wolność, wiarę i zwycięstwo. A kolejna rocznica odzyskania niepodległości, uświadamia nam, że jest to najważniejszy dzień w historii naszego kraju. Obchody uroczystości swoją obecnością zaszczyciła wiceburmistrz dzielnicy Białołęka p. Izabela Ziątek, która również podkreślała znaczenie wolności i czasu pokoju. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele rady rodziców, grono pedagogiczne i uczniowie.

Historię odzyskania przez Polskę niepodległości przybliżył nam musical przygotowany przez uczniów, stanowiących grupę musicalową „Jurandzik”, pod kierownictwem p. Donaty Kuzary i Ewy Zbuckiej. Nasi uczniowie sprawili, że staliśmy się uczestnikami „żywej” lekcji historii, przepełnionej pieśnią patriotyczną, refleksją nad przeszłością oraz niosącej przesłanie dla następnych pokoleń. Społeczność klas IV – VIII mogła przypomnieć sobie, że wolność raz zdobyta nie jest czymś trwałym, lecz wartością, o którą trzeba zabiegać i którą należy pielęgnować.

Wspaniałym akcentem okazało się również odśpiewanie pieśni patriotycznych przez uczniów klas II i III. Młodsza społeczność szkoły z pieśnią na ustach oddała hołd naszej Ojczyźnie, wykazując się postawą patriotyczną i z dumą reprezentowała grono młodych Polek i Polaków. A wszystko po to, aby zaszczepić w ich sercach miłość i szacunek do własnego kraju.

Dzięki uroczystym obchodom dnia 11 listopada kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.

W drugiej części naszego świętowania nastąpiło uroczyste otwarcie szkolnego radia „Jurandzik”, które rozpoczęło swoją działalność, dzięki zamontowaniu szkolnego radiowęzła, wspólnej inicjatywy uczniów, rodziców i nauczycieli. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała wiceburmistrz dzielnicy Białołęka p. Izabela Ziątek, dyrektor szkoły p. Anna Dziewulska oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Mariola Moskalik. Pierwszą audycję poprowadził p. Kamil Baleja, rodzic z naszej społeczności szkolnej oraz znany dziennikarz radia Złote Przeboje oraz Hanna Kiejnowska, uczennica klasy ósmej. Pierwszą melodią, która wybrzmiała w głośnikach całej szkoły była „Piechota”, którą odśpiewali wszyscy uczniowie.

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. To był dzień pełen wrażeń, emocji, patriotycznej postawy, porozumienia i współpracy.