„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie?” – inscenizacja II cz. „Dziadów”.

W związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem 16 grudnia 2019 r. uczniowie klasy VII D postanowili przypomnieć podstawowe prawdy moralne, którymi powinniśmy kierować się w życiu w postaci inscenizacji fragmentów II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Najpierw uczniowie czytali tekst z podziałem na role, potem wybierali postać, którą chcieliby zagrać. Kolejny etap – to pisanie scenariusza i opanowanie pamięciowe tekstu, próby sceniczne. Następne przyszedł czas na oprawę plastyczną – scenografii i kostiumów.

Różnorodność rekwizytów, spontaniczność uczniów, piękno poetyckiego słowa i mroczny nastrój ludowego obrzędu sprawiły, że inscenizacja dramatu wypadła naprawdę wyjątkowo.

Po spektaklu odbyło się omówienie genezy i kompozycji utworu, ukazanych prawd życiowych oraz charakterystyka bohaterów. Uczniowie pogłębili wiedzę o dramacie i doskonalili umiejętności pracy w zespole, brania odpowiedzialności za swoje zadanie, tworzenia spektaklu, pokonywania tremy. Wszyscy nasi aktorzy otrzymali gromkie brawa od swojej widowni.

Weronika Sobotka