ZADANIA I CELE PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

ZADANIA I CELE PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Pracownicy świetlicy zobowiązani są do prowadzenia zajęć w sposób urozmaicony i dostosowany do potencjału dzieci. Należy dążyć, aby były one formą odpoczynku od zajęć szkolnych, a jednocześnie pobudzały dzieci do dalszego samokształcenia i rozwoju.

Zadania świetlicy:

• Zapewnienie wychowankom opieki i bezpieczeństwa w godzinach pracy rodziców.
  • Tworzenie warunków sprzyjających harmonijnemu rozwojowi psychofizycznemu dzieci.
  • Pomoc dzieciom w wyrównywaniu braków oraz z trudnościami w nauce.
  • Przestrzeganie Praw Dziecka i Praw Ucznia oraz upowszechnienie wiedzy o tych prawach.
  • Ukazanie dzieciom potrzeby dbania o własne zdrowie i higieny osobistej.
  • Zapewnienie wychowankom aktywnego wypoczynku, dbanie o rozwój fizyczny dzieci.
  • Kształtowanie kulturalnej postawy wobec drugiego człowieka i środowiska.
  • Współpraca z rodzicami, wychowawcami i pedagogiem szkolnym.

Cele dydaktyczne:

• Rozwijanie procesów poznawczych dziecka tj.: myślenie, mowa, uwaga, spostrzegawczość itp.
  • Przekazywanie wiadomości na temat tradycji narodowych.
  • Zapoznanie dzieci z otaczającym  światem oraz normami obowiązującymi w społeczeństwie.
  • Wprowadzenie różnorodnych zabaw: dydaktycznych, ruchowych, twórczych, tematycznych itp.
  • Zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami.
  • Przekazywanie  wiadomości na temat kultury osobistej dziecka.
  • Przekazywanie wiadomości dotyczących profilaktyki zdrowotnej.
  • Wzbogacenie wiedzy dzieci w zakresie posługiwania się komputerem oraz zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z multimediów.
  • Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych poprzez czytanie prasy i literatury dziecięcej, konkursy recytatorskie i czytelnicze.
  • Kształtowanie sprawności manualnej w zajęciach plastycznych, technicznych, muzycznych i zabawach.

Cele wychowawcze:

• Przestrzeganie zasad zachowania się w szkole, świetlicy.
  • Kształtowanie u uczniów postawy sprzyjającej ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu.
  • Kształtowanie postawy: patriotycznej, uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości; poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania innych kultur i tradycji.
  • Wspieranie działań edukacyjnych szkoły poprzez włączenie się realizowany plan pracy szkoły.
  • Wdrażanie wychowanków do poczucia ładu i porządku poprzez poszanowanie wyposażenia świetlicy.
  • Dbanie o bezpieczeństwo.
  • Kształtowanie prawidłowych postaw społecznych oraz wychowanie do wartości.
  • Zwiększenie poczucia własnej wartości dziecka i wiary w siebie.
  • Kształtowanie prawidłowej postawy dziecka i sprawności fizycznej.