Świetlica klas trzecich

Świetlica klas trzecich rozpoczęła rok szkolny pełną parą. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach plastycznych, czytelniczych, muzyczno-ruchowych oraz teatralnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się gry planszowe i klocki, z których powstają ciekawe, abstrakcyjne budowle.  Kiedy jest ciepło, uczniowie spędzają czas na świeżym powietrzu: grają w piłkę nożną, bawią się na placu zabaw,  skaczą na linie,  robią fikołki na trzepaku. W wolnym czasie dzieci uczą się nowych zabaw,  współpracy z rówieśnikami oraz zdobywają różne sprawności.

W świetlicy powstają ciekawe i kolorowe gazetki wykonywane przez dzieci. Uczniowie podczas zajęć poznają różne techniki plastyczne: malują farbami, kolorują prace pastelami olejnymi i suchymi, wycinają, tworzą prace z plasteliny i krepiny.

W tym roku szkolnym uczniowie klas trzecich biorą udział w ogólnopolskim programie „Mega misja”, który pomaga odkrywać dobre i bezpieczne strony technologii.  Program jest realizowany w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium: dzieci pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, uczą się przy tym ważnych zasad młodego internauty.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej trzecioklasiści mogli  wcielić  się w rolę nauczyciela, poznać zalety i wady tego zawodu. Dla naszych Świetliczaków prowadzenie zajęć dydaktycznych dla koleżanek i kolegów było  ciekawą atrakcją.  Uczniowie  zorganizowali zajęcia plastyczne, teatralne, taneczne, lekcje karate, a nawet  „Mam talent”.

Realizując temat tygodnia „Książka na niepogodę”, świetliczaki stworzyły własne opowieści o niezwykłych bohaterach, które wzbogacili pomysłowymi ilustracjami. Pierwsza historia nosi tytuł „Julka, Dziworek i Bisia”, opowiada o potworze ziejącym bitą śmietaną, którego spotykają na swojej drodze pozostali bohaterowie. Druga z nich – „Pirat i Wyspa Smoków” – przedstawia losy pirata o imieniu Złotobrody, który wraz ze swoją papugą odkrywa magiczną wyspę zamieszkiwaną przez kolorowe smoki.

W październiku zorganizowaliśmy konkurs: „Drugie życie butelki”. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę ochrony środowiska oraz gospodarowania zasobami wtórnymi. Wystawę prac mogliśmy oglądać na szkolnym korytarzu. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy trzecioklasistów do udziału w kolejnych konkursach świetlicowych.

Udział dzieci w poszczególnych zajęciach, ich aktywność  nagradzane są odpowiednimi znaczkami, które widnieją na tablicy punktacji. Duża liczba znaczków na tablicy wyłania wzorowego świetliczaka. Nagrody przyznawane są w pierwszym i drugim semestrze roku szkolnego.