„Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”

W październiku i listopadzie 2018 r. biblioteka zorganizowała lekcje biblioteczne dla dzieci z klas I-V, biorąc w ten sposób udział w konkursie „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!” współorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Egmont. Zajęcia miały na celu pogłębianie wiedzy o ważnych dla historii postaciach w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zachęcanie dzieci do samodzielnego czytania książek.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zajęć dla dzieci, celebrujących rocznicę odzyskania niepodległości, inspirowanych jedną z czterech książek z serii „Czytam sobie z kotylionem” oraz wydarzeniami, miejscami lub postaciami ważnymi dla lokalnej społeczności.

„Książki z serii Czytam sobie z kotylionem to propozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Bohaterowie serii oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu tych 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni – czasem, jak marszałek Piłsudski – znani wszystkim, a czasem nieznani – jak bracia Jabłkowscy czy pan Bekker.”

(http://www.biblioteki.org/aktualnosci0/Czytam_sobie_w_bibliotece_Moje_miejsce_moja_wolnosc_zapraszamy_do_udzialu_w_konkursie.html)

Przeprowadzono łącznie cztery spotkania z wykorzystaniem dwóch książek „Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście” oraz „Mój Pan woła na mnie Pies”. Nasza biblioteka została laureatem konkursu i otrzyma zestaw 15 książek z serii „Czytam sobie”.

Realizacja przedsięwzięcia odbyła się dzięki współpracy biblioteki szkolnej i świetlicy oraz była powiązana ze szkolnymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Marta Barszczowska

Lilianna Trepczyńska-Sacała