Wydarzenie

Gala Zaruskiego w hołdzie Wielkiemu Polakowi

31 stycznia, dokładnie w 150. rocznicę urodzin generała Mariusza Zaruskiego, w warszawskim Centrum Olimpijskim  PKOl odbyła się Gala Zaruskiego inaugurująca oficjalnie Rok Mariusza Zaruskiego Polskiego Związku Żeglarskiego.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji społecznych związanych z postacią patrona oraz uczniowie i opiekunowie szkół imienia Zaruskiego
z całej Polski.  Do Warszawy na uroczystość przybyli również goście związani z Mariuszem Zaruskim, w tym pan Wojciech Brzechowski, który w przeszłości był inicjatorem symbolicznego pochówku Mariusza Zaruskiego w Zakopanem oraz wielu akcji przypominających działalność Generała, pani Maria Grodzicki, orędowniczka idei Zaruskiego z Gdyni, a także pan Stefan Heinrich, syn chrzestny Mariusza Zaruskiego, ale także narciarz, żeglarz i ratownik TOPR.

Uroczystość miała podniosły charakter, wzięło w niej udział 11 pocztów sztandarowych, w tym ubrany w stroje regionalne poczet sztandarowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Były przemówienia odwołujące się do działalności bohatera uroczystości i jego spuścizny, odśpiewano hymn państwowy i pieśń morską z okresu XX-lecia międzywojennego. Nie zabrakło także elementów lżejszych, przełamujących nieco powagę uroczystości, do których z pewnością należały występu rzeszowskiego zespołu szantowego Klang, który w kilku krótkich wejściach potrafił rozruszać młodzieżową część widowni.

Podczas Gali odbyła się także premiera znaczka pocztowego wyemitowanego z tej okazji przez Pocztę Polską a przedstawiającego generała Zaruskiego za kołem sterowym na tle tatrzańskich szczytów. Ważnym elementem ceremonii były także prezentacje programów edukacyjnych wybranych szkół, które nawiązywały do działalności generała Zaruskiego, aktywizujące uczniów i odwołujące się do idei Generała. Uwagę zwracała prezentacja przygotowana przez warszawską Szkołę Podstawową nr 53 poświęcona „Akademii Zaruskiego”, a także występ młodych uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Zakopanego, który przedstawiły wiersze i pieśni poświęcone bohaterowi uroczystości.

Podczas uroczystości redaktor Marek Słodownik, pomysłodawca obchodów Roku Zaruskiego i organizator Gali, ogłosił powołanie Nagrody imienia Mariusza Zaruskiego, którą Polski Związek Żeglarski stworzył w celu uhonorowania ważnych postaci i instytucji działających w duchu Mariusza Zaruskiego. W zamyśle twórców nagrody, ma ona być wręczana co roku i nie będzie dzielona na kategorie.  Zaprezentowano także organizację konkursów szkolnych przygotowywanych przez szkoły z całej Polski. Omówiono również projekt wydawania okolicznościowej gazety „Rok Zaruskiego” informującej społeczność szkolną o całorocznych obchodach i koncentrującą się na działaniach szkół.

Uroczystość zakończył pokaz filmu o rewitalizacji jachtu „Generał Zaruski”, na pokładzie którego w rejs wypłyną laureaci wybranych konkursów szkolnych. Kolejnymi działaniami Roku Zaruskiego będą kwietniowa konferencja popularno-naukowa w Gdańsku, przygotowywana przez Pomorski Związek Żeglarski oraz październikowa Gala w Zakopanem podsumowująca całoroczne celebracje przygotowywana przez środowisko górskie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości, udostępnionych przez Polski Związek Żeglarski